Společnost AMD mění trochu plány a očekávat můžeme nejen snížení cen, ale i urychlení uvedení některých modelů.
Situace v oblasti výroby desktopových procesorů se rychle mění, a to co platilo ještě před dvěma měsíci, je dnes již minulostí. Urychlení realizace některých svých plánů můžeme očekávat hlavně u společnosti AMD. Ta je totiž tlačena neúprosnou konkurencí, kterou není nikdo jiný, než Intel.
Právě Intel si mnoho slibuje hlavně od procesoru Celeron, který by mu měl pomoci v ovládnutí low-endového trhu. Díky jádru Tualatin, které je vyráběno 0,13mikronovou technologií si může Intel dovolit mnohem více zvyšovat pracovní frekvence. To naopak AMD si se svým 0,18mikronovou technologií vyráběným procesorem Duron (jádro Morgan) nějak drasticky zvyšovat frekvence dovolit nemůže. Nicméně tento problém by mohl vyřešit nástup nového Duronu s jádrem Appaloosa, který již bude vyráběn konkurenceschopnou technologií 0,13 mikronu. Na to si ale budeme muset ještě počkat, protože výroba by se měla rozjet až někdy ve třetím čtvrtletí roku 2002. AMD je totiž stále limitováno výrobní kapacitou továrny v Drážďanech (přechází se kompletně na 0,13 mikronový výrobní proces).
Do začátku třetí čtvrtletí roku 2002 tak budou ještě uvedeny staré procesory Duron postavené na jádru Morgan, jenž budou pracovat na frekvencích 1,3 (Q1’02) respektive 1,4 GHz (Q2’02). Dá se ale očekávat, že AMD nebude se svými Durony na nové Celerony stačit, což podle několika nezávislých zdrojů hodlá řešit snížením cen již dosluhujících procesorů Athlon s jádrem Thunderbird. Sečteno podtrženo, minimálně do nástupu nové Appaloosy budeme mít možnost sledovat souboj – Celeron vs. Athlon.
Plnokrevník již zanedlouho
Nového procesoru Athlon s jádrem
Thoroughbred (0,13mikronový výrobní proces) bychom se měli dočkat již na přelomu března a dubna letošního roku. Začátkem nového roku, konkrétně 7. ledna 2002, bude uveden poslední procesor Athlon XP s jádrem Palomino, jehož pracovní frekvencí bude 1,667 GHz (značení 2000+). Pak již nás čeká světlá budoucnost (snad…) nového procesoru s plnokrevníkem ve svém středu (pozn. Thoroughbred = česky plnokrevník). Ve druhém čtvrtletí roku 2002 tak můžeme očekávat procesor Athlon XP 2200+ (1,8 GHz) a další modely budou samozřejmě následovat. Za zmínku stojí také uvedení procesoru
Barton, které je plánováno na druhou polovinu roku 2002. Půjde o procesor Athlon XP vyráběný pomocí technologie
Silicon on Insulator (SOI, 0,13mikronu) a netřeba připomínat, že výkonově na tom bude opravdu dobře.
Co napsat závěrem? Snad jen, že AMD se již nesoustředí pouze na low-end trh, ale svými inovacemi týkajícími se řady Athlon XP bude Intelu jistě zdatnou konkurencí. Co si myslíte vy? Neujíždí AMD „vlak“ v oblasti levných procesorů a jak si podle vás povede Athlon XP s jádrem Thoroughbred?