AMD | Grafické karty

AMD RX Vega v recenzích: překvapení se nekoná, Nvidia dál vládne high-endu

  • Na pulty se dostal grafické karty AMD RX Vega
  • Základní RX Vega 64 je srovnatelná s GTX 1080
  • Slabinou je jako vždy extrémní spotřeba a neefektivní chod

Po dvou letech jsme se dočkali vyšší třídy od AMD - na pulty obchodů zamířily grafické karty AMD RX Vega 64. Zároveň s tím vyšly také první srovnávací testy na hardwarových webech, které dostaly k dispozici nejen dva modely Vega 64, ale rovněž levnější Vegu 56. Po dlouhém čekání se tedy konečně dozvíme, zda je AMD schopno v kategorii nejvýkonnějších herních grafik konkurovat Nvidii, která zůstala s modely GTX 1070, GTX 1080 a GTX 1080 Ti v této třídě osamocena.

Nejvýkonnější grafikou je RX Vega 64 Liquid, prostředním modelem je Radeon RX Vega 64 a nejméně peněz utratí uživatelé za RX Vega 56. Číslovky v názvech karet mají samozřejmě nějaký význam - označují počet aktivních výpočetních jednotek (CU) v GPU. V prvním (nejvýkonnějším) případě jde o model s vodním chlazením, v dalších případech se o snižování teplot starají běžné vzduchové ventilátory.

Podrobnější parametry najdete ve starším článku:

Ceny na úrovni Nvidie

Před zahájením prodejů se podobně jako vždy objevily spekulace o tom, že AMD nabídne zázračně výkonné karty s cenami hluboko pod konkurencí. To se samozřejmě nestalo a české ceny jsou minimálně v době bezprostředně po uvedení na naprosto stejných hodnotách jako v případě modelů Nvidie. Nesmíme potom zapomenout ani na způsob distribuce nejvyššího modelu Liquid a limitované varianty Vegy 64. Ty se nebudou prodávat samostatně, ale pouze v rámci zvýhodněných balíčků s dalším hardwarem.

  • AMD RX Vega 64: 16 000 korun (499 dolarů)
  • AMD RX Aqua Pack (RX Vega 64 Liquid): 18 700 korun (699 dolarů)
  • Radeon Black Pack (RX Vega 64 Limited + Ryzen 7 1700X + Gigabyte X370): 29 590 korun

Levnější model RX Vega 56 zatím žádný z tradičních e-shopů do své nabídky nezalistoval. Podle stanoveného kurzu však můžeme očekávat částku kolem 12 900 korun.

Představení herních karet RX Vega:

AMD dotahuje

Podobně jako se AMD dokázalo s procesory řady Ryzen dotáhnout na Intel, mají grafiky RX Vega jasný cíl - dostat se minimálně na úroveň karet s architekturou Pascal. Není proto divu, že AMD do své nabídky přidalo tři odstupňované modely, které by měly přímo konkurovat trojici GTX 1070, GTX 1080 a GTX 1080 Ti. A tyhle předpoklady se téměř podařilo naplnit. Bohužel na jednu výjimku:

Největší zklamání: vodní Vega 64

Pokud se čekalo, že Vega může ve hrách roznést i nejvyšší model Nvidie GTX 1080 Ti, ani zdaleka se tak nestalo. Tuhle verzi sice neotestovalo tolik hardwaorvých webů; navíc se AMD rozhodlo pro jejich prvotní distribuci mezi youtubery, všichni se však shodují: i přes extrémní spotřebu se výkon zdaleka neblíží kartě GTX 1080 Ti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výkon Vega 64 Liquid v herních testech

Ať už jde o syntetické testy nebo herní testy, vždy se rozdíl mezi nejvyššími kartami pohybuje kolem 15-25 % ve prospěch Nvidie. Ve většině testů tak jde jen o jednotky procent nad výkonem referenční GTX 1080, přičemž nereferenční modely jsou často na stejné úrovni. Cenový rozdíl téměř tří tisíc ve prospěch Nvidie nevyváží ani vodní chladič a hezky vzhled. Tahle verze Vegy 64 se zkrátka nepovedla.

Základní Vega 64 nezklame, ale ani nenadchne

O kus lepší situaci potom najdeme u modelu, který je považován za základ pro tuto generaci - vzduchová RX Vega 64. Ta jde přímo proti Nvidii GTX 1080 a testy ukázaly prakticky totožný výkon. V některých hrách a testech má mírnou převahu AMD, někde se naopak daří Nvidii.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Herní a syntetické testy s modelem RX Vega 64

Ve všech případech se však jedná o rozdíly maximálně desíti FPS v průměru. U minimální snímkovací frekvence, která je často důležitější, najdeme rozdíly ve výkonu ještě menší.

Nejlepší Vega? Osekaná RX Vega 56

Ačkoliv se to příznivcům AMD nebude příliš líbit, nejpovedenějším modelem není přemožitel GTX 1080 Ti, ale verze s deaktivovaným jedním výpočetním blokem, která stojí proti GTX 1070. Pokud bychom počítali s výše zmíněnou cenou do třinácti tisíc, pak jednoznačně půjde o nejvýhodnější kartu této generace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takto se daří modelu Vega 56

b Ten se v herních testech pohybuje kolem 10 %, přičemž dobře se jí daří i ve vyšších rozlišeních. Samozřejmě má i nejlevnější model jeden zádrhel, kterým trpí celá řada - spotřebu.

Překvapení se nekoná, efektivita karet je mizerná

Zatímco výkonem se grafiky RX Vega mohou měřit se svou přímou konkurencí Nvidie, opět zde narážíme na typický problém, kterého se AMD v posledních letech neumí zbavit - neefektivní chod. Nejlépe to bude demonstrovat situace prostředního modelu RX Vega 64, který má výkon GTX 1080 jenže s příkonem GTX 1080 Ti, tedy grafiky, která je o třídu výš. A podobně to platí u RX Vega 56, která se průměrným výkonem dostává těsně nad GTX 1070, nicméně s příkonem karty GTX 1080, v maximální zátěži se potom může dostat až k hodnotě 270 W. Jen o 30 W víc si potom při plném vytížení řekne GTX 1080 Ti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spotřeba karet v zátěži i mimo ni

V závislosti na testu, hře a úrovni zátěže je rozdíl čtvrtinový až třetinový. A to je v nejvyšší třídě, kde se ve špičkách dostáváme k úrovni 400 W, znatelný rozdíl, který výrazným způsobem ovlivní celkový příkon kompletních sestav.

Prozatím asi nemá příliš smysl hodnotit hlučnost, neboť budeme čekat především na nereferenční modely jednotlivých výrobců. Platí však, že to budou mít mnohem složitější s návrhem tichého chladiče ve srovnání s Nvidií. Pokud při hraní spotřebovává Vega 64 o 50 wattů víc než GTX 1080 Ti, pak to bude znát na sebelepším ventilátoru.

Překvapení se nekoná

O architektuře Vega mluví AMD dlouhých 17 měsíců. Během této doby se objevil nespočet spekulací, které na jedné straně pasovaly nové karty na přemožitele nejvýkonnějších grafik Nvidie; jiné samozřejmě předpovídaly neúspěch. Nestalo se ani jedno.

Z finálních karet tak máme podobně jako zahraniční recenzenti rozporuplné pocity. Vega se rozhodně nepřiblížila nejvýkonnější GTX 1080 Ti a vzhledem k minimálnímu prostoru pro přetaktování se tak nestane ani u nereferenčních modelů. Zcela ignorovat můžeme model Vega 64 s vodním chladičem, který zaujme pravděpodobně pouze zájemce o skvěle vypadající kartu. Problémem je však velmi neefektivní chod a nijak vysoký výkon ve srovnání se základní Vegou 64. U té, stejně jako u modelu Vega 56 je velkým mínusem především vysoká spotřeba. A nespraví to ni zázračný BIOS nebo ovladače, které by mohli mnozí očekávat:

Klepněte pro větší obrázek
Výkon karet s několika BIOSy (foto: TechPowerUp)

Nesmíme však zapomenout ani na další důležitý fakt - zatímco AMD se snaží (zatím marně) dotáhnout na naprostý high-end Nvidie, ta má na počátek příštího roku připraveno představení herních grafik s 12nm architekturou Volta, která může opět znamenat velký skok v efektivním chodu. O úplném herním high-endu od AMD tak i nadále můžeme jen snít.

Diskuze (47) Další článek: USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

Témata článku: Hardware, AMD, Intel, Nvidia, Grafické karty, RX Vega, Vega, Levný model, Snižování, Grafická karta, Prostřední model, Phoronix, Limited, Stejná hodnota, Starý článek, DAL, Příští rok, Herní karta, Nejvýkonnější grafika, ComputerBase, Velký minus, Dolar, Srovnávací test, Kitguru, Nejvyšší třída, Grafické karty na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware