AMD | Procesory | Threadripper

AMD Ryzen Threadripper 3960X a 3970X: Procesorové rakety s 24 a 32 jádry v prvních testech

  • AMD představilo nejvýkonnější desktopové procesory Ryzen 3000
  • Dva nové modely patří do řady Threadripper a mají 24 a 32 jader
  • Ryzen 3960X i 3970X jsou vyráběné 7nm technologií a mají mnoho serverových předností

AMD stále ještě velmi komplikovaně pokrývá velkou poptávku po nové generaci procesorů Ryzen 3000, obzvláště pak výkonných modelů pro desktop a servery. Zatímco u desktopu v nejnovějším případě uvedl 16jádrový model Ryzen 9 3950X, o kterém jsme podrobně informovali ve starším článku, pro servery a datacentra má už dlouho k dispozici až 64jádrové čipy řady Epyc.

Bylo tak jen otázkou času, kdy dorazí nástupce profesionální řady Threadripper, která ještě stále patří na desktop, ale je určena pro ty nejnáročnější uživatele, kteří chtějí to nejlepší, ale zároveň nechtějí platí extrémní příplatky za serverové platformy a čipy, které se v mnohým případech nehodí na pracovní stanice.

Třetí generace Ryzen Threadripper od AMD tak dostává dvě novinky, které rozhodně neudělají radost Intelu, protože už teď má problém konkurovat „běžným“ Ryzenům.

AMD Ryzen Threadripper 3960X a 3970X

Zatímco procesor AMD Ryzen Threadripper 3960X má 24 jader (zvládne najednou 48 vláken), ještě výkonnější AMD Ryzen Threadripper 3970X jich má rovnou 32 (až 64 vláken najednou). Oba čipy jsou pochopitelně postavené na 7nm architektuře Zen 2 a jen mírně se liší frekvencemi. Model 3960X má základní frekvenci 3,8 GHz, zatímco model 3970X 3,7 GHz a oba pak mají turbo režim až do 4,5 GHz.

Klepněte pro větší obrázek

Oba čipy mají stejnou velikost L3 cache paměti - 128 MB, podporují až 64 PCI Express 4.0 linek (hlavní výhoda Threadripperů oproti klasickým Ryzenům) a zvládnou až čtyřkanálové zapojení operačních pamětí DDR4-3200. Hodí se tak skvěle právě pro náročné aplikace, které vyžadují vysokou paměťovou propustnost. Navíc je možné osadit až 512 GB operační paměti

Zvýšení počtu jader se ale neobešlo bez navýšení TDP, které je u obou čipů překvapivě stejné - 280 W. Je tedy nutné počítat s tím, že musí být použité opravdu kvalitní chlazení, ať už se jedná o velký vzduchový chladič (Wraith Ripper Cooler) nebo kvalitní vodní chlazení.

Klepněte pro větší obrázek

Je potřeba nová deska

Zatímco u běžných Ryzenů si AMD drží kompatibilitu už poměrně dlouho a do socketu AM4 lze více méně umístit čtyři různé generace procesorů (po updatu biosu i včetně těch nejnovějších), v případě Threadripperu tomu tak není.

Klepněte pro větší obrázek

Pro nové Threadrippery řady 3000 přichází nový socket sTRX4, který sice na první pohled a fyzicky vypadá stejně, ale má přepracované piny, takže nelze použít starší základní desky. Budete tak kromě procesoru muset zainvestovat i do nové základní desky. Výhodou je, že hned od začátku prodeje bude na trhu na výběr více než desítka různých modelů, takže půjde vybírat z různých cenových kategorií a výbavy.

Recenze z celého světa

Protože jsou tyto procesory určené hlavně pro profesionály, je nutné přihlížet hlavně k výkonu v náročných aplikacích, které dokážou takový počet jader efektivně využít. V případě her tomu tak rozhodně není a jak si můžete prohlédnout v několika vybraných grafech z různých recenzí zahraničních webů, jsou v tomto směru čipy pod úrovní Ryzen 9 3950X.

 

V oblasti aplikací je ale výkon nových Threadripperů doslova brutální, byť musí samozřejmě jít o aplikace, kde se plně využijí veškerá jádra. Ať už jde o renderování, fyzikální výpočty, enkódování videa, složité matematické výpočty a další oblasti, všude mají nové čipy velký náskok oproti předchozí generaci.

Ryzen Threadripper 3970X je oproti staršímu 2990WS v průměru výkonnější o 50 %, najde se ale mnoho případů, kde je to o více než dvojnásobek či dokonce 160 % (Luxmark). Čipy lze navíc i trochu přetaktovat, takže z nich lze vytáhnout ještě dalších přibližně 10 %. Je ale nutné počítat s tím, že se kvůli tomu i rapidně zvýší spotřeba a tím i teplo, které je nutné rychle odvádět.

Pro ty nejnáročnější profíky

Z pohledu poměru ceny a výkonu se mnohem více vyplatí klasický 16jádrový Ryzen 9 3950X, ale pokud potřebujete ještě více jader, oba Threadrippery na tom jsou v tomto poměru podobně. Jejich ceny jsou tak úměrně nastavené rozdílu ve výkonu 24 vs. 32 jader.

Klepněte pro větší obrázek

AMD Ryzen Threadripper 3960X s 24 jádry u nás vyjde na 39 500 korun a výkonnější AMD Ryzen 9 Threadripper 3970X s 32 jádry pak na 56 tisíc korun. Za tuto cenu získáte obrovskou porci procesorového výkonu, která nemá na desktopu obdoby. Alespoň do příštího roku.

Klepněte pro větší obrázek

Na rok 2020 totiž AMD chystá nový model Threadripper 3990X, který bude mít rovnou 64 jader, podobně jako nejvýkonnější serverové modely EPYC.

Diskuze (14) Další článek: Starliner od Boeingu se připravuje na svůj první let k Mezinárodní vesmírné stanici

Témata článku: Intel, AMD, Čipy, Procesory, Ryzen, Threadripper, Techgage, Epyc, Extremetech, Gamers nexus, HotHardware, Wcftech, Threadripperů, Luxmark, Anandtech, TomsHardware, AMD Ryzen Threadripper, GHz, Forbes, Phoronix, TechSpot, Golem, Hexus, Optimum Tech, PC World


Určitě si přečtěte

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor