AMD | Grafické karty | Radeon VII

AMD Radeon VII a testy z celého světa. Dokáže konkurovat Nvidii?

  • K dispozici jsou testy výkonu nové grafické karty AMD Radeon VII
  • Jedná se o první 7nm grafiku
  • Dokáže AMD konkurovat Nvidii v hi-endu a jak je na tom efektivita čipu?

Na letošním CESu společnost AMD představila novou hi-endovou grafickou kartu Radeon VII, která je zároveň i první grafickou kartou se 7nm čipem. Nejnovější modely konkurenční Nvidie stále ještě spoléhají na 12nm výrobní proces.

Ale zatímco Nvidia již dlouhodobě vládne především v hi-endu a vytvořila si slušný náskok, AMD si od nové generace grafické karty slibuje větší konkurenceschopnost a blížící se mnohem tvrdší souboj.

Čekání na Navi

Radeon VII je stále ještě postaven na architektuře GCN páté generace v nejnovějším podání Vega 20 (druhá generace Vegy). Stále se tak nejedná o dlouho očekávánou generaci Navi, která by měla dorazit možná ještě tento rok a přinese řadu nových technologií a vylepšení.

Nový hi-endový model obsahuje 7nm čip vyrobený v TSMC s 13,2 miliardy tranzistorů a celkem 3 840 stream procesory, přičemž základní frekvence je 1,4 GHz a v turbo režimu se dostane až na 1 750 MHz. Karta používá rychlé paměti HBM2 s propustností 1 TB/s s šířkou sběrnice 4 096 bitů a kapacitou 16 GB. To je hlavní výhoda oproti desktopovým hi-end modelům od Nvidie, které nabízí pouze 11 GB paměti, což už může být u některých her na hraně. Zároveň to znamená omezení pro náročné obecné výpočty.

Teoretický výpočetní výkon karty je 13,8 TFLOPS v SP a 3,46 TFLOPS v DP, což je opravdu velký skok oproti například Radeon RX Vega 64, která v DP zvládne pouze 794 GFLOPS. AMD se zkrátka rozhodlo trochu upustit uzdu tomu, aby si kartu kupovali i uživatelé, které na ní chtějí provádět náročné a přesné výpočty.

Karta má stanovené TDP 300 W a referenční chladič zahrnuje chlazení se třemi ventilátory. Důležitý je tak dobrý průtok vzduchu ve skříni, protože velké množství tepla, které bude karta při zátěži generovat, je nutné dostat pryč ze skříně.

Mezi výstupy naleznete standardně tři Displayporty 1.4 a jedno HDMI s podporou 4K@60. Oproti konkurenci od Nvidie se AMD chlubí také tím, že karta už podporuje i novou generaci PCI Express 4.0. Vyžadováno je externí PCI Express napájení pomocí dvou osmipinů.

Žádný ray tracing, chytré vyhlazování až s Microsoftem

Jak už se AMD několikrát vyjádřilo, ray tracing v reálném čase, jak ho uvedla Nvidia u svých nových grafických karet řady GeForce RTX, je zatím příliš náročný a nevyplatí se ho hardwarově integrovat do čipu, protože to znamená méně prostoru pro klasické výpočetní jednotky.

Nvidia ale s architekturou Turing představila i chytrý systém vyhlazování pomocí DLSS, kdy tensor jádra a specializovaná umělá inteligence dokáží vyhladit obraz bez takového dopadu na výkon, jako u klasického systému vyhlazování. Díky tomu lze s DLSS získat stejně vyhlazený nebo lepší obraz a přitom s vyššími fps.

AMD se rozhodla tuto techniku rovněž podpořit, ale ve spolupráci s Microsoftem pracuje na obecnější formě DirectML, která by měla být v budoucnu součástí DirectX 12 API. Větší standardizace pravděpodobně zvítězí a lze očekávat, že Nvidia se nakonec bude muset rovněž přizpůsobit. Tento nový systém vyhlazování by měl být i na nových herních konzolích, které budou s velkou pravděpodobností rovněž postavené na technologiích od AMD.

Testy ze světa

I tentokrát se k testům nového Radeonu VII dostaly redakce z celého světa a my se tak můžeme podívat na výkon z mnoha úhlů - jak po stránce různých her, tak i rozlišení a dalších aplikací a vlastností.

Jak je vidět, AMD Radeon VII je ve většině hrách výkonnostně srovnatelný s GeForce GTX 1080 Ti, což zároveň znamená, že jeho výkon je v průměru o něco nižší (cca 10 %), než GeForce RTX 2080. AMD se ale rozhodně daří u řady výpočetních aplikací výrazně předběhnout schopnosti konkurenčních grafik.

Bohužel efektivita není příliš silnou stránkou tohoto modelu, protože základní chladič je hlučnější než mají modely od Nvidie a totéž platí pro spotřebu, která je vyšší i než u 16nm GeForce RTX 1080 Ti FE. Je zkrátka vidět, že architektura je z pohledu efektivity už zastaralá a Nvidie má v tomto směru značný náskok.

Jak to celé koreluje s nastavenou koncovou cenou?

Vysoká cena

AMD nastavilo koncovou cenu za Radeon VII na 699 dolarů, přičemž například na CZC.cz to znamená cenu asi 19 tisíc korun. Problém je, že za stejnou cenu už dnes koupíte GeForce RTX 2080, která má sice jen 8 GB paměti, ale nabízí vyšší výkon, nižší spotřebu a nižší hluk.

Pokud jste tedy primárně hráči, nový model se vzhledem k aktuální ceně nevyplatí a je lepší sáhnout právě ke konkurenci. Jedinou výjimkou je, pokud opravdu víte, že potřebujete více grafické paměti - typicky pro nějaké výpočty. V takovém případě je 16 GB HBM2 u Radeonu VII vhodnější variantou.

AMD by rozhodně udělalo lépe, kdyby s cenovkou kleslo o něco níže, kde by tato grafika dobře konkurovala například GeForce RTX 2070. Ale k tomu možná ještě dojde, zatím je však nových karet omezené množství a dodávky se rozprodají i tak. Jakmile se rozjede výroba naplno, cena možná klesne.

Diskuze (33) Další článek: Globální oteplování prý mění barvu oceánů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,