AMD | Grafické karty | Radeon RX 6000

AMD uvolní konkurenci technologie DLSS v podobě „Super Resolution“ jako open source

Při testování nových desktopových grafických karet řady Radeon RX 6000 od AMD vyšlo najevo, že karty mají sice konkurenceschopný hrubý výkon, kvůli absenci chytrého vyhlazování jako má Nvidia (DLSS) však nemají šanci při náročném použití ray tracingu při vysokých rozlišeních.

AMD již dříve zmínilo, že pracuje na vlastní podobné technologii s označením „Super Resolution“, které má fungovat jako DLSS. DLSS funguje přitom tak, že se v cloudu umělá inteligence naučí obraz z dané konkrétní hry ve vysokém rozlišení (Nvidia používá až 16K) a výsledná naučená A.I. pak stíhá zaostřovat a vylepšovat obraz hry v reálném čase.

Díky tomu můžete hrát hru například ve Full HD s vysokým počtem snímků za sekundu, avšak kvalita a ostrost je stejná nebo dokonce lepší než při nativním rozlišení 4K.

AMD ale oproti Nvidii jde otevřenou cestou a staví technologii Super Resolution jako open source, takže vývojáři budou mít přístup otevřenému API, které není vázané na konkrétní hardware nebo hru. Potenciálně si tak budou moci „učení“ umělé inteligence zajistit sami pro vlastní hru.

Klepněte pro větší obrázek

Podle vyjádření zástupců AMD z rozhovoru pro HotHardware se počítá s tím, že bude technologie kompatibilní jak s novými herními konzolemi PlayStation 5 a Xbox Series S/X, tak i grafikami od Nvidie nebo dokonce Intelu.

Zatím je ale stále otázkou, jaká bude kvalita první verze (první generace od Nvidie měla chyby a problémy) a hlavně, jak se bude efektivně akcelerovat již naučená A.I. Nvidia k tomu totiž používá specializovaná tensor jádra, což čipy s architekturou RDNA2 nemají. Uvidíme, jak Super Resolution nakonec dopadne a zda bude konkurovat DLSS od Nvidie.

Oficiální prezentace nových Radeonů RX 6000

Diskuze (5) Další článek: Elon Musk je bohatší než Gates. Digitální byznys bude po covidu ještě mocnější

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, Herní konzole, AMD, Intel, Grafické karty, Nvidia, Open source, API, DirectX, Xbox Series X, Playstation 5, Radeon RX 6000, Xbox Series S, Vysoké rozlišení, DLSS, Super Resolution, Full HD, Xbox Series, Radeon rx


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5