AMD | Ryzen | Procesory

AMD Ryzen 5 3500X udělá vítr mezi levnějšími procesory. Nabídne šest jader a takt až 4,1 GHz

AMD Ryzen 5 3500X udělá vítr mezi levnějšími procesory. Nabídne šest jader a takt až 4,1 GHz

Už brzy by se měl objevit nový procesor AMD Ryzen 5 3500X, od kterého se čeká slušný výkon za nízkou cenu. Podle předběžně dostupných informací to vypadá, že by měl nabídnout v nižší cenové hladině procesorů o dost výhodnější řešení, než Intel.

AMD Ryzen 5 3500X má celkem 6 jader s architekturou Zen 2, které pracují na základní frekvenci 3,6 GHz, ale při boostu se dokážou dostat až na 4,1 GHz. Procesor má 32 MB L3 cache, podporuje operační paměti DDR4-3200 a 24 linek PCI Express 4.0. Při této konfiguraci má přitom TDP jen 65 W.

Klepněte pro větší obrázek 
O procesoru už unikly informace předem

Jak to vypadá, bude konkurentem modelu Intel Core i5-9400F, který má rovněž šest jader, ale nižší základní frekvenci 2,9 GHz, pouze 16 linek PCI Express 3.0 a podporuje operační paměti DDR4-2666. Jeho cena je na českém trhu kolem 4 100 Kč, takže uvidíme, jakou cenu nakonec nasadí AMD.

Pro zákazníky je ale dobré, že se konečně i v tomto cenovém segmentu spustí pořádný boj, který bude tlačit ceny dolů a přitom se bude jednat o procesory s poměrně vysokým výkonem i na náročnější hraní.

Diskuze (8) Další článek: V nových iPhonech je čip U1 s technologií UWB. Tohle může být zabiják bluetooth

Témata článku: Hardware, AMD, Intel, Čipy, Ryzen, Procesory, GHz, Lev, Vítr, Operační paměť, Jádro, Takt, Procesor, PCI Express, AMD Ryzen


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu