AMD RX Vega v recenzích: překvapení se nekoná, Nvidia dál vládne high-endu

  • Na pulty se dostal grafické karty AMD RX Vega
  • Základní RX Vega 64 je srovnatelná s GTX 1080
  • Slabinou je jako vždy extrémní spotřeba a neefektivní chod

Po dvou letech jsme se dočkali vyšší třídy od AMD - na pulty obchodů zamířily grafické karty AMD RX Vega 64. Zároveň s tím vyšly také první srovnávací testy na hardwarových webech, které dostaly k dispozici nejen dva modely Vega 64, ale rovněž levnější Vegu 56. Po dlouhém čekání se tedy konečně dozvíme, zda je AMD schopno v kategorii nejvýkonnějších herních grafik konkurovat Nvidii, která zůstala s modely GTX 1070, GTX 1080 a GTX 1080 Ti v této třídě osamocena.

Nejvýkonnější grafikou je RX Vega 64 Liquid, prostředním modelem je Radeon RX Vega 64 a nejméně peněz utratí uživatelé za RX Vega 56. Číslovky v názvech karet mají samozřejmě nějaký význam - označují počet aktivních výpočetních jednotek (CU) v GPU. V prvním (nejvýkonnějším) případě jde o model s vodním chlazením, v dalších případech se o snižování teplot starají běžné vzduchové ventilátory.

Podrobnější parametry najdete ve starším článku:

Ceny na úrovni Nvidie

Před zahájením prodejů se podobně jako vždy objevily spekulace o tom, že AMD nabídne zázračně výkonné karty s cenami hluboko pod konkurencí. To se samozřejmě nestalo a české ceny jsou minimálně v době bezprostředně po uvedení na naprosto stejných hodnotách jako v případě modelů Nvidie. Nesmíme potom zapomenout ani na způsob distribuce nejvyššího modelu Liquid a limitované varianty Vegy 64. Ty se nebudou prodávat samostatně, ale pouze v rámci zvýhodněných balíčků s dalším hardwarem.

  • AMD RX Vega 64: 16 000 korun (499 dolarů)
  • AMD RX Aqua Pack (RX Vega 64 Liquid): 18 700 korun (699 dolarů)
  • Radeon Black Pack (RX Vega 64 Limited + Ryzen 7 1700X + Gigabyte X370): 29 590 korun

Levnější model RX Vega 56 zatím žádný z tradičních e-shopů do své nabídky nezalistoval. Podle stanoveného kurzu však můžeme očekávat částku kolem 12 900 korun.

Představení herních karet RX Vega:

AMD dotahuje

Podobně jako se AMD dokázalo s procesory řady Ryzen dotáhnout na Intel, mají grafiky RX Vega jasný cíl - dostat se minimálně na úroveň karet s architekturou Pascal. Není proto divu, že AMD do své nabídky přidalo tři odstupňované modely, které by měly přímo konkurovat trojici GTX 1070, GTX 1080 a GTX 1080 Ti. A tyhle předpoklady se téměř podařilo naplnit. Bohužel na jednu výjimku:

Největší zklamání: vodní Vega 64

Pokud se čekalo, že Vega může ve hrách roznést i nejvyšší model Nvidie GTX 1080 Ti, ani zdaleka se tak nestalo. Tuhle verzi sice neotestovalo tolik hardwaorvých webů; navíc se AMD rozhodlo pro jejich prvotní distribuci mezi youtubery, všichni se však shodují: i přes extrémní spotřebu se výkon zdaleka neblíží kartě GTX 1080 Ti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výkon Vega 64 Liquid v herních testech

Ať už jde o syntetické testy nebo herní testy, vždy se rozdíl mezi nejvyššími kartami pohybuje kolem 15-25 % ve prospěch Nvidie. Ve většině testů tak jde jen o jednotky procent nad výkonem referenční GTX 1080, přičemž nereferenční modely jsou často na stejné úrovni. Cenový rozdíl téměř tří tisíc ve prospěch Nvidie nevyváží ani vodní chladič a hezky vzhled. Tahle verze Vegy 64 se zkrátka nepovedla.

Základní Vega 64 nezklame, ale ani nenadchne

O kus lepší situaci potom najdeme u modelu, který je považován za základ pro tuto generaci - vzduchová RX Vega 64. Ta jde přímo proti Nvidii GTX 1080 a testy ukázaly prakticky totožný výkon. V některých hrách a testech má mírnou převahu AMD, někde se naopak daří Nvidii.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Herní a syntetické testy s modelem RX Vega 64

Ve všech případech se však jedná o rozdíly maximálně desíti FPS v průměru. U minimální snímkovací frekvence, která je často důležitější, najdeme rozdíly ve výkonu ještě menší.

Nejlepší Vega? Osekaná RX Vega 56

Ačkoliv se to příznivcům AMD nebude příliš líbit, nejpovedenějším modelem není přemožitel GTX 1080 Ti, ale verze s deaktivovaným jedním výpočetním blokem, která stojí proti GTX 1070. Pokud bychom počítali s výše zmíněnou cenou do třinácti tisíc, pak jednoznačně půjde o nejvýhodnější kartu této generace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takto se daří modelu Vega 56

b Ten se v herních testech pohybuje kolem 10 %, přičemž dobře se jí daří i ve vyšších rozlišeních. Samozřejmě má i nejlevnější model jeden zádrhel, kterým trpí celá řada - spotřebu.

Překvapení se nekoná, efektivita karet je mizerná

Zatímco výkonem se grafiky RX Vega mohou měřit se svou přímou konkurencí Nvidie, opět zde narážíme na typický problém, kterého se AMD v posledních letech neumí zbavit - neefektivní chod. Nejlépe to bude demonstrovat situace prostředního modelu RX Vega 64, který má výkon GTX 1080 jenže s příkonem GTX 1080 Ti, tedy grafiky, která je o třídu výš. A podobně to platí u RX Vega 56, která se průměrným výkonem dostává těsně nad GTX 1070, nicméně s příkonem karty GTX 1080, v maximální zátěži se potom může dostat až k hodnotě 270 W. Jen o 30 W víc si potom při plném vytížení řekne GTX 1080 Ti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spotřeba karet v zátěži i mimo ni

V závislosti na testu, hře a úrovni zátěže je rozdíl čtvrtinový až třetinový. A to je v nejvyšší třídě, kde se ve špičkách dostáváme k úrovni 400 W, znatelný rozdíl, který výrazným způsobem ovlivní celkový příkon kompletních sestav.

Prozatím asi nemá příliš smysl hodnotit hlučnost, neboť budeme čekat především na nereferenční modely jednotlivých výrobců. Platí však, že to budou mít mnohem složitější s návrhem tichého chladiče ve srovnání s Nvidií. Pokud při hraní spotřebovává Vega 64 o 50 wattů víc než GTX 1080 Ti, pak to bude znát na sebelepším ventilátoru.

Překvapení se nekoná

O architektuře Vega mluví AMD dlouhých 17 měsíců. Během této doby se objevil nespočet spekulací, které na jedné straně pasovaly nové karty na přemožitele nejvýkonnějších grafik Nvidie; jiné samozřejmě předpovídaly neúspěch. Nestalo se ani jedno.

Z finálních karet tak máme podobně jako zahraniční recenzenti rozporuplné pocity. Vega se rozhodně nepřiblížila nejvýkonnější GTX 1080 Ti a vzhledem k minimálnímu prostoru pro přetaktování se tak nestane ani u nereferenčních modelů. Zcela ignorovat můžeme model Vega 64 s vodním chladičem, který zaujme pravděpodobně pouze zájemce o skvěle vypadající kartu. Problémem je však velmi neefektivní chod a nijak vysoký výkon ve srovnání se základní Vegou 64. U té, stejně jako u modelu Vega 56 je velkým mínusem především vysoká spotřeba. A nespraví to ni zázračný BIOS nebo ovladače, které by mohli mnozí očekávat:

Klepněte pro větší obrázek
Výkon karet s několika BIOSy (foto: TechPowerUp)

Nesmíme však zapomenout ani na další důležitý fakt - zatímco AMD se snaží (zatím marně) dotáhnout na naprostý high-end Nvidie, ta má na počátek příštího roku připraveno představení herních grafik s 12nm architekturou Volta, která může opět znamenat velký skok v efektivním chodu. O úplném herním high-endu od AMD tak i nadále můžeme jen snít.

Diskuze (47) Další článek: USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

Témata článku: Hardware, Intel, Nvidia, AMD, Grafické karty, Vega, RX Vega, Techpowerup, Výrazný způsob, Nejvýhodnější karta, Nejlevnější model, Vodní chlazení, Nejvyšší model, Grafická karta, Bios, Snižování, Překvapení, Tradiční e-shop, Výkonná karta, Srovnávací test, Nová karta, Limited, Syntetický test, Hardwarový web, Cenový rozdíl


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 97

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 52


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji