AMD Radeon HD 7790: levná karta pro hraní ve Full HD

Nový model Radeon HD 7790 od AMD je založen na vylepšené architektuře a nabízí dobrý poměr ceny a výkonu. Jak je na tom v dalších oblastech?

Tak jako takřka každý rok, i tentokrát se od společnosti AMD očekávaly nové grafické karty s o stupeň vyšším označením Radeon HD 8000. AMD si ale je jisté současnou a velmi úspěšnou generací Radeon HD 7000 a zatím se tak zcela nové řady nedočkáme.

To však neznamená, že se neobjeví přeznačené mobilní verze nebo mírné vylepšení. Místo zcela nové architektury GCN 2.0 (Radeony HD 7000 mají GCN 1.0), AMD představilo nový model Radeon HD 7790, který má čip s mírně vylepšenou GCN architekturou. Označení GCN 1.1 tak bude asi ideální pro rozsah novinek, nejedná se ale o žádné oficiální pojmenování.

Radeon HD 7790 s čipem Bonaire

Nová grafická karta AMD Radeon HD 7790 je založena na 28nm čipu s kódovým označením Bonaire, který obsahuje přibližně dvě miliardy tranzistorů. Jednou z hlavních novinek je pokročilý řadič, který je schopen přepínat napětí a frekvenci čipu mnohem rychleji, než tomu bylo u starší generace Cape Verde, Tahiti a dalších.

Klepněte pro větší obrázek
AMD Radeon HD 7790 v základní verzi (Zdroj: AMD)

Jak lze vidět na obrázku, Bonaire má celkem osm stavů, mezi kterými přepíná během 10 ms. Díky tomu by měl být čip mnohem efektivnější v oblasti spotřeby vzhledem k aktuálním výkonu. S mírně upravenou architekturou má Radeon HD 7790 stejný výpočetní výkon 1,8 TFLOPS jako o stupeň vyšší a dražší model Radeon HD 7850, který má navíc 256bitovou paměťovou sběrnici.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled parametrů a srovnání s dalšími modely (Zdroj: AMD)

Čip má celkem 896 stream procesorů a pracuje na základní frekvenci 1 GHz. Mnoho výrobců bude ale rovnou nabízet přetaktované verze již z továrny, které budou mít frekvenci zvýšenou například na 1 075 MHz. Základní verze má 1 GB GDDR5 (128bit) paměti na frekvenci 6 GHz, přetaktované verze se dostanou i na 6,4 GHz. TBP (Typical Board Power) karty je stanoveno na 85 W a vyžadováno je šestipinové napájení PCI Express.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V oblasti připojení displejů nabízí běžný standard, který zahrnuje dva výstupy DVI, jeden DisplayPort a HDMI. AMD míří tímto modelem mezi dražší Radeon HD 7850 a levnější Radeon HD 7770.

Testy z celého světa

K otestování karty se opět dostaly známé hardwarové weby z celého světa, pokud chcete najít vaši oblíbenou hru nebo srovnání s konkrétním modelem, můžete si podrobně pročíst například Bit-tech, The Tech Report, Anandtech, Legit Reviews, techPowerUp, HotHardware, Vortez, Techspot, Hardware.Info, Hi Tech Legion, ThinkComputers, Hardware Canucks, PC Perspective, Bjorn3D nebo [H]ard|OCP.

Výkon karty je dostačující i pro hraní v rozlišení Full HD, ale jak je vidět u některých her, na nejvyšší detaily s maximálním vyhlazováním to často nebude. Vše ale záleží, jak nároční jste na počet snímků za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V tomto pohledu je měření průměrného fps poměrně zkreslující, oproti minulé generaci má totiž Radeon HD 7790 mnohem lepší výsledky času při vykreslování snímků v 99 % případů. Vykreslování je tak mnohem plynulejší a propady snímků za sekundu nejsou tak výrazné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekSpotřeba a hluk dle měření Anandtechu

Karta se pyšní nižší spotřebou než Radeon HD 7850 a dle měření Anandtechu patřily testované modely mezi nejtišší nejen v klidu, ale i při zátěži.

Levný ideál

Radeon HD 7790 má stanovenou cenu 149 dolarů (přibližně 3 500 Kč s DPH), přičemž přetaktované verze budou s cenou o nějakou tu stovku dražší. Za tuto cenu ale nabídne velmi dobrý výkon v modernějším čipu, který patří mezi cílenou kategorii Radeonu HD 7770 a 7850.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poměr ceny a výkonu od The Tech Report

Pro některé uživatele bude určitě předností nízká spotřeba a hluk. S moderním procesorem lze s kartou hrát i moderní hry na Full HD rozlišení, ale u některých náročnějších si nebudete moci dovolit zapnout vyhlazovaní nebo nejvyšší detaily.

Diskuze (7) Další článek: Bill Gates hledá revoluční kondom

Témata článku: Technologie, Hardware, AMD, Stejný výpočet, Verde, Mírné vylepšení, Legion, Přeznačený model, Vortez, Nejvyšší detail, Levná karta, Tahiti, Běžný standard, ThinkComputers, AMD Radeon, Mírný propad


Určitě si přečtěte

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

** Do Windows míří bílé téma a přebarví se spodní lišta i Start ** Od minulého roku má ale i téma tmavé. ** Jaké z těchto dvou je ale to hezčí?

Vladislav Kluska | 71

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

** V březnu došlo k tragické nehodě Tesly Model 3 ** NTSB vydala předběžnou vyšetřovací zprávu ** V okamžiku havárie jel vůz v režimu Autopilota

Karel Kilián | 120

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

** Satelitní navigaci jsme si zvykli říkat podle americké předlohy GPS ** Dnešní telefony ale používají také evropský, ruský a čínský systém ** Kdyby USA nyní vypnuly GPS, možná byste to ani nepoznali

Jakub Čížek | 48Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch