AMD Radeon HD 7790: levná karta pro hraní ve Full HD

Nový model Radeon HD 7790 od AMD je založen na vylepšené architektuře a nabízí dobrý poměr ceny a výkonu. Jak je na tom v dalších oblastech?

Tak jako takřka každý rok, i tentokrát se od společnosti AMD očekávaly nové grafické karty s o stupeň vyšším označením Radeon HD 8000. AMD si ale je jisté současnou a velmi úspěšnou generací Radeon HD 7000 a zatím se tak zcela nové řady nedočkáme.

To však neznamená, že se neobjeví přeznačené mobilní verze nebo mírné vylepšení. Místo zcela nové architektury GCN 2.0 (Radeony HD 7000 mají GCN 1.0), AMD představilo nový model Radeon HD 7790, který má čip s mírně vylepšenou GCN architekturou. Označení GCN 1.1 tak bude asi ideální pro rozsah novinek, nejedná se ale o žádné oficiální pojmenování.

Radeon HD 7790 s čipem Bonaire

Nová grafická karta AMD Radeon HD 7790 je založena na 28nm čipu s kódovým označením Bonaire, který obsahuje přibližně dvě miliardy tranzistorů. Jednou z hlavních novinek je pokročilý řadič, který je schopen přepínat napětí a frekvenci čipu mnohem rychleji, než tomu bylo u starší generace Cape Verde, Tahiti a dalších.

Klepněte pro větší obrázek
AMD Radeon HD 7790 v základní verzi (Zdroj: AMD)

Jak lze vidět na obrázku, Bonaire má celkem osm stavů, mezi kterými přepíná během 10 ms. Díky tomu by měl být čip mnohem efektivnější v oblasti spotřeby vzhledem k aktuálním výkonu. S mírně upravenou architekturou má Radeon HD 7790 stejný výpočetní výkon 1,8 TFLOPS jako o stupeň vyšší a dražší model Radeon HD 7850, který má navíc 256bitovou paměťovou sběrnici.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled parametrů a srovnání s dalšími modely (Zdroj: AMD)

Čip má celkem 896 stream procesorů a pracuje na základní frekvenci 1 GHz. Mnoho výrobců bude ale rovnou nabízet přetaktované verze již z továrny, které budou mít frekvenci zvýšenou například na 1 075 MHz. Základní verze má 1 GB GDDR5 (128bit) paměti na frekvenci 6 GHz, přetaktované verze se dostanou i na 6,4 GHz. TBP (Typical Board Power) karty je stanoveno na 85 W a vyžadováno je šestipinové napájení PCI Express.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V oblasti připojení displejů nabízí běžný standard, který zahrnuje dva výstupy DVI, jeden DisplayPort a HDMI. AMD míří tímto modelem mezi dražší Radeon HD 7850 a levnější Radeon HD 7770.

Testy z celého světa

K otestování karty se opět dostaly známé hardwarové weby z celého světa, pokud chcete najít vaši oblíbenou hru nebo srovnání s konkrétním modelem, můžete si podrobně pročíst například Bit-tech, The Tech Report, Anandtech, Legit Reviews, techPowerUp, HotHardware, Vortez, Techspot, Hardware.Info, Hi Tech Legion, ThinkComputers, Hardware Canucks, PC Perspective, Bjorn3D nebo [H]ard|OCP.

Výkon karty je dostačující i pro hraní v rozlišení Full HD, ale jak je vidět u některých her, na nejvyšší detaily s maximálním vyhlazováním to často nebude. Vše ale záleží, jak nároční jste na počet snímků za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V tomto pohledu je měření průměrného fps poměrně zkreslující, oproti minulé generaci má totiž Radeon HD 7790 mnohem lepší výsledky času při vykreslování snímků v 99 % případů. Vykreslování je tak mnohem plynulejší a propady snímků za sekundu nejsou tak výrazné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekSpotřeba a hluk dle měření Anandtechu

Karta se pyšní nižší spotřebou než Radeon HD 7850 a dle měření Anandtechu patřily testované modely mezi nejtišší nejen v klidu, ale i při zátěži.

Levný ideál

Radeon HD 7790 má stanovenou cenu 149 dolarů (přibližně 3 500 Kč s DPH), přičemž přetaktované verze budou s cenou o nějakou tu stovku dražší. Za tuto cenu ale nabídne velmi dobrý výkon v modernějším čipu, který patří mezi cílenou kategorii Radeonu HD 7770 a 7850.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poměr ceny a výkonu od The Tech Report

Pro některé uživatele bude určitě předností nízká spotřeba a hluk. S moderním procesorem lze s kartou hrát i moderní hry na Full HD rozlišení, ale u některých náročnějších si nebudete moci dovolit zapnout vyhlazovaní nebo nejvyšší detaily.

Diskuze (7) | Bill Gates hledá revoluční kondom

Témata článku: Hardware, Technologie, AMD, Mírné vylepšení, Nejvyšší detail, AMD Radeon, Tahiti, Přeznačený model, Verde, Běžný standard, Legion, Mírný propad, Vortez

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší