AMD Radeon HD 6800: podrobnosti, fotky a přes 50 testů

Nová generace grafických karet řady AMD Radeon HD 6000 byla konečně představena. K dispozici jsou nejen nové detaily, ale také obrovský počet testů z celého světa.

Již dlouho dobu na internet postupně pronikaly stále další a další detaily o nové generaci grafických karet od společnosti AMD. Vzhledem k oficiálnímu představení však můžeme konečně poskytnout skutečný a přesný pohled na parametry a nové technologie. Nová generace neznamená příliš velkou změnu, jedná se tak spíše o evoluční krok, který se v tomto případě týká zatím grafických karet AMD Radeon HD 5850 a 5830. AMD zároveň změnilo značení, což ale ve výsledku nic neznamená, jednotlivé segmenty jsou totiž rozlišeny právě cenou.

AMD Radeon HD 6850 a 6870: evoluce, která potěší

Společnost AMD prodala přes 25 milionů grafických karet z řady Radeon HD 5000, které podporují DirectX 11. Takové prodeje jsou sice velmi dobrou zprávou, od uvedení této generace však uplynul takřka rok a je potřeba znovu zaujmout širokou masu zákazníků. Nová generace sází na stejnou 40nm technologii výroby, takže nelze čekat nové možnosti ve škálování výkonu, ale pouze jeho vylepšení, optimalizace a zefektivnění, což je samozřejmě případ i těchto nových modelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Čip s kódovým označením „Barts“ s 1,7 miliard tranzistorů (Cypress má 2,15 miliard) se vyskytuje u prvních dvou představených modelů – AMD Radeonu HD 6870 a 6850, které však nejsou přímými nástupci stejně značené generace 5800 řady, jež používala čip s označením „Cypress“. Jádro je oproti předchůdci téměř o čtvrtinu menší (225 mm² oproti 334 mm²), AMD Radeon HD 6870 má 1120 stream procesorů, 56 texturovacích jednotek, jádro pracuje na frekvenci 900 MHz a celkem 1 GB paměti GDDR5 (256bit) běží na frekvenci 4,2 GHz.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

AMD Radeon HD 6850 disponuje 960 stream procesory s jádrem o frekvenci 775 MHz (48 texturovacích jednotek) a 1 GB paměti typu GDDR5 (šířka také 256bit) na frekvenci 4 GHz. Mezi hlavní novinky patří především lepší kvalita obrazu (morfologické vyhlazování přes DirectCompute i kvalitnější anizotropické filtrování), výkonnější teselace a celková optimalizace výpočetního výkonu. Dle údajů AMD se tak rapidně zvýšil výkon na jeden milimetr čtvereční jádra, teoreticky až o 35 %.

Klepněte pro větší obrázek

Nová generace však přináší i řadu technologických inovací, mezi které patří vylepšené AMD Eyefinity (tři až šest monitorů přes jedinou kartu), dva výstupy DisplayPort 1.2 a jeden HDMI 1.4a (podpora 3D Blu-ray) včetně dvou DVI-D, vše kompletně po boku nejnovějšího UVD3 pro akceleraci videa. Velké podpory se dočkalo i trojrozměrné hraní, a to včetně herních titulů, které tuto technologii oficiálně nepodporují. Celkově se jedná o více než 400 her (DirectX 9, 10 i 11), to vše díky spolupráci s DDD a iZ3D.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Cypress vs. Barts 

Spotřeba a výpočetní výkon

Oficiální spotřeba AMD Radeonu HD 6850 je v klidu pouze 19 W, při maximálním vytížení nepřekročí 127 W. Teoretický výpočetní výkon je na hranici 1,48 TFLOPS (SP). Mírně výkonnější AMD Radeon HD 6870 poskytuje výkon až 2,01 TFLOPS (Single Precision), maximální spotřeba se pohybuje kolem 151 W, přičemž v klidu má stejných 19 W.

Klepněte pro větší obrázek 
Výkon teselace dle oficiálních AMD zdrojů

Hodnoty o výkonu v Double Precision (DP) chybí záměrně, u těchto karet se totiž AMD rozhodlo DP neposkytovat, zůstane tak pouze u vyšších a dražších modelů, což je vzhledem ke specifickým výpočetním úkolům pochopitelné. Jak je patrné ze spotřeby, AMD Radeon HD 6850 vyžaduje pouze jeden externí napájecí PCI Express konektor, zatímco AMD Radeon HD 6870 již vyžaduje dva.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
AMD Radeon HD 6850 od společnosti XFX
 

Testy, spousta testů

K otestování nové řady těchto karet se pochopitelně dostaly takřka všechny zahraniční redakce v dostatečném předstihu, k dispozici je tak více než padesát různě podrobných zahraničních recenzí, kde si jistě najde každý nejen konkrétní hry nebo aplikace, ale také velkou řadu srovnání specifických modelů nebo společného výkonu pomocí CrossFireX (zapojení více grafických karet do společného výpočtu). Zahraniční testy si můžete prohlédnout například na serverech TechGage, AnandTech, Guru3D (CrossFire), HotHardware, InsideHW, Legit Reviews, [H]ard OCP, Hexus, PC Perspective, TweakTown ( Radeon HD 6870 , Sapphire Radeon HD 6850, HIS Radeon HD 6850 CrossFire), VR-Zone, Benchmark Reviews (Radeon HD 6870, Radeon HD 6850), Legion Hardware, Tom’s Hardware, Rage3D, HardwareHeaven, Bjorn3d (AMD Radeon HD 6850 & HD 6870, Sapphire Radeon HD 6850, HIS Radeon HD 6870), Neoseeker, TechSpot, Hardware Canucks, KitGuru (Sapphire Radeon HD 6850 & HD 6870, XFX HD 6850 CrossFireX, HIS HD 6870 CrossFireX), techPowerUp (HIS Radeon HD 6850, HIS Radeon HD 6870, AMD Radeon HD 6850 CrossFire, ASUS Radeon HD 6870 CrossFire), PureOC (Sapphire Radeon HD 6850, ASUS Radeon EAH6870, Gigabyte Radeon HD 6850), bit-tech (Radeon HD 6850, Radeon HD 6870), ThinkComputers (Sapphire Radeon HD 6850), ProClockers (Sapphire Radeon HD 6850), Overclockers Club, Hi Tech Legion, Vortez Hardware (MSI Radeon HD 6870), LANOC (Diamond Multimedia Radeon HD 6870), OC3D (Asus Radeon HD 6870 Crossfire), Fudzilla nebo Tech Report.

A jak je na tom tedy samotný výkon? Zde je k vidění několik vybraných grafů z různých her:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Jak je vidět, nové Radeony si vedou více než dobře, vzhledem k tomu, že jejich cena kopíruje současné Radeony HD 5830 a 5850, s kterými lze tedy srovnávat nárůst výkonu. Ve většině případů se jedná o znatelný nárůst výkonu, který sice není v každém případě postřehnutelný při běžném hraní, v některých hrách lze však pozorovat i přes deset snímků za sekundu rychlejší vykreslování, což už při nízkých fps opravdu poznáte i na samotné plynulosti hry.

Nižší teplota samotného jádra je sice v dnešní době takřka irelevantní (tedy pokud neplánujete přetaktování jádra na hranice možností), důležitým prvkem je ale hlučnost, která se však předpokládaně liší dle použitého chladiče. Obecně je však nižší než u stejně drahých karet minulé generace:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výkon i nejnovější technologie za nízkou cenu

Pokud se v oblasti grafických karet od AMD alespoň trochu orientujete, nenechte se zmást novým označením, které budí dojem, že jedná o nástupce starších Radeonu HD 5850 a 5870. Ceny jsou totiž nastaveny o jeden „stupeň“ níže, AMD Radeon HD 6870 je tak v prodeji s cenou na úrovni AMD Radeon HD 5850 (přibližně 5 500 Kč s DPH) a AMD Radeon HD 6850 pak za cenu současného Radeonu HD 5830 (kolem 4 300 Kč s DPH).

Klepněte pro větší obrázek

Za tyto ceny ale nabízí lepší výkon, novější technologie, větší možnosti využití, nižší spotřebu a samozřejmě i menší hluk. Jedná se tak o evoluci, která pokračuje v nastoleném vývoji současné architektury grafického čipu od AMD.

 

 

Diskuze (15) Další článek: Live Documents: povedená webová kancelář kompletně pro Flash Player

Témata článku: Hardware, AMD, Fotky, Fotografování, AMD Radeon, Samotný hardware, Evoluční krok, Test, Dp, Znatelný nárůst, Radeon, Target, Legion, Maximální vytížení, ThinkComputers, Nízké FPS, Milimetr čtvereční, Fotka, Výpočetní hardware, Podrobnost, Crossfire, Notebookmsi na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk