AMD se oficiálně vyjádřilo k programu GPP od Nvidie: Možnost volby je důležitá!

AMD se oficiálně vyjádřilo k programu GPP od Nvidie: Možnost volby je důležitá!

Nvidia zavedla nový partnerský program GPP, kterým si u výrobců hardwaru vynucuje zákaz prodeje konkurenčních produktů v zavedených herních značkách. Smlouvu již podepsaly společnosti ASUS, Gigabyte nebo MSI. Některé firmy však odmítly, jako třeba DELL nebo HP a dále zvažují adekvátní právní kroky, protože kdo smlouvu nepodepíše, toho Nvidia „trestá“ horšími podmínkami spolupráce. Akce zjevně cílí na oslabení konkurenčního AMD.

Doposud bylo AMD nečinné a na dotazy nereagovalo, to se dnes změnilo. Jako první AMD zveřejnilo krátké video, ve kterém trefnou a vtipnou prezentací ukazuje, kam by mohl trh s herním hardwarem směřovat, pokud by všichni dodržovali program GPP, který značně poškozuje zdravý konkurenční trh:

AMD také vydalo oficiální stanovisko, ve kterém Scott Herkelman píše o tom, že hraní na PC bylo vždy o svobodě volby. Tedy jakou hru hrát, jaký hardware si do počítače koupit, jak danou hru dohrát apod. Dále zdůrazňuje, že toto bylo vždy filozofií společnosti AMD. Dále Herkelman píše o tom, jak AMD vždy podporovalo otevřené standardy a jejich uvedení do praxe. Vzpomíná třeba API Vulkan, DX12, GPUOpen nebo Free Sync.

Herkelman také dodává, že podobné omezující praktiky svým partnerům AMD rozhodně nevnucuje, naopak se snaží o co největší transparentnost bez omezení, aby hráči měli přístup k nejlepším technologiím. Tím naráží například na spolupráci s vývojáři hry Far Cry 5, kde byly uvedeny do praxe nové technologie obsažené v grafických kartách Vega, které jsou součástí API DX12 nebo Vulkanu, a které nijak nepostihují hardware konkurence svoji uzavřeností. Přitom Nvidia má své standardy PhysX a GameWorks uzavřené. Podobné srovnání by sneslo například také duo technologií Free Sync a G sync.

Co GPP znamená pro koncové zákazníky? Následky mohou působit nemalé zmatky a reálné oslabení AMD na trhu grafických karet. Herní značky typu RoG, Aorus, GamingX apod. musí skončit s hardwarem od AMD, a to neprodleně.

Výrobci svázaní GPP již nadále nemůžou hardware od AMD prezentovat jako herní. Slovo herní (gaming) musí být naprosto vyškrtnuto. Gigabyte například na veřejné dotazy ohledně změn na svých stránkách u produktů AMD odpověděl v tom smyslu, že grafické karty Radeon nejsou určeny na hraní her, proto byly odebrány z řady Aorus. Toto vyjádření vyvolalo mezi odbornou veřejností celkem úsměvné reakce.

Je dost pravděpodobné, že tato strategie dovede Nvidii k soudům a vysokým pokutám. Je však možné, že s tím dopředu počítá a tato investice do posílení pozice na trhu se jí může v dlouhodobém horizontu násobně vrátit.

Diskuze (19) Další článek: Facebook: Nelíbí se vám, že vás analyzujeme? Tak si zrušte účet

Témata článku: Technologie, Hardware, Nvidia, AMD, Grafické karty, Investice, Dell, Asus, API, Vega, GPP, Nový partner, Oficiální stanovisko, Krátké video, Dlouhodobý horizont, Odborná veřejnost, Podobné srovnání, G sync, Vysoká pokuta, Veřejný dotaz, Rog, Herní hardware, Vulkan, Radeon, Špatná podmínka


Určitě si přečtěte

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

** Osobní odběr v Alze vyjde na 45 Kč ** Když zaplatíte kartou předem, dostanete slevu 30 Kč ** Většina ostatních e-shopů poplatek za osobní odběr nevede

David Polesný | 171

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 31

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku