AMD Radeon HD 6790: jde Nvidii po krku

AMD uvedlo opět novou grafickou kartu Radeon HD 6790, která patří do levnějšího segmentu. Cenově je namířen na velmi malou mezeru, kterou si však držela zatím pouze Nvidia.

Minulý měsíc jsme vám představili novou levnou grafickou kartu GeForce 550 Ti od Nvidie, která je v prodeji za cenu kolem tří tisíc korun, čemuž odpovídá i výkon v tomto segmentu. Nad touto hranicí má Nvidia k dispozici pouze starší GeForce GTX 460. A právě na tuto úroveň, která je těsně pod Radeonem HD 6850, se rozhodlo AMD cílit nový model ze své nabídky v podobě karty Radeon HD 6790.

AMD Radeon HD 6790: novodobý Radeon HD 5830

Grafická karta Radeon HD 6790 od AMD obsahuje ořezané 40nm jádro Barts, které se nachází i ve výkonnějších Radeonech této šestitisícové řady. Jádro má 800 stream procesorů a 40 texturovacích jednotek, přičemž pracuje na frekvenci 840 MHz. Celkem 1 GB paměti GDDR5 s frekvencí 1 050 MHz mají 256bitové paměťové rozhraní s propustností až 134,4 GB/s.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k příkonu je nutné externí napájení minimálně s jedním šestipinovým konektorem, v prodeji budou ale spíše modely se dvěma konektory pro lepší rozložení zátěže u slabších zdrojů. Nicméně TDP je stanoveno pouze na 150 W. AMD doporučuje minimálně 500W napájecí zdroj, bude ale pochopitelně trochu záležet i na dalších komponentech v počítači.

Klepněte pro větší obrázek

Karta podporuje až šest výstupů na monitory, na obrázku je například v kombinaci dvou DVI, dvou DisplayPortů a jednoho běžného HDMI výstupu. Výhodou oproti kartám od Nvidie je to, že můžete provozovat až šest monitorů zároveň pouze s jednou kartou. Chlazení čipu, pamětí a dalších částí je klasické dvouslotové.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Podporovány jsou technologie vycházející z řady Radeonů 6000, tedy například DirectX 11, UVD 3.0 nebo OpenCL. Samozřejmostí je také možnost propojení více grafických karet pro společný výpočet scény nebo univerzálních výpočtů skrze CrossFireX.

Testy ze zahraničních serverů

Všechny zahraniční redakce již měly v předstihu tuto kartu k dispozici a výsledné testy tak zveřejnily teprve včera. Pokud se chcete podívat, jak si karta vede v některé konkrétní hře nebo s určitou konfigurací, můžete zavítat například na AnandTech, The Tech Report, HotHardware, PC Perspective, Hexus, Techgage, InsideHW, Tom’s Hardware, Guru3D, TweakTown, Hardware Canucks, Overclockers Club, Hardware Secrets, bit-tech, PureOC, HardwareHeaven, Legit Reviews, techPowerUp, TechRadar, OC3D, Bjorn3d, Neoseeker nebo KitGuru.

Zde si alespoň ukážeme několik vybraných her a srovnání z různých serverů, pro ukázku výkonu i konkurenceschopnosti v daném segmentu:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Na grafech je patrné, že Radeon HD 6790 je přímým konkurentem právě starší GeForce GTX 460, která má stanovenou i stejnou cenu. Nová GeForce GTX 550 Ti je výrazně pomalejší, ale vzhledem k její nižší ceně je to samozřejmé.

A jak je na tom spotřeba, především při srovnání těchto dvou karet?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V klidu jsou takřka nastejno, ale při zatížení se projevuje starší jádro Fermi v GeForce GTX 460. Zatímco sestava s Radeonem HD 6790 má při plném vytížení spotřebu 258 wattů, s GeForce GTX 460 je to o více než 30 wattů více. Co se týče hluku, v klidu a při práci jsou hodnoty totožné, ale při zátěži v tomto případě vede Nvidia, která je mírně tišší.

Model pro vybíravé

AMD uvedlo kartu, která je o pár stovek korun levnější než Radeon HD 6850. Ten ale nabízí výrazně vyšší výkon, za který si jistě stojí připlatit. Radeon HD 6790 je oproti GeForce GTX 550 Ti trochu dražší, ale odměnou je také trochou výkonu navíc.

Klepněte pro větší obrázek

Nvidia je tišší, AMD má zase nižší spotřebu, takže každý výrobce má nějaké výhody. Konečná volba je tak na vás a vašich preferencích, ale i tak se jedná o příliš malé rozdíly. Pokud jste navíc fanoušci přetaktování, s přetaktovaným Radeonem HD 5770 dosáhnete možná téměř stejného výkonu.

Témata článku: Hardware, AMD, Nvidia, F1, Levný monitor, Nvidia GTX, Výsledná odměna, Fermi, Plné vytížení

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jakub Dolezal 6. 4. 2011 9:34:10
    Dočkáme se zde na Živě.cz ještě nějakých vlastních testů, nebo budou jen...
  • gringoAD 6. 4. 2011 7:02:57
    Mozna ze by bylo lepsi prvne cist, nez napisete takovy nesmysly. AMD...
  • Dr.No64 6. 4. 2011 1:08:12
    mam GTX 260, mam ji pretaktovanou, porad nepatri do starejo zeleza :)
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

Včera | Tomáš Holčík | 34

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?