AMD | Procesory | Ryzen

AMD uvádí hybridní čipy Ryzen 4000 APU s integrovanou grafikou

  • AMD představilo nové hybridní čipy APU
  • K dispozici jsou Ryzeny i Athlony s integrovanou grafikou, včetně verzí Pro
  • Nejvyšší modely mají 8 jader

AMD má na trhu poměrně slušnou nabídku vícejádrových 7nm desktopových procesorů Ryzen s architekturou Zen 2, které ale mají zásadní problém pro stavbu levnějších a úsporných počítačů – nemají integrovaný grafický čip.

Nyní ale AMD už oficiálně představilo také hybridní APU, které vychází ze stejné architektury i modelové řady, ale jsou navíc vybavené integrovanou grafikou.

Hybridní Ryzeny 4000

Nové hybridní APU procesory Ryzen 4000 „Renoir“ jsou určené hlavně pro výrobce počítačů (OEM), takže je nebude možné koupit po jednom kusu v nějakém e-shopu. Nabídka zahrnuje celkem šest modelů, které mají čtyři, šest nebo osm jader. Konkrétně se jedná o modely Ryzen 3 4300GE, Ryzen 3 4300G, Ryzen 5 4600GE, Ryzen 4600G, Ryzen 7 4700GE a Ryzen 7 4700G. Nejvyšší osmijádro má základní frekvenci 3,6 GHz a turbo až 4,4 GHz.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní rozdíl mezi „GE“ a „G“ verzemi je v TDP. Zatímco tři modely „GE“ mají TDP jen 35 W, u vyšších „G“ verzí je TDP 65 W.

Dle verze jsou vybavené integrovanou grafikou AMD RX Vega 6, 7 nebo 8 s frekvencí od 1,7 GHz až 2,1 GHz.

Ryzen Pro 4000 a Athlon Pro 3000

Podobně jako to AMD udělalo u nových Threadripperů Pro, i tentokrát má připravené i specializované verze procesorů „Pro“, které cílí hlavně na podniky.

Klepněte pro větší obrázek

Tyto modely sice mají stejné specifikace, obsahují ale navíc různé bezpečnostní funkce (například plně šifrovaná paměť) a rozšířenou podporu pro vzdálenou správu a instalace systémů. Oproti běžným čipům mají i prodlouženou dostupnost a aktualizaci ovladačů.

Tři nové Athlony 3000G

AMD rovněž aktualizovalo nabídku u hybridních Athlonů řady 3000G, které jsou ale ještě postavené na starší 12nm architektuře Zen+. Jedná se o dva modely Gold a jeden Silver.

Klepněte pro větší obrázek

Dvoujádrový model Athlon Silver 3050GE s TDP 35 W a také dvě čtyřjádra Athlon Gold 3150GE a 3150G s TDP 35 W, respektive 65 W. Ve všech případech se používá integrovaná grafika Radeon Vega s blíže nespecifikovanými parametry.

AMD s těmito modely míří proti konkurenčním procesorům Intel Pentium Gold a Celeron.

Diskuze (11) Další článek: Pentagon chce vojenskou vesmírnou stanici. Uzavřel kontrakt s firmou Sierra Nevada Corporation

Témata článku: Hardware, AMD, Grafické karty, Procesory, Ryzen, Čipy, RX Vega, Athlon, Silver, Threadripper Pro, Celeron, Apo, Procesor, Intel Pentium Gold, Grafika, Golda, Radeon Graphics, Model, Zen +, AMD Radeon Graphics, GHz, Renoir, Verze