AMD | Čipy | Ryzen

AMD Ryzen 9 3950X: přehled testů 16jádra, které nenechá Intel spát

  • AMD uvedlo 16jádrový procesor Ryzen 9 3950X
  • Kromě vyššího počtu jader nabízí i vyšší turbo frekvence
  • Může mu vůbec Intel konkurovat?

Minulý týden jsme se dočkali představení nového výkonného procesoru od AMD, který je určen pro klasické desktopy - Ryzen 9 3950X. Jedná se tak o nejvýkonnější kousek, který je pro tento segment zatím k dispozici a nejde o profesionální model jako je Threadripper nebo serverový čip,

AMD posunulo hranice výkonu z již dříve uvedeného modelu Ryzen 9 3900X, který má 12 jader a velmi příznivou cenu. AMD ale u nového čipu neposunulo výkon pouze díky většímu počtu jader, ale také díky vyšším frekvencím.

16 jader na plný plyn

AMD Ryzen 9 3950X je stále vyráběn 7nm technologií, podobně jako ostatní procesory s architekturou Zen 2. V tomto případě se jedná o 16jádrový model, který s podporou HyperThreadingu zvládne najednou zpracovat až 32 vláken najednou.

Klepněte pro větší obrázek

I když má základní frekvenci při zapojení všech jader 3,5 GHz, což je o 300 MHz méně než u Ryzen 9 3900X, zvýšená turbo frekvence je naopak vyšší o 100 MHz, konkrétně 4,7 GHz. L3 cache má stejných 64 MB a stejný je i počet podporovaných PCI Express linek - 24. Právě u nich je stále výhodnější Threadripper (64).

Rovněž jste omezeni maximální kapacitou operačních pamětí DDR4 na 128 GB. Pokud byste hledali chyták ve zvýšeném TDP, budete se mýlit. AMD se podařilo i u 16jádra udržet TDP na 105 W.

Testy z celého světa

Jako vždy přinášíme i přehled testů ze zahraničních redakcí z celého světa, kde si můžete prohlédnout výkon Ryzenu 9 3950X v různých aplikacích, hrách a hlavně dodatečných konfiguracích ve spojení s různou grafickou kartou. My si v galerii ukážeme jen pár vybraných testů z rozličných oblastí pro celkový obecný pohled.

Další silný úder od AMD

Předchozí nabídka procesorů s architekturou Zen 2 už sama o sobě způsobila obrovskou bouři a Intel se musí vyrovnat významné konkurenci, která ho ve většině případů předstihne jak z pohledu výkonu, tak i ceny.

Klepněte pro větší obrázek

S novým 16jádrovým modelem Ryzen 9 3950X AMD ještě více tlačí na pilu a dostává Intel do úzkých i v oblastech, kde se láme segment náročného koncového uživatele a profesionálního zákazníka.

Ryzen 9 3950X si vede skvěle jak v aplikacích, kde lze využít více jader, tak i v těch, kde je výkon závislý na výkonu jednoho jádra. Je to způsobeno tím, že se AMD podařilo posunout hranici turbo frekvence zase o kousek výše a tím pádem i blíže Intelu, který ji má aktuálně na 5 GHz.

AMD Ryzen 9 3950X má stanovenou cenu 749 dolarů, což je v našich podmínkách asi 21 tisíc korun. Je to sice poměrně velký skok oproti Ryzen 9 3900X, který stojí kolem 14 590 Kč, ale za to nabízí navíc 4 jádra a vyšší frekvenci. Pokud vám je tedy i 12 jader málo, bude to ideální procesor pro vás.

Diskuze (36) Další článek: Známe nejlepší české internetové projekty roku 2019. Křišťálové Lupy jsou rozdány

Témata článku: Testy, Intel, AMD, Čipy, Procesory, Ryzen, Threadripper, AMD Zen, Forbes, AMD Ryzen, Golem, PCI Express linek, Extremetech, Techgage, TechSpot, Hardware info, GHz, Model, Toms Hardware, Linus tech Tips, Test, Hardware Canucks, Turbo, Jádro, PC World


Určitě si přečtěte

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 68

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor