AMD skoro bez zisku a s klesajícími tržbami

Když se příliš nedaří Intelu, nedaří se ani jeho pronásledovateli.
Téměř současně oznámil své čtvrtletní výsledky Intel a byly neslavné, jedny z nejhorších v jeho novodobé historii – po zveřejnění kvartálních výsledků jeho hlavního konkurenta, firmy AMD, je už zřejmé, že problém není „v Intelu“, ale v celkově velmi špatné poptávce po procesorech a dalších polovodičových výrobcích.

AMD ohlásilo za druhé čtvrtletí čistý profit 17,4 mil. dolarů, což je u takto velké firmy plus-mínus nula (loni to bylo 207 mil.); tržby činily 0,98 miliardy dolarů, což je oproti loňské 1,17 mld pokles.

Čím je dán pokles tržeb, když celosvětově počet prodaných počítačů neustále, i když už poměrně pomalu, roste? Jednoznačně cenovou válkou s Intelem, která snižuje zisk oběma firmám. AMD prodala za druhé čtvrtletí 7,7 miliónů procesorů, což je její rekord za celou historii firmy. Kdyby prodávala tento počet procesorů každé čtvrtletí, činilo by to přes 30 mil. procesorů ročně a to odpovídá tržnímu podílu okolo 25-27 % – Intel z těchto čísel určitě nemá radost. Ředitel AMD si na tržním podílu zakládá a říká, že se nehodlá dát svým obřím protivníkem vytlačit z ringu a bude válčit dál – radost tedy budou mít v příštích čtvrtletích pro změnu zase zákazníci, ceny výkonných počítačů (příjemně ovlivněné padajícími cenami paměti) budou v podzimním trhu asi opravdu velmi nízké.

Podzimní trh bude mimochodem nabitý i záplavou čipů s taktem nad gigahertz, a to jak od AMD, tak od Intelu: AMD ještě do konce léta uvede dva mobilní Athlony na 1,1 a 1,2 GHz stejně jako mobilní Duron na 1,0 GHz; do stolních počítačů pak přibudou Athlony na 1,5 a 1,6 GHz. Intel nezůstane pozadu a podle zkušeností z historie se dá s velkou pravděpodobností očekávat, že zatímco čipy s rekordní rychlostí (okolo jednoho a půl gigahertzu) budou drahé, poklesne příjemně cena procesorů „okolo“ jednoho gigahertzu a tyto procesory budou standardně instalovány i do levných řad PC.

Diskuze (24) Další článek: Následník Windows XP Blackcomb odložen

Témata článku: Zisk, Levné stolní počítače, Nízký počet, Profit, Ring, Rekordní podíl, Novodobá historie, SKO, Velká pravděpodobnost, Dali


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 20

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu