AMD | Čipy | Ryzen

AMD Ryzen 9 3950X: přehled testů 16jádra, které nenechá Intel spát

  • AMD uvedlo 16jádrový procesor Ryzen 9 3950X
  • Kromě vyššího počtu jader nabízí i vyšší turbo frekvence
  • Může mu vůbec Intel konkurovat?

Minulý týden jsme se dočkali představení nového výkonného procesoru od AMD, který je určen pro klasické desktopy - Ryzen 9 3950X. Jedná se tak o nejvýkonnější kousek, který je pro tento segment zatím k dispozici a nejde o profesionální model jako je Threadripper nebo serverový čip,

AMD posunulo hranice výkonu z již dříve uvedeného modelu Ryzen 9 3900X, který má 12 jader a velmi příznivou cenu. AMD ale u nového čipu neposunulo výkon pouze díky většímu počtu jader, ale také díky vyšším frekvencím.

16 jader na plný plyn

AMD Ryzen 9 3950X je stále vyráběn 7nm technologií, podobně jako ostatní procesory s architekturou Zen 2. V tomto případě se jedná o 16jádrový model, který s podporou HyperThreadingu zvládne najednou zpracovat až 32 vláken najednou.

Klepněte pro větší obrázek

I když má základní frekvenci při zapojení všech jader 3,5 GHz, což je o 300 MHz méně než u Ryzen 9 3900X, zvýšená turbo frekvence je naopak vyšší o 100 MHz, konkrétně 4,7 GHz. L3 cache má stejných 64 MB a stejný je i počet podporovaných PCI Express linek - 24. Právě u nich je stále výhodnější Threadripper (64).

Rovněž jste omezeni maximální kapacitou operačních pamětí DDR4 na 128 GB. Pokud byste hledali chyták ve zvýšeném TDP, budete se mýlit. AMD se podařilo i u 16jádra udržet TDP na 105 W.

Testy z celého světa

Jako vždy přinášíme i přehled testů ze zahraničních redakcí z celého světa, kde si můžete prohlédnout výkon Ryzenu 9 3950X v různých aplikacích, hrách a hlavně dodatečných konfiguracích ve spojení s různou grafickou kartou. My si v galerii ukážeme jen pár vybraných testů z rozličných oblastí pro celkový obecný pohled.

Další silný úder od AMD

Předchozí nabídka procesorů s architekturou Zen 2 už sama o sobě způsobila obrovskou bouři a Intel se musí vyrovnat významné konkurenci, která ho ve většině případů předstihne jak z pohledu výkonu, tak i ceny.

Klepněte pro větší obrázek

S novým 16jádrovým modelem Ryzen 9 3950X AMD ještě více tlačí na pilu a dostává Intel do úzkých i v oblastech, kde se láme segment náročného koncového uživatele a profesionálního zákazníka.

Ryzen 9 3950X si vede skvěle jak v aplikacích, kde lze využít více jader, tak i v těch, kde je výkon závislý na výkonu jednoho jádra. Je to způsobeno tím, že se AMD podařilo posunout hranici turbo frekvence zase o kousek výše a tím pádem i blíže Intelu, který ji má aktuálně na 5 GHz.

AMD Ryzen 9 3950X má stanovenou cenu 749 dolarů, což je v našich podmínkách asi 21 tisíc korun. Je to sice poměrně velký skok oproti Ryzen 9 3900X, který stojí kolem 14 590 Kč, ale za to nabízí navíc 4 jádra a vyšší frekvenci. Pokud vám je tedy i 12 jader málo, bude to ideální procesor pro vás.

Diskuze (36) Další článek: Známe nejlepší české internetové projekty roku 2019. Křišťálové Lupy jsou rozdány

Témata článku: Testy, Intel, Procesory, AMD, Čipy, Ryzen, AMD Zen, Threadripper, AMD Ryzen, GOES, Hardware info, PCI Express linek, Optimum Tech, Procesor, Frekvence, Toms Hardware, Pur PC, Extremetech, TechSpot, HotHardware, PC Games Hardware, PC World, Golem, Jádro, TweakTownHot Wheels Unleashed lákají na zběsilou jízdu novými záběry ze hry

Hot Wheels Unleashed lákají na zběsilou jízdu novými záběry ze hry

Vypadá to na solidní dávku adrenalinové zábavy.

Michal Maliarov
VideoZávodní
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Uhádněte, co je pod lupou. Vyfotili jsme pár věcí, které musí poznat každý geek

Uhádněte, co je pod lupou. Vyfotili jsme pár věcí, které musí poznat každý geek

** Brno slaví Dny elektronové mikroskopie ** Třetina světové produkce totiž pochází z Česka ** Zapnuli jsme také mikroskop, zkuste hádat

Jakub Čížek
Mikroskop