AMD | Grafické karty | Radeon RX 6000

AMD Radeon RX 6950 XT v testech z celého světa. Překoná i GeForce RTX 3090 Ti, ale jen někdy

  • AMD uvedlo nové desktopové grafické karty řady Radeon RX 6x50 XT
  • Novým nejvýkonnějším modelem je Radeon RX 6950 XT
  • AMD útočí na nejvýkonnější model od Nvidie – GeForce RTX 3090 Ti

AMD po několika měsících čekání představilo aktualizované modely desktopových grafických karet řady Radeon RX 6x50 XT, které doplní stávající nabídku. Zatím byly představené tři modely – Radeon RX 6650 XT, 6750 XT a nejvýkonnější Radeon RX 6950 XT.

Výkon na maximum

I přes řadu spekulací jsme se nakonec nedočkali žádného posunu v oblasti samotných čipů, které jsou ve všech případech vyráběné stejnou 7nm technologií jako starší modely z minulého roku. Pokud se zaměříme na nejvýkonnější model Radeon RX 6950 XT, i ten má stejný čip o velikosti 520 mm² s 5120 stream procesory jako starší Radeon RX 6900 XT. Co se tedy vlastně změnilo?

  Radeon RX 6650 XT Radeon RX 6750 XT Radeon RX 6950 XT
Čip, architektura Navi 23 XT, RDNA 2 Navi 22 XT, RDNA 2 Navi 21 XT, RDNA 2
Počet tranzistorů 11,1 miliardy 17,2 miliardy 26,8 miliardy
Výroba 7 nm 7 nm 7 nm
Stream procesory 2 048 2 560 5 120
Compute Unit (CU) 32 40 80
ROPs 64 64 128
Herní frekvence 2 410 MHz 2 495 MHz 2 100 MHz
Boost frekvence 2 635 MHz 2 600 MHz 2 310 MHz
Kapacita a paměť 8 GB GDDR6 (288 GB/s) 12 GB GDDR6  (432 GB/s) 16 GB GDDR6  (576 GB/s)
Šířka sběrnice paměti 128bit 192bit 256bit
infinity Cache 32 MB 96 MB 128 MB
Výpočetní výkon (FP32) 10,79 TFLOPS 13,31 TFLOPS 23,65 TFLOPS
TDP 180 W 250 W 335 W
Cena (DMOC) 399 $ 549 $ 1 099 $

Čip Navi 21 XT (XH) s architekturou RDNA 2 a 26,8 miliardy tranzistorů má vyšší herní frekvence 2,1 GHz a 2,31 GHz při maximálním boostu. Celkem 16 GB paměti GDDR6 je na vyšší frekvenci 18 GHz, takže propustnost pamětí vzrostla na 576 GB/s. Obě tyto změny se projevily na TDP, které je už vysokých 335 W (Radeon RX 6900 XT má TDP 300 W). AMD se tak pustilo do oblasti vysoké spotřeby, kde už si nějakou dobu hraje Nvidia a její nejvýkonnější modely.

Klepněte pro větší obrázek

To také znamená, že potřebujete silnější napájecí zdroj. Standardem u Radeonu RX 6950 XT jsou totiž tři osmipinové konektory PCI Express, ale najdou se i výjimky třeba se dvěma osmipiny a jedním šestipinem. Mezi výstupy je obvykle pouze jedno HDMI 2.1 a tři DisplayPorty 1.4, nebo je případně jeden nahrazen miniDisplayportem.

Testy z celého světa

V zahraničních testech můžete najít jak nejvyšší model Radeon RX 6950 XT, tak i zmíněné dva další slabší modely v podobě Radeonu RX 6750 XT a Radeonu RX 6650 XT. Někde měly redakce k dispozici pouze jeden model, takže recenzí je relativně málo. Z důvodu komplexnosti se ale v tomto přehledu zaměříme hlavně na schopnosti a vlastnosti nejvýkonnějšího modelu. Právě ten totiž poprvé pořádně útočí na Nvidii a jejího krále v podobě GeForce RTX 3090 Ti.

Grafické karty AMD s architekturou RDNA 2 si většinou vedly velmi dobře v nižších rozlišeních, jako je třeba Full HD, naopak Nvidia zase měla náskok ve 4K. Toto pravidlo platí stále a s vyšším rozlišením se zvětšuje poměr výkonu Nvidie oproti modelům od AMD.

Radeon RX 6950 XT ale tentokrát poprvé dokáže Nvidia potrápit i přes to, že Nvidia nedávno uvedla extrémně výkonnou GeForce RTX 3090 Ti s architekturou Ampere. Nvidia aktuálně nic silnějšího nemá a AMD to dokáže v řadě her porazit, byť se jedná spíše o malá procenta.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zdroj: TechPowerUp

Nvidia ale stále ukazuje brutální náskok tam, kde se používá ray tracing, což je slabá stránka současné generace grafik od AMD. Například v takovém Cyberpunku 2077 má pak Radeon RX 6950 XT problém dohnat i klasickou GeForce RTX 3080 a GeForce RTX 3090 Ti v takovém případě poskytuje o přibližně 30 % více výkonu. A to je obrovský rozdíl.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zdroj: Tweaktown

Kvůli vysokému TDP musí mít karty obří tříslotové chladiče, podobně jako to má Nvidia u nejvýkonnějších modelů. Dle měření není problém, aby si grafika samotná vzala při hraní her až kolem 380 W, byť je to stále méně než GeForce RTX 3090 Ti a změřených 445 W.

Z pohledu přetaktování budete limitováni teplotami a hlučností, ale není problém kartu přetaktovat k získání až 10 % výkonu navíc, což je na dnešní poměry velmi slušné. Bude ale záležet, jaký máte model a zda je či není přetaktovaný z výroby.

Dostupný vysoký grafický výkon od AMD

Karta Radeon RX 6950 XT se na našem trhu prodává už za cenu v oblasti 33 500 korun a je na tom podobně jako GeForce 3080 Ti. Za tuto cenu je občas slabší než GeForce RTX 3080, ale někdy také výkonnější než GeForce RTX 3090 Ti s cenovkou přes 55 tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek

Z jednoduchého pohledu tak jde prostě o výkonnější variantu Radeonu RX 6900 XT se všemi neduhy, které k tomu patří – hlavně jde o nízký výkon při použití ray tracingu. Kvůli tomu bude při této cenové hladině asi výhodnější nákup právě GeForce RTX 3080 Ti, která si drží stabilní vysoký výkon i při ray tracingu. Pokud ale třeba chcete co nejvíce fps při nižším rozlišení (Full HD, monitory s vysokou frekvencí, progaming a podobně), jde o velmi dobrou alternativu za výhodnou cenu.

Uvidíme, co ještě letos AMD předvede s novou generací herních grafických karet Radeon RX 7000 s architekturou RDNA 3 a zda odstraní slabiny této generace proti hlavnímu soupeři – Nvidii.

Diskuze (6) Další článek: Hokej online: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji 2022

Témata článku: Testy, AMD, Grafické karty, Nvidia, Architektura, Radeon RX 6000, PCI Express, Linus tech Tips, Hardware Unboxed, Unit, DMOC, GeForce, XT Radeon, Grafická karta, RDNA, IgorsLab, Full HD, Kitguru, Radeon, Nejvýkonnější model, Rops, PC World, Navi, Radeon rx, The FPS Review, Grafické karty na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Bez karty nebo mobilu. Mastercard chce, aby se v obchodech dalo platit skenem obličeje či prstu

Bez karty nebo mobilu. Mastercard chce, aby se v obchodech dalo platit skenem obličeje či prstu

** Mobilní platby jsou dnes běžnou praxí ** Mnozí je upřednostňují před hotovostí ** Podle firmy MasterCard bude brzy k placení stačit jen obličej

Martin Miksa
Skener obličejeMasterCardMobilní platby
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Realme má dvě levné novinky. I s cenou „pod pět“ dokáže nabídnout velkou baterii a 50Mpx fotoaparát

Realme má dvě levné novinky. I s cenou „pod pět“ dokáže nabídnout velkou baterii a 50Mpx fotoaparát

** Realme začalo v Česku nabízet dva levné telefony ** Realme C35 chce přímo konkurovat modelu Redmi 10 ** Realme C31 má ambice ještě nižší, zato o něco atraktivnější cenovku

Martin Chroust
UnisocNižší třída
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování