Testy | AMD | Grafické karty

AMD Radeon RX 5600 XT v testech: jde proti RTX 2060, ale není jasné, kdo je vítěz

  • K dispozici jsou testy nové grafické karty od AMD
  • Radeon RX 5600 XT patří do segmentu vyšší střední třídy
  • Dokáže obstojně bojovat s GeForce RTX 2060?

AMD sice uvedlo novou grafickou kartu Radeon RX 5600 XT už v průběhu CESu, teprve nyní ale mohli redaktoři z celého světa vypustit recenze, které zahrnují jak testy výkonu, tak i spotřeby, možnosti přetaktování a další důležité informace, které se z marketingových materiálů nedozvíme.

Radeon RX 5600 XT: odlehčený Radeon RX 5700

Nový model Radeon RX 5600 XT je postaven na 7nm čipu Navi 10 s architekturou RDNA, z čehož plynou některé základní parametry. Hlavní čip má 2 304 stream procesorů, což je stejně jako má Radeon RX 5700. Oproti němu se ale liší v několika vlastnostech.

Základní i zvýšené frekvence jsou nižší, čip totiž v základní variantě běží maximálně na 1 560 MHz, zatímco Radeon RX 5700 se dokáže dostat až na 1 725 MHz. K dispozici je rovněž méně paměti GDDR6 – pouze 6 GB vs. 8 GB u vyššího Radeonu. Paměťové rozhraní je taktéž omezenější, protože používá 192bitové rozhraní, zatímco u Radeonu RX 5700 se používá 256bitové rozhraní.

Rozdíly jsou tedy znát ve výsledném teoretickém výkonu, který je v případě Radeonu RX 5600 XT v SP 7,2 TFLOPS vs. 7,95 TFLOPS u Radeonu RX 5700. Jde tak přibližně o 10 %, ale má to i výhodu. Radeon RX 5600 XT má TDP jen 150 W místo 180 W oproti výkonnější verzi. Cenovka je také výrazně nižší, ale k tomu se dostaneme až ke konci článku.

Testy z celého světa

Tentokrát se k testům nové grafiky od AMD dostalo opravdu hodně zahraničních redakcí, my jsme se snažili vybrat ty nejlepší, ve kterých naleznete různé konfigurace procesorů, ale také různé hry v různém rozlišení a nastavení kvality. Pokud hledáte zrovna tu vaší oblíbenou hru, která ale zároveň není příliš speciální, máte velkou šanci, že ji v nějaké recenzi najdete.

Rozdíly ve výkonu se někdy poměrně hodně liší dle testované hry. Je ale poměrně jasně vidět, že nový model je v průměru srovnatelný s GeForce RTX 2060 od Nvidie. Oproti GeForce GTX 1660 Super je výkonnější v průměru o více než 10 % a naopak proti Radeonu RX 5700 někdy ztrácí až o 20 %. Z pohledu spotřeby je Radeon efektivnější než srovnatelný model od Nvidie, ale nikoli tak, aby to hrálo roli v rozhodování, jakou nakonec koupit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Ukázka výsledků některých testů zahraničních redakcí

Karta stačí jak na hraní ve Full HD, tak v mnoha případech i v rozlišení 2 560 × 1 440, kde přijde vhod i větší grafická paměť.

Slušná konkurence

Důležitou položkou je samozřejmě cena, od které se odvíjí i srovnání s konkurencí. AMD Radeon RX 5600 XT se v našich končinách prodává v nejlevnějších verzích za cenu kolem 8 tisíc korun, zatímco GeForce RTX 2060 stojí přibližně 8 300 korun. Rozdíly v ceně jsou tak minimální.

Nvidia má výhodu v tom, že podporuje ray tracing, ale ruku na srdce, u modelu 2060 si s tím jen velmi těžko zahrajete plynule nějakou hru. V případě zapnutého ray tracingu má problém s FPS i GeForce RTX 2080 Ti, takže se jedná spíše o „nice-to have“ vlastnost.

V konečném důsledku se dá říci, že AMD má srovnatelnou konkurenci za srovnatelnou cenu a konkrétní výběr je na vás. Určitě bude lepší, když se budete rozhodovat i na bázi her, které hrajete, Například u populární GTA V si Nvidia vede mnohem lépe než Radeon, jinde to je ale naopak.

Diskuze (7) Další článek: Takhle se bude ovládat Surface Duo, telefon s Androidem a dvěma displeji od Microsoftu

Témata článku: Hardware, Testy, AMD, Grafické karty, Nvidia, GTA, GamersNexus, FPS, Optimum Tech, Rozhraní, Radeon, HardwareBattle, Test, Eteknix, ThinkComputers, Tech Yes City, HardwareCanucks, Pauls Hardware, Sapphire Radeon RX, Eurogamer, Pro Hi-tech, Golem, LegitReviews, Čip, TomsHardware

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11