AMD Radeon R7 a R9: nové grafiky a desktopová revoluce

AMD oficiálně představilo novou generaci grafických karet pro desktopy. Vyšší výkon a nové značení i revoluční novinka, která zabije Nvidii na desktopech.
AMD Radeon R7 a R9: nové grafiky a desktopová revoluce
Kapitoly článku

TrueAudio: dokonalý zvukový zážitek

Zvuk hraje při hraní důležitou roli, ale většinou se na něj zapomíná. S integrováním základních zvukových čipů přímo do základních desek přišel i postupný konec velkým společnostem se speciálními a drahými zvukovými počítačovými kartami. Integrované zvukové čipy ale neumí výpočetně náročné ozvučení, které zahrnuje přesné vykreslení zvuku v prostoru i se všemi odrazy až v šesti kanálech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detaily k technologii TrueAudio, která nabízí realistický prostorový zvuk

AMD to chce změnit a u modelů R9 290X, R9 290 a R7 260X má novou technologii TrueAudio, což je forma specializovaného DSP. Na vývoji AMD spolupracuje se společností GenAudio. Vývojáři budou mít k dispozici samostatný čip na základní desce a nástroje pro implementaci realistického zvuku v prostoru přímo pomocí hardwaru. AMD samozřejmě využívá zkušenosti z konzolí.

Klepněte pro větší obrázek
TrueAudio a podpora pouze u tří modelů

I když nejde o nějakou revoluční technologii, ale o podobné vlastnosti lepších zvukových karet, integrací do grafiky a podporou ovladačů může AMD dosáhnout dalšího odlišení od konkurence a nabídnout hráči větší přidanou hodnotu v podobě kvalitnějšího a realističtějšího zvukového zážitku.

API Mantle pro vyšší výkon

Nízkoúrovňové API Mantle je asi nejzásadnější novinkou s novou generací grafických karet od AMD. Už od dob vzniku OpenGL a Direct3D měli vývojáři přístup pouze k těmto API, která jsou na dostatečně vysoké úrovni, aby programy a hry byly kompatibilní napříč různým hardwarem.

Vysoká úroveň abstrakce ale také znamená velké ztráty výkonu a omezené možnosti optimalizace.

S API Mantle AMD představuje low-level přístup ke svému hardware, tedy podobně jako to mají k dispozici vývojáři u herních konzolí. Nejedná se o náhradu, je to další možnost, jak zlepšit a optimalizovat výkon.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní výhody nízkoúrovňového API Mantle jsou nejen z pohledů výkonu, ale i funkcí architektury

Programátoři tak budou i nadále programovat s vysokou mírou abstrakce pro Direct3D a OpenGL, v případě potřeby ale mohou čas věnovat i optimalizaci na nižší úrovni a blíže k hardware.

Mantle API je určeno zatím pouze pro čipy s architekturou GCN a umožňuje přímý přístup k technologiím jádra, které například nejsou přes vyšší úroveň k dispozici pro ladění a optimalizaci. Vývojáři mají díky tomu přístup k novým renderovacím možnostem a mohou dosáhnout až devětkrát většího počtu volání než u jakéhokoli jiného API.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vzhledem k tomu, že nová generace herních konzolí je založena na čipech s architekturou GCN, kde mají vývojáři k nízkoúrovňovému API přístup také a je to jedním z důvodů, jak lze dosáhnout lepší grafiky i výkonu i na výrazně slabším hardware než v případě klasických počítačů, jde o strategický tah, který by mohl vyřadit Nvidii.

Témata článku: Technologie, Hardware, AMD, Počítače, Nvidia, Grafika, Obří svět, GTA 5, Revoluce, Nízkoúrovňové API, Radeon, Uzavřený okruh, Grafik, GTA 4, Strike, GTA V, Záložní server, Playstation 3 herní konzole, Míra pirátství, Herní konzole xbox 360, Hlavní řada, Střední model, Samostatný čip, Engine, Level, Počítače levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 39

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 102


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky