Testy | AMD | Grafické karty

AMD Radeon RX 5500 XT: levná grafika pro hraní ve Full HD

  • AMD uvedlo novou grafickou kartu Radeon RX 5500 XT
  • Cenou i výkonem je zacílena na střední segment
  • Postačí na hraní ve Full HD i ve vysoké kvalitě

AMD doplnilo stávající nabídku grafických karet, které sice z pohledu nejvýkonnějších modelů nemohou konkurovat Nvidii, ale to už neplatí v případě střední třídy. Právě tam má AMD silné portfolio a nyní ho obohacuje i o nový model Radeon RX 5500 XT.

Pokud nemáte 4K monitor, ale vystačíte si s rozlišením kolem 1 920 x 1080 pixelů a i přesto chcete hrát moderní hry ve vysoké kvalitě, je tato grafiku určená přímo pro vás.

Optimalizováno na Full HD

AMD Radeon RX 5500 XT je nejslabším modelem této řady a odpovídají tomu i ořezané specifikace, které ale naštěstí odpovídají i snížené ceně. Základem je 7nm čip Navi 14 o velikosti 158 mm2 s architekturou RDNA a 6,4 miliardy tranzistorů, který obsahuje celkem 1408 stream procesorů. Čip pracuje na základní frekvenci 1 607 MHz a dokáže se přetaktovat až na 1 845 MHz. Dle specifikací má tento čip výpočetní výkon v DP 5,2 TFLOPS.

Klepněte pro větší obrázek

K dispozici je ve variantách s 4 GB nebo 8 GB paměti GDDR6 s využitím 128bitového rozhraní. Díky pokročilé technologii výroby má karta i poměrně nízké TDP – pouze 130 W.

Karta je primárně určená pro hraní ve Full HD a jak si ukážeme, je tomu skutečně tak. Otázkou samozřejmě je, jak dokáže konkurovat modelů od Nvidie v podobě GeForce GTX 1650 Super a GeForce 1660, které jsou pro tento segment rovněž přizpůsobené jak výkonem, tak i cenou.

Recenze z celého světa

Různé modely od různých výrobců už obdržely a otestovaly redakce po celém světě. Abyste nemuseli nic dohledávat a našli si přesně vaší konfiguraci s procesorem či hrou, můžete využít tyto přímé odkazy:

Blízko, ale nestačí to

Jak je vidět z testů, nový model sice úspěšně konkuruje grafickým kartám Nvidie ve stejné cenové kategorii, ale většinou je mírně pomalejší. To by bylo v pořádku, pokud by byla cena o něco nižší, ale v tomto případě to zas tak velký rozdíl není.

Nejlevnější verze Radeonu 5500 XT začínají u nás na ceně kolem 5 tisíc korun, ale ta má pouze 4 GB paměti. To je v dnešní době už poměrně rizikové, obzvláště kvůli tomu, jak jsou moderní hry stále náročnější na grafickou paměť. Pokud uvažujete nad grafickou kartou do budoucna, určitě bude chytřejší zvolit verzi s 8 GB paměti, která stojí kolem 6 tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek

Nvidia nabízí za stejné ceny obvykle mírně vyšší výkon, má ale menší nevýhodu v podobě pouze 6 GB paměti. Vyvažuje to ale lepší možnost přetaktování, které je u Radeonu 5500 XT poměrně omezené.

Pokud tak nedojde k brzké cenové úpravě, je lepší volbou Nvidia GeForce GTX 1660 a GeFOrce GTX 1660 Super, které startují na ceně kolem 5 500 korun, respektive 6 300 korun.

Diskuze (12) Další článek: Celé čelní sklo automobilu může být displej. Nová technologie slibuje informace řidičům a zábavu spolujezdcům

Témata článku: Testy, Nvidia, AMD, Grafické karty, Hry, Full HD, SweClockers, Coolaler, Golem, PC Games Hardware, WASD, GB paměť, The FPS Review, Kitguru, Paměť, Expreview, LegitReviews, Cowcotland, Grafická karta, HardwareLuxx, AMD Radeon, HotHardware, Phoronix, Eteknix, Vortez


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 62Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu