AMD Radeon R9 295X2: dvoučipové 500W monstrum

AMD se rozhodla dostat na jednu kartu dva plnohodnotné čipy Hawai jako u modelů Radeon R9 290X. Výsledkem je příkon 500 W, vodní chlazení a výpočetní výkon 11,5 TFLOPS.

Když se začneme bavit o extrémním grafickém výkonu, nelze uvažovat i o ničem slabším, než o grafikách nad hranicí patnácti či dvaceti tisíc korun. AMD má v tomto případě v prodeji jednočipový Radeon R9 290X (Hawai, 28 nm), Nvidia má pro tyto případy připravenou dražší GeForce GTX Titan, respektive v nejnovějším uvede dvoučipovou GeForce GTX Titan Z s extrémní cenou 3 000 dolarů.

AMD tak musela také představit dvoučipový a dlouho očekávaný model Radeon R9 295X2, který ale překračuje běžná omezení spotřeby, jak je známe u běžných desktopových grafických karet.

AMD Radeon R9 295X2: dva čipy, 500 W a vodní chlazení

Nový dvoučipový model Radeon R9 295X2 od AMD je založen na dvou čipech Hawai (GCN 1.1), které mají dohromady 5 632 stream procesorů a 12,4 miliardy tranzistorů. Oba čipy jsou vyrobené pomocí stávající 28nm technologie, pracují na frekvenci až 1 018 MHz  a každý má k dispozici 4 GB paměti GDDR5 (512bit). Na jedné desce se tak nachází 8 GB paměti s frekvencí 5 GHz

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání modelů výkonných grafik od AMD

AMD uvádí, že celkový výpočetní výkon v SP je neuvěřitelných 11,5 TFLOPS – takový výkon měl nejvýkonnější obří superpočítač kolem roku 2000 v ceně asi sto milionů dolarů a příkonem 3 MW. Podporované technologie vychází z použité architektury Hawai – DirectX 11.2, Mantle, TrueAudio a další.

Klepněte pro větší obrázek
AMD Radeon R9 295X2 s vodním chlazením

Osazení dvou takových čipů ale znamená opravdu vysokou spotřebu a teplo, které je nutné dostat od čipů. AMD se rozhodla, že tato karta nebude mít žádné kompromisy z pohledu výkonu – v minulosti jsme mohli vidět, že dvoučipová řešení měla dva slabší čipy, aby se TDP dostalo do hranice 300/375 W. Tentokrát ale AMD tuto hranici zbořila.

Klepněte pro větší obrázek
Každý čip má samostatný vodní blok

Nový Radeon R9 295X2 má TDP 500 W, což není možné běžným chladičem uchladit. AMD tak muselo použít uzavřený vodní okruh, který obsahuje velký čtvercový radiátor s vlastním 120mm chladičem. Samotná karta má ale také jeden ventilátor, který se stará o snížení teploty napájecí kaskády uprostřed karty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro dostatečné napájení je nutné připojit dva osmipinové konektory PCI Express (každý 28 A) a počítejte s tím, že bude potřebovat opravdu výkonný zdroj – nějaký kvalitnější s výkonem 850 W a více by měl i s výkonným procesorem stačit (pokud nemáte velké množství dalších komponent s vysokou spotřebou). Karta má ve standardní konfiguraci čtyři mini Displayporty a jeden DVI výstup.

Testy ze světa

Výkon takového monstra je samozřejmě zbytečný pro hraní v rozlišení Full HD, tato karta je určena pro hraní v rozlišení 4K a podobně, kde už je nutné zapojit minimálně dvě výkonné jednočipové grafiky do společného výpočtu.

Podrobné testy si můžete prohlédnout na zahraničních webech

Guru3DHardware CanucksHardware HeavenHardware.Info, HotHardware, KitGuruLegit ReviewsPCPer, Tech ReporttechPowerUp!TechSpot, TweakTown nebo Anandtech.

 

Vzhledem k výkonu tak většina zahraničních redakcí testovala ve vysokém rozlišení, my se podíváme jen na malý průřez různými hrami:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Výkon karty je skutečně maximální, jak je ale vidět, pokud jste nároční na plynulé hraní nad 60 snímků za sekundu i v případě 4K, u některých náročnějších her nemusí tato karta stačit na maximální detaily. Naštěstí je tu podpora CrossFireX, takže můžete zapojit dva Radeon R9 295X2 do společného výpočtu.

Klepněte pro větší obrázek

Se dvěma čipy ale přichází výraznější problém v podobě frame pacing a mikrotrhání obrazu kvůli špatné synchronizaci vykreslování z obou čipů v rámci jednoho obrazu. Radeon R9 295X2 si vede poměrně dobře, ale Nvidia je na tom s kombinací dvou karet ještě o trochu lépe. V případě jedné karty tento problém takřka neexistuje.

Spotřeba je něco, co v případě tak drahé karty asi rozhodně řešit nebudete. AMD už má spotřebu v klidu dávno vyřešenou, takže oproti jedné kartě je navýšení jen o 10 W. Při zatížení už je spotřeba celé sestavy od Anandtechu 686 W, což je ale o 40 W méně, než v případě dvou Radeonů R9 290X zapojených do CrossFireX.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spotřeba a hluk dle měření Anandtechu

Nový dvoučipový model je tak z toho pohledu úspornější než kombinace dvou karet. A nejen to, díky použitému vodnímu chlazení je karta výrazně tišší a vyrovná se i takovým kartám jako GeForce GTX 780 Ti a dalším tichým a zároveň výkonným modelům.

Pro mimořádně náročné hráče

Karta AMD Radeon R9 295X2 má výkon, který v současné době bude stačit téměř každému pařanovi, který chce hrát i ve vysokém rozlišením na maximální detaily a s vysokým počtem snímků za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání výkonu a ceny - kombinace dvou Radeonů R9 290X nebo GeForce GTX 780 Ti je v průměru výhodnější (Zdroj: Tech Report)

Cena karty je 1 500 dolarů, což by mělo u nás být přibližně 35 000 Kč s DPH. Kombinace dvou Radeonů R9 290X vyjde přitom na přibližně 26 000 Kč s DPH. Za balení v rámci jedné karty si tak připlatíte, výkon bude ale velmi podobný.

Klepněte pro větší obrázek

Je tak na vás, zda si připlatíte takřka deset tisíc korun za nižší hluk, lepší chlazení a konstrukci v rámci jedné karty. I když se možná zdá cena vysoká, AMD velmi silně útočí na nedávno představenou GeForce GTX Titan Z, která za dvojnásobnou cenu (70 000 Kč s DPH) nabídne výpočetní výkon „pouze“ 8 TFLOPS.

Diskuze (12) Další článek: Hynix vyrobil 128GB paměťový modul DDR4

Témata článku: Hardware, AMD, Osmipinové konektor, Legit Reviews, Omezení spotřeby, Heaven, Obří superpočítač, HD Ready, Vodní okruh, Výkonný čip, Vodní chlazení, Hawaii, Vysoký výkon, Výkonný zdroj, Review, Vysoká spotřeba, Revolution, Monstrum, AMD Radeon


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 135Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF