AMD se oficiálně vyjádřilo k programu GPP od Nvidie: Možnost volby je důležitá!

AMD se oficiálně vyjádřilo k programu GPP od Nvidie: Možnost volby je důležitá!

Nvidia zavedla nový partnerský program GPP, kterým si u výrobců hardwaru vynucuje zákaz prodeje konkurenčních produktů v zavedených herních značkách. Smlouvu již podepsaly společnosti ASUS, Gigabyte nebo MSI. Některé firmy však odmítly, jako třeba DELL nebo HP a dále zvažují adekvátní právní kroky, protože kdo smlouvu nepodepíše, toho Nvidia „trestá“ horšími podmínkami spolupráce. Akce zjevně cílí na oslabení konkurenčního AMD.

Doposud bylo AMD nečinné a na dotazy nereagovalo, to se dnes změnilo. Jako první AMD zveřejnilo krátké video, ve kterém trefnou a vtipnou prezentací ukazuje, kam by mohl trh s herním hardwarem směřovat, pokud by všichni dodržovali program GPP, který značně poškozuje zdravý konkurenční trh:

AMD také vydalo oficiální stanovisko, ve kterém Scott Herkelman píše o tom, že hraní na PC bylo vždy o svobodě volby. Tedy jakou hru hrát, jaký hardware si do počítače koupit, jak danou hru dohrát apod. Dále zdůrazňuje, že toto bylo vždy filozofií společnosti AMD. Dále Herkelman píše o tom, jak AMD vždy podporovalo otevřené standardy a jejich uvedení do praxe. Vzpomíná třeba API Vulkan, DX12, GPUOpen nebo Free Sync.

Herkelman také dodává, že podobné omezující praktiky svým partnerům AMD rozhodně nevnucuje, naopak se snaží o co největší transparentnost bez omezení, aby hráči měli přístup k nejlepším technologiím. Tím naráží například na spolupráci s vývojáři hry Far Cry 5, kde byly uvedeny do praxe nové technologie obsažené v grafických kartách Vega, které jsou součástí API DX12 nebo Vulkanu, a které nijak nepostihují hardware konkurence svoji uzavřeností. Přitom Nvidia má své standardy PhysX a GameWorks uzavřené. Podobné srovnání by sneslo například také duo technologií Free Sync a G sync.

Co GPP znamená pro koncové zákazníky? Následky mohou působit nemalé zmatky a reálné oslabení AMD na trhu grafických karet. Herní značky typu RoG, Aorus, GamingX apod. musí skončit s hardwarem od AMD, a to neprodleně.

Výrobci svázaní GPP již nadále nemůžou hardware od AMD prezentovat jako herní. Slovo herní (gaming) musí být naprosto vyškrtnuto. Gigabyte například na veřejné dotazy ohledně změn na svých stránkách u produktů AMD odpověděl v tom smyslu, že grafické karty Radeon nejsou určeny na hraní her, proto byly odebrány z řady Aorus. Toto vyjádření vyvolalo mezi odbornou veřejností celkem úsměvné reakce.

Je dost pravděpodobné, že tato strategie dovede Nvidii k soudům a vysokým pokutám. Je však možné, že s tím dopředu počítá a tato investice do posílení pozice na trhu se jí může v dlouhodobém horizontu násobně vrátit.

Diskuze (19) Další článek: Facebook: Nelíbí se vám, že vás analyzujeme? Tak si zrušte účet

Témata článku: Hardware, Technologie, GPP, AMD, Nvidia, Grafické karty, Investice, Dell, Asus, Vega, API, Aorus, Možnost volby, Nejlepší technologie, API Vulkan, Špatná podmínka, Krátké video, Nový partner, Herní hardware, Vysoká pokuta, Konkurenční produkt, Rog, G sync, Oficiální stanovisko, Veřejný dotaz

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů