AMD uvedlo Athlony 1,3 a 1,33 GHz

Na první pohled velmi podobné procesory, stejně tak na první zkušenější pohled procesory rozdílné.
Čerstvě představené Athlony na frekvencích 1,3 GHz (200MHz FSB) a 1,33 GHz (266MHz FSB). V jádru se stále jedná o řadu Thunderbird, jádro Palomino přijde ke slovu až později a nejspíše až v druhé půlce roku, byť AMD na CeBITu ukazuje odborníkům vzorek Palomina na 1,5 GHz.

Procesory jsou tak vnitřně identické s již dostupnými procesory a pouze se zvýšil pracovní takt procesorů. AMD je navíc ohledně dalšího zvyšování frekvence na jádru Thunderbird velmi sebevědomé. Dle Tom`s Hardware putovaly vzorky 1,33GHz verze k testérům již před měsícem a další zvyšování frekvence je možné.

Procesorům pochopitelně bude nejlépe v systémech s podporou DDR a AMD chce i jednotlivé výrobce počítačů, kteří budou nové Athlony dodávat s DDR pamětmi, zvýhodnit. AMD se tedy chová podobně jako Intel, který naopak zvýhodňuje Pentium 4 ve spojení s pamětmi RDRAM.

Dle testů, které se objevily na webu současně s oficiálním představením nových procesorů jsou nové procesory proti dřívějšímu králi 1,2 GHz rychlejší v celkovém výkonu sestav o zhruba 5-6 procent, navýšení se tedy projeví výrazněji jen ve specializovaných aplikacích a prakticky si jej při běžné práci nemáte šanci všimnout. Ve srovnání s Pentiem 4 na 1,5 GHz je rychlejší již i předchozí Athlon 1,2 GHz. Intel ale brzy uvede Pentium 4 na 1,7 GHz a náskok stáhne. Pentium 4 bezvýhradně dominuje v aplikacích, které jsou mu šité na míru. Bohužel jich takových zatím příliš není.

Cenově jsou nové procesory jistě zajímavé, není to totiž již nic extra drahého. Stanovené ceny jsou 318 dolarů za 1,3GHz verzi a 350 dolarů za 1,33 GHz verzi. Starší Athlon 1,2 GHz má cenu 294 či 268 dolarů podle rychlosti sběrnice.

Váš názor Další článek: Computer 5/01

Témata článku: Hardware, Drahá verze, Extra, Dostupný procesor, Palomino, Athlon


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 68

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 34Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky