AMD | Procesory | Threadripper

AMD už oficiálně uvádí řadu procesorů Ryzen Threadripper Pro až s 64 jádry a rozšířenými technologiemi

  • AMD uvedlo novou formu procesorů s architekturou Zen 2
  • K dispozici jsou čtyři modely pro podnikový segment
  • AMD poráží Intel v mnoha specifikacích a možnostech

Už v předstihu se objevovaly úniky informací, nyní je ale vše oficiální. AMD totiž představilo novou řadu procesorů Ryzen Threadripper Pro, které jsou zaměřené na podniky, vědce, designérská studia a další segmenty, pro které možnosti i klasických Threadripperů byly málo a zároveň nepotřebují velké serverové modely Epyc.

Čtyři varianty

AMD zatím nabízí čtyři modely, konkrétně se jedná o 12jádrový Threadripper Pro 3945WX, 16jádrový Threadripper Pro 3955WX, 32jádrový Threadripper Pro 3975WX a nejvýkonnější model Ryzen Threadripper Pro 3995WX má 64 jader.

Klepněte pro větší obrázek

Všechny varianty mají TDP 280 W, podporují osmikanálové zapojení operačních pamětí DDR4-3200 s kapacitou až 2 TB (i ECC) a využít lze 128 linek PCI Express 4.0. Specifikace jsou podobné právě serverovým procesorům Epyc. Threadrippery Pro vyžadují speciální základní desky se socketem sWRX8 (WRX80) – důvodem je jiná konfigurace pinů kvůli rozšířeným možnostem u pamětí.

Jednou z nevýhod oproti standardním Threadripperům jsou uzamčené násobiče, takže Threadrippery Pro nelze jednoduše přetaktovat. Vzhledem k trhu, na který míří, to ale není takový problém.

Klepněte pro větší obrázek

Z pohledu podnikových technologií jsou procesory vybavené AMD Pro Security, Pro Manageability a Pro Business Ready. AMD má v mnoha směrech mnohem lepší řešení, než nabízí Intel ve stejné kategorii, takže uvidíme, jestli na tuto novou nabídku bude Intel reagovat například snížením cen či jinak.

První počítač od Lenova

AMD se v prezentaci pochlubilo i prvním výrobcem, který nabízí počítač s procesorem Threadripper Pro. Lenovo Thinkstation P620 je možné vybavit i nejvyšším 64jádrovým modelem, 1 TB operační paměti (ECC) a základní deska má integrovanou síťovou kartu s rychlostí 10 Gb/s.

Klepněte pro větší obrázek

Počítač lze vybavit až čtyřmi kartami Quadro RTX 4000 nebo dvěmi grafickými kartami Nvidia Quadro RTX. 8000. Pokud potřebujete hodně úložiště, lze si zvolit až 20 TB v podobě SSD. Součástí výbavy je bezpečnostní čip TPM 2.0 nebo dva porty USB-A (3.2), Gen2 a dva USB-C (3.2, Gen2). Vzhledem k výkonu používá Lenovo speciální vzduchové chlazení, napájecí zdroj má výkon 1 000 W.

Základní konfigurace s 12jádrovým modelem Ryzen Threadripper Pro 3945WX, 16 GB operační paměti, 256GB SSD a grafikou Nvidia Quadro P620 vyjde na 4 600 dolarů, tedy asi 130 tisíc korun, takže opravdu nic pro běžné domácí použití.

Diskuze (8) Další článek: Spolupráce USA a Ruska na misi Artemis? Šéf Roskosmosu o něco takového nestojí

Témata článku: Technologie, Hardware, AMD, Intel, Procesory, Počítače, Čipy, SSD, Lenovo, Ryzen, Architektura, Threadripper, Nvidia Quadro RTX, Nvidia Quadro, Model, ECC, Procesor, PCI Express, Operační paměť, Pro, Threadripper Pro, Jádro, USB-A, Quadro RTX, Pro Business Ready, Procesory na Heureka.cz