AMD v problémech: Přichází zlevňování a reorganizace

Od uvedení intelovské architektury Core a raketového růstu její obliby se datují problémy AMD. Společnost vyčerpaná drahým sloučením s ATI naráží na vlastní nechopnost vrátit se na technologický vrchol, vytvořit spolehlivý čipset a potýká se s odklady GPU rodiny R600. Přichází logické důsledky: propad tržního podílu, propad cen a snižování nákladů.
AMD v problémech: Přichází zlevňování a reorganizace

Černý červenec 2006

Červenec loňského roku jako by byl pro AMD prokletím. 24. dne toho měsíce totiž firma oznámila akvizici (či jak tento akt sama prezentovala „sloučení“) s kanadským výrobcem grafických procesorů, světovou dvojkou v jejich produkci, společností ATI. Jakkoli je ještě brzy (převzetí skončilo až v říjnu) hodnotit důsledky této transakce, nelze si nevšimnout přinejmenším její pro AMD astronomické ceny. ATI stála AMD zhruba polovinu jeho tehdejší tržní kapitalizace (součet ceny všech akcií). Šlo o velmi vysoký výdaj, který se zřejmě projevil na budoucím vývoji.

Klepněte pro větší obrázek

CEO ATI Dave Orton a CEO AMD Hector Ruiz

Druhá neradostná událost následovala jen o tři dny poději. 27. července 2006 uvedl Intel na trh první desktopové procesory Core 2 Duo založené na architektuře Core. Nové Intely se prosadily a srazily AMD z tehdy dlouhé měsíce udržované pozice technologické krále. Před sérií velkých zlevnění u AMD byly procesory Core 2 Duo výkonnostně lepší než odpovídající modely největšího konkurenta a přitom byly cenově výhodnější.

Copak procesory! Ale co čipsety a grafiky?

AMD se však netrápí pouze dosavadní nízkou konkurenceschopností svého procesorového portfolia, selhává i na jiných frontách. O předpokládaných integrovaných platformách těžících z akvizice ATI není po devíti měsících ani vidu ani slechu, vše je zatím v teoretické rovině. Pokud si někdo sliboval, že AMD trumfne ostatní výrobce čipových sad čipsetem vlastním, vyrobeným na základě kombinace know-how obou sloučených firem, je zklamán. Na trhu je minimální množství základních desek pro procesory AMD s firemním čipsetem a zdá se, že ani RS690 tento neutěšený stav nezmění. Přitom na rozdíl od Intelu, který ty nejlepší čipsety pro své mikroprocesory vyrábí sám, pro platformy AMD je nabídka kvalitních a spolehlivých čipových sad prakticky nulová.

Klepněte pro větší obrázek

AMD ATI RS690

Grafické procesory rodiny odvozené od R600 jsou pak samostatnou kapitolou. R600 byl již několikrát odložen, AMD tak místo DirectX 10 grafické karty těší hráče a příznivce značky Radeon jen neustálými sliby - a to v okamžiku, kdy konkurenční řešení Nvidie je na trhu již několik měsíců a dosti pravděpodobně zúžilo okruh potenciálních zákazníků AMD. Na druhou stranu, jakou lepší mediální kampaň by mohlo AMD chtít, neřku-li zaplatit? Nelze si nevšimnout, že není na velkých světových IT magazínech dne, aby neproběhla alespoň jedna zmínka o plánovaných Radeonech řady X(HD)2900 - ať již jde o jejich gigantické rozměry, spotřebu či s vysavačem srovnatelné chlazení.

Propad cen a úspory, aneb lidi kupujte a my to zkusíme ustát

Pokud manažery AMD přeci jen zatím předposlední červencový týden roku 2006 ve snech nepronásleduje, třetí dubnový týden roku 2007 si zapamatují zcela jistě. Hned v pondělí totiž firma oznámila zlevnění desktopových procesorů, načež následovalo oznámení o nenaplnění plánu tržeb pro první kvartál a připravách restrukturalizace. V úterý však přišla další nedobrá zpráva. AMD ztratilo ve prospěch Intelu své dosavadní vedoucí postavení na maloobchodním trhu (koncovým zákazníkům) v USA. Podívejme se na jednotlivé události blíže.

Co se tržeb týče, oznámilo AMD, že za první čtvrtletí účetního roku 2007 očekává výnosy ve výši 1,225 miliardy amerických dolarů. To je částka výrazně nižší oproti plánovaným 1,6 - 1,7 miliardám, o nichž představitelé společnosti hovořili v telefonické konferenci koncem minulého roku. Za propadem příjmů stojí pokles prodejních cen a pokles velkoobchodních prodejů. AMD zatím neoznámilo, zda tento propad na straně příjmů stáhne hospodaření firmy do ztráty. Ztráta je však více než pravděpodobná, neboť v posledním kvartále roku 2006 činily při výrazně lepších prodejích příjmy 1,77 miliardy, čímž se AMD při odečtení nákladů (5,4 mld. amerických dolarů) na akvizici ATI pohybovalo okolo nuly.

V AMD se chystá restrukturalizace. Jde zřejmě o jedinou použitelnou cestu vedoucí ke zlepšení hospodářské situace. AMD si nemůže dovolit zdražovat produkty, neboť jeho konkurenční výhodou je v současnosti jedině cena. Bohužel AMD tratí na tom, že mezi zákazníky panuje přesvědčení o nadřazenosti intelovského Core, přitom výkony těchto procesorů nejsou ve srovnání s odpovídajícími modely v nabídce AMD vyšší o tolik, aby byla opodstatněna jejich cena. Kupříkladu vrcholový model Athlon 64 X2 6000+ se prodává za cenu zhruba poloviční oproti Core 2 Duo E6700, jehož výkon je vyšší v řádu jednotek procent. Restrukturalizace by měla v roce 2007 přinést úspory zhruba 500 milionů dolarů.

Klepněte pro větší obrázek

Velkému zlevňování procesorů AMD jsme se na Živě.cz již věnovali. Vzhledem k ceně základních desek pro AMD je pořízení této platformy v současnosti nepřekonatelné v poměru cena / výkon. Ceny procesorů AMD klesly za poslední půlrok zhruba o 50 %. Nejlevnější Sempron 3000+ se dnes vejde pod tisíc korun, nejlevnější dvoujádrový Athlon 64 X2 jen těsně překračuje 2100 korun, nejdražší X2 6000+ pak stojí zhruba 6600 korun. Top model Athlon 64 FX-74 (dvojice procesorů pro technologii 4x4) se v pohodě vejde do 12 000 korun. Úterním zlevněním, se procesory AMD včetně top modelů dostaly na cenovou úroveň, která může snadno konkurovat výkonnostně odpovídajícím kouskům od Intelu. Pokud však snížení cen opět nenastartuje prodeje, problémy AMD se jen prohloubí. Prohloubení problémů však může přinést i raketový růst prodejů, neboť AMD ve vánoční nákupní horečce ukázalo, že při růstu poptávky nezvládá požadavky trhu pokrývat.

Klepněte pro větší obrázek

Prodeje, zdá se, budou AMD velkým trnem v patě. Tržní podíl firmy na americkém retailovém trhu totiž prudce poklesl z příznivých 77 % v prvním kvartále roku 2006 až na 43 % o rok později. AMD tak bylo na tomto trhu po více než roce vlády opět předstiženo Intelem. Intel tohoto úspěchu dosáhl zejména tím, že nasadil agresivní cenovou politiku na výběhové procesory Pentium 4 a Pentium D. AMD se však k razantnímu zlevňování odhodlalo až příliš pozdě.

Zachrání jej Kuma a Agena?

Intel připravuje vylepšení architektury Core a výrobu nových modelů procesorů Core 2 Duo. I na straně AMD jsou velké plány. Naděje jsou vkládány především do jader Kuma a Agena. S Kumou by se měly procesory Athlon 64 X2 přesunout do nižší střední třídy (s cenou pod 150 dolarů). Ve výbavě nebude scházet sběrnice HyperTransport třetí generace či 2 MB mezi jádry sdílené L3 cache. Jádro Agena bude určeno pro střední a vyšší střední třídu procesorů, kde půjde o čtyřjádrové modely Athlon 64 X4 s pracovními frekvencemi od 1,9 GHz po 2,5 GHz. Chce-li se však AMD udržet na trhu, musí si s novými modely pospíšit a musí výkonnostně překonat konkurenci od Intelu. Konkurence mezi Intelem a AMD je totiž tím, co na procesorovém trhu stanovuje ceny. Výpadek AMD by cenám ani tempu vývoje rozhodně neprospěl.

Klepněte pro větší obrázek

Kuma a Agena jsou plánovány na druhou polovinu tohoto roku (zdroj: DailyTech)

Další zdroje: TG Daily [1, 2, 3]

Diskuze (125) Další článek: Ke stažení: realizujte své myšlenky 3D modelováním

Témata článku: Samostatná zmínka, Odpovídající model, Odpovídající nabídka, Konkurenční model, Kanadský výrobce, Mediální kampaň, Velká fronta, Zlevňování, Ruiz, Střední příjem, Vide, Dlouhá trať, Velký plán, Vedoucí postavení, Velké zlevňování, Reo, Intel Core, Neutěšený stav, Hector, Procesory AMD, Střední třída, Velká naděje, Nejlevnější model, Razantní snížení, Kuma


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 160

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk