AMD s novými procesory Athlon až 1 GHz i pro Socket A

Na výstavě Computex 2000 v taiwanském hlavním městě Taipei oznámila firma AMD nové procesory AMD Athlon a zároveň počátek prodeje procesorů AMD Duron.
Na výstavě Computex 2000 v taiwanském hlavním městě Taipei oznámila firma AMD nové procesory AMD Athlon a zároveň počátek prodeje procesorů AMD Duron. Procesory řady Athlon jsou k dispozici v šesti nových rychlostech (800, 850, 900, 950 MHz a 1 GHz) pro Slot A i pro Socket A. Velikost L1 cache se rovná 128 KB, 16cestná cache L2 má velikost 256 KB. Obě jsou umístěny přímo na čipu procesoru. Podle údajů výrobce dosahuje nový AMD Athlon s taktem 1 GHz výkonu 4 Gflops v jednoduché přesnosti a 2 Gflops v dvojité přesnosti. V reálných aplikačních testech zveřejněných na Internetu (třeba Sharky, Anandtech, Hardware Central, Gamers Depot a dalších) konečně překonává gigahertzový Athlon gigahertzové Pentium III, i když rozdíly nejsou příliš velké a pohybují se pod 5 procenty.

Procesor AMD Duron se nyní začíná prodávat v rychlostech 600, 650 a 700 MHz v cenách USD 112, USD 154 a USD 192 za jeden kus procesoru při odebraném množství 1000 kusů.

AMD procesory jsou vyráběny v továrně Fab 25 v Austinu (Texas, U.S.A.) 0,18mikronovou technologií s použitím hliníku nebo v továrně Fab 30 v německých Drážďanech opět 0,18mikronovou technologií, ale zde se jako vodiče využívá mědi.

Firmy Compaq, Fujitsu-Siemens, Gateway, Hewlett-Packard, IBM a další firmy plánují podporu těchto nových procesorů.

Živě komentuje: Podle rovnoměrného rozložení rychlostí mezi nový Socket A a starý Slot A je vidět, že firma AMD to myslí se Socketem A vážně. Shodnou cestu přitom vykonává i firma Intel, která migruje ze Slotu 1 do patice FC-PGA. Intel však (na rozdíl od AMD) stále preferuje spíš Slot 1, protože nejrychlejší procesory Intel Pentium III najdeme jen pro Slot 1 a ne pro FC-PGA. To brání novým zákazníkům, kteří chtějí mít zároveň rychlé stroje nákup modernější FC-PGA základní desky. Právě tomu se firma AMD snaží vyhnout.

Pro zajímavost uvádím vedle očekávané ceny i spotřebu nových procesorů a jejich napájecí napětí.

Frekvence 750 MHz 800 MHz 850 MHz 900 MHz 950 MHz 1 GHz
cena (USD) 319 359 507 589 759 990
Typická spotřeba 36,3 W 38,3 W 40,2 W 44,6 W 46,7 W 48,7 W
špičková spotřeba 40,4 W 42,6 W 44,8 W 49,7 W 52,0 W 54,3 W
napětí jádra 1,7 V 1,7 V 1,7 V 1,75 V 1,75 V 1,75 V
Váš názor Další článek: Týden: boj o Mironet a další perly

Témata článku: Hardware, Procesory, Rovnoměrné rozložení, Nový procesor, Taipei, Slot, Nový kus, Austin, Athlon, Socket, Depot, Německý stroj, Nový proces, Proces, SoC, Nový, Fab


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky