AMD | Procesory | Ryzen

AMD uvádí rychlejší Ryzeny 3000XT a zlevňuje předchozí modely

  • AMD uvedlo tři nové procesory Ryzen řady 3000XT s vyššími frekvencemi
  • Zvýšená frekvence se týká jen turbo režimu
  • Nový čipset AMD A520 se objeví v levných základních deskách

Již dlouho se spekulovalo o nových desktopových procesorech od AMD, které oproti stávajícím modelům nabídnou vyšší frekvence. Ale zatímco původní neoficiální informace se týkaly zvýšení základních i turbo frekvencí, nakonec jsme se dočkali zvýšení pouze u turba.

Tři nové procesory

AMD uvedlo celkem tři nové modely desktopových procesorů – šestijádrový Ryzen 5 3600XT, osmijádrový Ryzen 7 3800XT a 12jádrový Ryzen 9 3900XT. Všechny modely mají naprosto stejné parametry jako jejich podverze série „X“, pouze se liší v maximální frekvenci v režimu turbo.

AMD Ryzen 5 3600XT se dokáže dostat až na 4,5 GHz (Ryzen 5 3600X na 4,4 GHz), Ryzen 7 3800XT na 4,7 GHz (Ryzen 7 3800X na 4,5 GHz) a Ryzen 9 3900XT rovněž maximálně na 4,7 GHz (Ryzen 9 3900X má maximálku 4,6 GHz).

Jak je vidět, rozdíly jsou opravdu minimální, ale AMD to vyvážilo poměrně důležitou výhodou.

Nižší ceny

I když jsou nové modely jen o trochu výkonnější, jejich cena bude stejná jako u starších modelů. Starší „X“ modely tak AMD prodává za mírně nižší ceny, což je určitě dobrá zpráva.

Cena za Ryzen 5 3600XT je 6 990 korun, Ryzen 7 3800XT vyjde na 10 990 korun a Ryzen 9 3900XT pak na 13 990 korun. Je třeba dodat, že chladič AMD Wraith Spire je součástí balení pouze u nejnižšího modelu Ryzen 5 3600XT, u ostatních je nutné mít vlastní chlazení odpovídající TDP 105 W. Procesory se v prodeji objeví od 7. července, některé české e-shopy už přijímají předobjednávky.

Levný čipset A520 až v srpnu

Při stavbě velmi levných a výkonných počítačů je třeba šetřit i na základní desce. A právě pro levné systémy má AMD přichystaný čipset A520, který je ještě o segment níže než nový B550.

Čipset AMD A520 nahradí stávající A320 a bude pravděpodobně podporovat pouze PCI Express 2.0 (procesor bude stále podporovat PCI Express 4.0). Prvních základních desek s tímto čipsetem bychom se měli dočkat v srpnu, bližší technické detaily zatím AMD nezveřejnilo.

Nové desky s čipsetem AMD B550

Na trhu už se vyrojilo velké množství základních desek s novým čipsetem AMD B550, který poskytuje ideální poměr mezi moderními technologiemi a cenou. Dle prvních testů jsou mezi nabízenými modely opravdu velmi slušné kousky s kvalitní napájecí kaskádou, Wi-Fi 6 a oproti AMD X570 i s pasivním chlazením.

Spotřeba čipsetu i teploty rovněž patří mezi nejnižší, takže pokud nemáte extrémní požadavky, desky s čipsetem AMD X570 už nedávají moc smysl. Pokud si desku vybíráte, web Anandtech provedl podrobný průřez mnoha modely, takže určitě doporučujeme projít. Nejlevnější modely startují už na ceně kolem tří tisíc korun.

Pro ukázku s testy kvality napájecích částí doporučujeme video od derBauer:

Váš názor Další článek: Procesory AMD Ryzen 4000 míří i do minipočítačů. Asus je nasadí do svých Mini PC, kde dosud vládl Intel

Témata článku: Hardware, AMD, Procesory, Počítače, Čipy, Ryzen, Wi-Fi, PCI Express, Základní deska, Čipset, Web Anandtech, Nový procesor, Wraith Spire, VRM, Frekvence, Procesor, Deska, Model, GHzDisney a LucasFilm v prosinci plánují odhalit novou hru z univerza Star Wars

Disney a LucasFilm v prosinci plánují odhalit novou hru z univerza Star Wars

Půjde o něco zbrusu nového, nebo menší projekt?

Michal Maliarov
Lucasfilm GamesByznys
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály