AMD Radeon HD 6950 a 6970: téměř 50 testů ze světa

V obchodech se zanedlouho objeví první dva modely grafických karet řady AMD Radeon HD 6900. K dispozici jsou přesné specifikace i první testy z celého světa.

Společnost AMD postupně představuje jednotlivé řady svých grafických karet, které jsou přehledně rozděleny dle výkonu a částečně i dalšími vlastnostmi. Nedávno jsme tu tak měli řadu Radeon HD 6800, která zatím obsahuje modely AMD Radeon HD 6850 a 6870.

Nejvyšší řada Radeon HD 6900 obsahuje dvojici modelů, které patří mezi nejvýkonnější jednojádrové grafické karty na trhu. K dispozici jsou již nejen velmi podrobné údaje o obou modelech, ale také obrovská spousta testů ze zahraničních serverů po celém světě.

AMD Radeon HD 6950: bude čekat na GeForce GTX 560

Grafická karta AMD Radeon HD 6950 je druhým nejvýkonnějším jednojádrovým modelem v této řadě, potažmo celé nabídky AMD. Obsahuje jádro Cayman (Cayman Pro), které je vyrobeno stávající 40nm technologii a obsahuje celkem 1 408 stream procesorů. Jádro pracuje na frekvenci 800 MHz a pomocí 256bitové sběrnice je propojeno s 2 GB GDDR5 paměti s frekvencí 5 GHz.

Klepněte pro větší obrázek

Co se týče výkonu, v tomto případě karta vládne výpočetní silou 2,25 TFLOPS v SP (Single Precision) a 0,563 TFLOPS v DP (Double Precision). Až šest monitorů můžete díky technologii Eyefinity připojit pomocí dvou DVI, dvou mini Displayportů a jednoho HDMI výstupu. Pro dostatečné napájení karta vyžaduje dvojici šestipinových externích PCI Express konektorů.

Klepněte pro větší obrázek

Se spotřebou souvisí i jedna novinka s názvem PowerTune, která by měla zajistit plynulé podtaktování i přetaktování jádra dle potřebného výkonu. AMD uvádí jako typické TDP při hraní s Radeon HD 6950 přibližně 140 W, v případě potřeby může dosáhnout až na 200 W.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Pokud budete hrát nenáročnou hru, jádro zbytečně nebude na vysoké frekvenci, u náročné hry je ale schopen frekvenci i mírně zvýšit. Technologie tak funguje podobně jako Turbo Boost u nové generace procesorů Intel, tedy po určitou dobu může mít jádro vyšší frekvenci než normálně. Vždy však s ohledem na maximální možné TDP. Maximální TDP lze však dosáhnout pouze při úplném vytížení celého jádra (například pomocí testovacího programu typu FurMark a podobně), což není běžný úkaz u většiny her.

Klepněte pro větší obrázek

AMD Radeon HD 6950 bude cenově i výkonově postaven pod konkurenční GeForce GTX 570. Svým způsobem tak bude ve vlastním segmentu, ale nikoli na dlouho. Na začátku příštího roku by totiž měla Nvidia představit GeForce GTX 560, která mu bude ve stejné úrovni konkurovat.

Díky technologii CrossFireX bude možné zapojit do společného výpočtu až čtyři tyto karty, připravte si ale dostatečně výkonný zdroj a také kompatibilní základní desku se čtyřmi PCI Express ×16 sloty.

Klepněte pro větší obrázek
* Odhadované parametry

AMD Radeon HD 6970: jde proti osamocené GeForce GTX 570

V článku „GeForce GTX 570: užívá si bez konkurence“ jsme vás informovali o tom, že tato karta je od doby uvedení v této cenové i výkonnostní kategorii zcela sama a nemá tak konkurenci. Tomu je ale s příchodem AMD Radeonu HD 6970 konec, je totiž namířen přesně proti ní.

Klepněte pro větší obrázek

Jádro Cayman ve verzi XT u této karty obsahuje celkem 1 536 stream procesorů a běží na frekvenci 880 MHz. Stejná 2GB velikost GDDR5 (256bit) pamětí používá vyšší frekvenci 5,5 GHz s maximální propustností 176 GB/s. Počet i druhy výstupů jsou stejné jako u výše zmíněného modelu (2 × DVI,
2 × mini DisplayPort, 1 × HDMI).

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

 I v tomto případě je samozřejmě použito dvouslotové chlazení s Vapor chamber technologií. Co se týče spotřeby, je zde použita stejná technologie PowerTune. Karta ale vyžaduju jeden osmipinový a jeden šestipinový PCI Express konektor. Dle AMD však při běžném hraní vůbec nedosahuje maximálního TDP 250 W, spotřeba je tak při normální situaci nižší (kolem 190 W). V případě nutnosti ale může jádro dosáhnout vyšší frekvence, jediným omezením je, že nesmí nikdy přesáhnout 250 W.

Klepněte pro větší obrázek

Výpočetní výkon činí 2,7 TFLOPS v SP a 0,675 TFLOPS v DP. U obou modelů je spotřeba v klidu skvělých 20 W, při běžné práci v desktopovém prostředí tak mají pouze minimální spotřebu, hluk i teplotu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

AMD se chlubí i efektivnějším škálováním výkonu v režimu CrossFireX. Oba modely podporují všechny známé technologie této řady, jako DirectX 11, OpenCL, hardwarovou akceleraci videa s vysokým rozlišením pomocí UVD 3.0 a tak podobně. Fanoušky extrémního přetaktování potěší i dual bios s možností hardwarového přepnutí.

Téměř 50 testů z celého světa

Na zahraničních serverech po celém světě se objevila velká spousta testů těchto karet ve všech možných hrách a aplikacích. K dispozici jsou i testy zapojení více karet v režimu CrossFireX, stejně tak porovnání s konkurencí v podobě GeForce GTX od Nvidie.

Klepněte pro větší obrázek

Testy naleznete na serveru AnandTech, HotHardware, TweakTown (Sapphire Radeon HD 6950, Sapphire Radeon HD 6970), PC Perspective, Guru3D, Fudzilla, Hi Tech Legion (Sapphire Radeon HD 6950, Diamond Radeon HD 6970 XOC), Legit Reviews, Hexus, The Tech Report, VR-Zone, HardwareZone, Tom’s Hardware, Neoseeker, Legion Hardware (Gigabyte Radeon HD 6970), Modders-Inc (Sapphire HD 6950), TechSpot (Radeon HD 6970), HardwareHeaven, PureOC (XFX Radeon 6970 and 6950, Sapphire Radeon 6970), Vortez Hardware (HIS Radeon HD 6950), Hardware Canucks, Benchmark Reviews (AMD Radeon HD 6970, PowerColor Radeon HD 6970), techPowerUp (HIS Radeon HD 6950, HIS Radeon HD 6970, ASUS Radeon HD 6950 CrossFire), bit-tech (Radeon HD 6970), t-break (AMD Radeon HD 6970), eTeknix (HIS Radeon 6950), [H]ard OCP, Rage3D, InsideHW, Overclockers (AMD HD 6970 Graphics Card), TechRadar (AMD Radeon HD 6950, AMD Radeon HD 6970), Tweaknews (XFX HD 6970 Graphics Card), X-bit labs, OC3D, Overclockers Club, Bjorn3d ( AMD HD6950, HD6970, Sapphire HD 6950), KitGuru (Powercolor HD6970 Graphics Card, HIS HD6970 CrossFireX Graphics Card, XFX HD6970 3-way CrossFireX, HD6950) nebo Ninjalane (Sapphire Radeon HD6950 Video Card).

Testů je skutečně hodně a každý si jistě najde ten svůj podle oblíbené hry či konfigurace počítače. My se podíváme jen na pár vybraných z různých serverů:

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jaká spotřeba celé sestavy s rozdílnimi grafikami včetně jejich hluku se můžete podívat zde:

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nové Radeony si udrží svojí přednost v podobě nízké spotřeby nejen v klidu, ale také při hraní her

AMD Radeon HD 6950 i 6970 jsou dostatečně výkonné karty i pro ty nejnovější a nejnáročnější hry, přičemž kromě toho zvládají i další funkce. Výhodou je například možnost připojení šestice monitorů na jedinou kartu. Ceny by měly být nastaveny zcela proti Nvidii a jejím modelům GeForce GTX.

Spolu s větší pamětí výborným výkonem, nízkou spotřebou a moderními technologiemi patří mezi jasné favority.

Klepněte pro větší obrázek 
AMD Radeon HD 6970, 6950, 6870 a 6850

Dobrá volba podle ceny 

Takto tedy vypadají nejvýkonnější jednojádrové modely grafických karet od AMD, dvoujádrový Radeon HD 6990 dorazí nejdříve příští rok. Zda bude obsahovat dvojici jader Cayman XT nebo Pro, není zatím jasné, vše se bude odvíjet od maximálního TDP 300 W, které nesmí být překročeno.

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět z cenové tabulky, oba výrobci jdou výkonem i cenou vždy takřka proti sobě. I když mají karty od obou výrobců podporu takřka všech důležitých technologií jako jsou akcelerace HD videa či Blu-ray 3D, DirectX 11, OpenCL a podobně, Radeony rozhodně nabízí o trochu větší přidanou hodnotu.

Diskuze (14) Další článek: PStart: Zkratka k datům i na flashce

Témata článku: Hardware, AMD, Obrovská spousta, Test, Vapor, Stejný hardware, Svět, OpenCL, Maximální vytížení, Dvouslotové chlazení, AMD Radeon, Výkonný zdroj, Radeon, Dp, Nejvýkonnější dvojice, Target, Legion, Mafia, Stejná technologie, Nejprodávanější PC sestavy na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 39

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky