AMD spolklo ATI: Co přinese historické spojení?

Včera odpoledne byl oznámen vpravdě historický pohyb na dlouho ustáleném trhu procesory a grafickými čipy. Své síly spojily dvojky v obou oblastech – společnosti Advanced Micro Devices a ATI Technologies. Jaké jsou jejich plány do budoucna? Zvládnou společně konkurovat obřímu Intelu?
AMD spolklo ATI: Co přinese historické spojení?

Na kolik vyjde ATI?

Koupě ATI nebyla pro AMD nikterak malým soustem. Měřeno tržní kapitalizací, tedy cenou všech akcií, je hodnota ATI oproti AMD poloviční. Tržní kapitalizace AMD činí cca 8,4 miliardy dolarů, zatímco u ATI jde o 4,2 mld. Největším konkurentem nově vznikající firmy je samozřejmě společnost Intel, která kraluje jak trhu procesory, tak grafickými řešeními. Její cena vyjádřená v součtu cen akcií přesahuje 112 miliard dolarů.

Většina převzetí obchodních společností se však uskutečňuje za cenu vyšší, než je aktuální hodnota akcií. Proto i AMD muselo sáhnout do kapsy hlouběji. Celková částka dosáhne výše 5,4 miliardy dolarů, z čehož bude 4,2 miliardy vyplaceno v hotovosti. Zbytek ceny bude pokryt 57 miliony kusů akcií AMD. To znamená, že každá akcie ATI vyšla AMD na 20,47 dolaru, tedy o 2,21 dolaru (10,7 %) více, než byla hodnota, s níž v pátek minulého týdne ATI skončila na burze. AMD věří, že lepšího partnera, než je ATI, nemohlo získat.

Klepněte pro větší obrázek

CEO ATI Dave Orton a CEO AMD Hector Ruiz

I proto snad bylo ochotno sáhnout k půjčce ve výši 2,5 miliardy dolarů, kterou pokryje část nákladů na koupi ATI. Finanční poradci ATI na druhou stranu radili akcionářům společnosti, že nabídka AMD je pro ně výhodná. Správní rady obou společností schválily fúzi jednomyslně. Celá transakce bude ještě předmětem schvalování regulačních orgánů v Kanadě i v USA. Pokud se obchod neuzavře, je ATI zavázána vyplatit AMD 162 milionů dolarů. Pokud však vše půjde hladce, můžeme spojení obou společností očekávat v posledním čtvrtletí tohoto roku.

Sjednocené vize

Obě firmy svým spojením navazují na dlouhodobou vzájemnou spolupráci. AMD předpokládá, že nová společnost pokryje na trhu poptávku po integrovaných řešeních, přičemž ale bude dále vyvíjet ty nejlepší samostatné produkty. Firmy věří, že společně budou schopny dodávat specializované platformy pro nasazení v podnikové sféře, mobilních zařízeních, spotřební elektronice apod.

Klepněte pro větší obrázek

Tržní podíly výrobců grafických čipů v prvním kvartálu 2006

Vize firmy je do značné míry založena na integrovaných řešeních. Dle AMD mají budoucnost kompaktnější počítače. AMD bude díky sloučení s ATI schopno postavit proti Intelu nejen procesory, ale může uvést konkurenční řešení proti celým platformám. Můžeme tak očekávat přímou konkurenci platformě Centrino, která v současné době na trhu s mobilními technologiemi dominuje. Rovněž se dá očekávat nová multimediální platforma zaměřená na multimediální domácnost a spotřební elektroniku.

Plánovaná platforma AMD Torrenza se jeví jako ideální začátek. Počítače postavené na této technologii bude možné osazovat speciálními koprocesory (AMD je nazývá akcelerátory), které mohou komunikovat s procesorem, pamětmi a čipovou sadou přímo prostřednictvím sběrnice HyperTransport. Při přímé komunikaci mezi jednotlivými akcelerátory lze dosáhnout velmi malých prodlev. Úzké spojení procesoru (CPU) a grafického akcelerátoru (GPU) může znamenat razantní nárůst výkonu oproti současným řešením. Torrenza a její nástupci dovolí spojit jednotlivé akcelerátory s jádrem procesoru. Jednotky pro zpracování grafiky (GPU), fyziky (PPU), videa (VPU), médií (MPU) i další by mělo být možno integrovat do centrálního procesoru (CPU) tak, jako byla před mnoha lety integrována jednotka pro výpočty s plovoucí desetinnou čárkou (FPU). Integraci CPU a GPU vidí firmy jako příležitost zacílit na zákazníky se specifickými požadavky.

Sloučení obou firem dominujících na trhu herních počítačů může vyústit ve vytvoření nové herní platformy. Hrozí reálné nebezpečí, že Nvidia bude se svými herními akcelerátory odstavena na vedlejší kolej. Dá se čekat, že podíl samostatných grafických karet Nvidia oproti samostatným kartám ATI poroste, firma však bude muset čelit společné platformě ATI a AMD. Nabízí se sice užší spolupráce Nvidie s Intelem, avšak Intel bude zřejmě chtít z nastalé situace vytěžit a se svými integrovanými grafickými a multimediálními akcelerátory ukousnout další kousek z koláče.

Klepněte pro větší obrázek

Představení nových ucelených platforem můžeme čekat v roce 2008

Mimo integrovaných řešení však samozřejmě AMD v bližší budoucnosti využije potenciálu ATI coby producenta čipových sad pro své procesory. Předpokládá se, že sjednocení výrobců nabídne lepší výkon, stabilitu a kompatibilitu řešení postavených na platformě AMD.

Přesto společnost nechce zavírat tento trh ani pro konkurenční výrobce čipsetů. Je to pochopitelné, na rozdíl od Intelu si zatím něco podobného nemůže dovolit. Dokumentace veškerých rozhraní tedy zůstanou otevřené, což by mělo konkurenci povzbudit k výrobě čipových sad pro procesory AMD. Nyní již konkurenční Nvidia si je vědoma, že ji AMD stále potřebuje. Neočekává se, že by Nvidia měnila v brzké době dosavadní plány přesto, že svá řešení vyrábí pro přímou konkurenci. Dle vyjádření AMD jsou vztahy s Nvidií stále dobré.

Co se spolupráce ATI se společností Intel týče, má nadále fungovat, alespoň do prvního čtvrtletí příštího roku, dle dosavadních plánů. Akvizicí se nic nemění. ATI je připravená dodávat čipové sady, pokud o to budou zákazníci projevovat zájem. Ze strany Intelu to však na velké nadšení nevypadá. Ostatně, Intel je, co se čipových sad týče, soběstačný a čipové sady ATI, ani konkurenční Nvidie, nepotřebuje.

Koupí ATI získává AMD velmi cenné kontakty s výrobci polovodičových součástek, společnostmi TSMC a UMC, které pro ATI vyrábějí grafické čipy. Zároveň však očekává, že ztratí přinejmenším část zisku, který ATI plyne z prodeje řešení pro platformu Intel.

Jaká bude budoucnost?

Spojená společnost by za uplynulé čtyři kvartály dosáhla prodejů ve výši 7,3 miliardy dolarů. To je hodnota, která dosahuje pouhých 91 % prodejů Intelu jen ve druhém čtvrtletí roku 2006. AMD a ATI budou mít dohromady přibližně 15 000 zaměstnanců. Sídlit budou v dosavadní centrále AMD v Silicon Valley. Současný CEO ATI Dave Orton se stane viceprezidentem AMD pro „obchodní divizi ATI“ a konečně dva členové správní rady ATI získají místo ve stejném orgánu AMD.

Klepněte pro větší obrázek

Sídlo AMD v kalifornském Sunnyvale (Zdroj: www.tonie.net)

Microsoft zpráva nenechala chladným

Spokojenost s fúzí AMD a ATI vyjádřil i Microsoft ústy svého viceprezidenta Jima Allchina: „Windows Vista přinesou v důsledku pokroku v integraci a výkonu grafických řešení nesmírné zkvalitnění uživatelského zážitku. Jsme nadšeni možnostmi, které mohou AMD a ATI společně poskytnout pro vylepšení dojmů našich zákazníků.“
 

Témata článku: Microsoft, Windows, Dave, Multimediální centra, Hector

46 komentářů

Nejnovější komentáře

  • tom 26. 7. 2006 17:46:28
    Celkem dobrý článek, až na tu reklamu na Windows Vista na konci. Je až...
  • Arthur 25. 7. 2006 23:24:12
    VIA ma vlastne chipsety pre vsetky x86 platformy (Intel, AMD, VIA),...
  • Lada, Lada 25. 7. 2006 22:38:56
    Jeví se být pravdě nablízku, že politické strany si neplatí redaktory...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 18

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky