Je to malý krok pro AMD, ale stejně malý krok pro lidstvo.
Athlon XP 1900+ dále šíří nový princip značení procesorů u firmy AMD, ta i v oficiální tiskové zprávě neuvedla skutečnou frekveci procesoru, kterou je 1,6 GHz. Athlon XP 1900+ by měl odpovídat výkonem starému Thunderbirdu na frekvenci 1900 MHz – v tomto bodě se AMD nechce srovnávat s Intelem a tvrdí, že se srovnává se sebou samým. Každopádně toto pseudoznačení nebude mít dlouhého trvání. I AMD to pokládá za pouze dočasné řešení, ve chvíli, kdy si jakž takž zvykneme, tu bude něco jiného (že by značení pomocí obrázků zvířátek? Uvidíme).
Athlon XP 1900+ se současně s uvedením objevil v testech na různých webech (AMD Zone, Tech Report, Anandtech či Tom`s Hardware). Obecně jsou ty testy zveřejňovány jakoby spíše z povinnosti, je tu sice mírné zlepšení proti 1800+, není to ale nic zvláště dramatického, snad jen je větší počet testů, kde AMD překonává 2GHz Pentium 4.
Ukazuje se ale, že na uspokojení potřeb takového výkonného procesoru je nutné volit i výkonné další části, uživatelé průměrnějších sestav s těmito hyperprocesory nic extra navíc nezískají. Stejně tak jsou rozdíly mezi Intelem a AMD u nejrychlejších procesorů velmi malé. Již to není rozhodování o tom, co je výkonnější a co není, ale o tom, co je levnější, stabilnější po stránce doplňujících čipsetů, snáze chladitelné a podobně.
Uvádění nových procesorů je v době, kdy na i velmi náročné požadavky stačí slabší konfigurace spíše vítanou příležitostí, kdy by mohly poklesnout ceny slabších ale postačujících procesorů. Nový Athlon XP 1900+ má tak oficiální cenu 269 dolarů, přičemž o chloupek slabší 1800+ stojí 223 dolarů. Slabší 1700+ stojí 190 dolarů. 1900+ tedy stojí jako Athlon XP 1700+ a Duron 1 GHz dohromady. To už se opravdu vyplatí šetřit.