Po oznámení akvizice společnosti Xilinx, která se zabývá vývojem programovatelných čipů FPGA, má AMD nejspíše zálusk na zcela nové typy čipů, jež mohou ještě více zamíchat kartami na trhu. V novém patentu od AMD se totiž objevily zmínky o hybridním čipu, který kombinuje klasický procesor a zmíněné FPGA.
AMD si patentovalo hybridní čip, který má kromě obvodů s pevně danou instrukční sadou a dalšími částmi také FPGA čip. Ten by přitom neměl být oddělený v jednom balení, jako to známe třeba u moderních modelů, kdy je třeba 16jádro tvořené dvěma 8jádrovými čipy spojené můstkem pro vzájemnou komunikaci.
Dle informací má totiž FPGA sdílet s klasickým čipem exekuční jednotky pro výpočty integer/float, což naznačuje zapracovaní v jednom křemíkovém čipu. Programovatelné FPGA jednotky je možné upravovat v reálném čase tak, aby se přizpůsobily pro efektivní zpracování výpočtů v rámci různých instrukčních sad. Díky tomu zvládnou rozličné datové typy a další unikátnosti, které programátor a daná aplikace bude potřebovat. Hlavní výhodou je tedy optimalizace a vyšší výkon u speciálních výpočtů, kde to bude potřeba – ať už na krátkou dobu nebo v průběhu celého běhu aplikace.
S nahráním programu se totiž rovnou naprogramuje i FPGA část a lze tak vytvořit akcelerátor pro výpočty pro strojové učení, umělou inteligenci, enkódování/dekódování různých formátů a podobně. Možnosti využití jsou zkrátka obrovské.
Je jasné, že pokud AMD takový hybridní čip dostane na trh, nejdříve bude primárně zaměřen na podnikový segment, servery a datacentra, kde si společnosti mohou dovolit optimalizovat vlastní aplikace na maximum a ušetřit tak nemalé náklady na hardware. Kdy se takového čipu dočkáme, zatím není jasné, ale Intel už něco podobného nabízí v rámci procesorů Xeon od roku 2018, ale jde o oddělené čipy v jednom balení.
AMD má ale jasný tah na branku, rychlý technologický vývoj, moderní výrobu od TSMC a s akvizicí společnosti Xilinx poměrně snadnou cestu, jak něco takového realizovat velmi brzy.
Intel FPGA a datacentra