AMD Radeon HD 6450: grafika za tisícovku

Po nejvýkonnějších a dokonce dvoujádrových modelech grafických karet AMD představilo i low-endový Radeon HD 6450. Co nabízí a jaký výkon za tisíc korun dostanete?

Jak jsme včera psali v krátké bleskovce, AMD chystá představit poslední modely svých grafických karet řady Radeon HD 6000, které budou určeny pro střední a nižší segment. Nejnižší model se však již objevil v zahraničních redakcích, kde byl i dostatečně a velmi podrobně otestován. My se tak podíváme nejen na přesné parametry, ale i na jeho reálný výkon ve hrách nebo celkovou spotřebu.

AMD Radeon HD 6450: nejmodernější UVD3 pro video

Grafická karta Radeon HD 6450 od společnosti AMD obsahuje 40nm čip s celkem 160 stream procesory, který tvoří 370 milionů tranzistorů. Jádro pracuje na frekvenci 625 až 750 MHz a GDDR5 (či GDDR3) paměti s kapacitou 512 MB až 1 GB běží na frekvenci až 3,6 GHz. Paměti používají 64bitové rozhraní s propustností až 28,8 GB/s.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Technologie vychází z řady 6000, tedy například DirectX 11 nebo UVD3 pro akceleraci videa i ve vysokém rozlišení a s různými formáty. Eyefinity v tomto případě umožňuje i na takto malou kartu připojit až tři monitory současně. Karta je pochopitelně nízkoprofilová a lze ji provozovat i s pasivním chlazením. Konečná volba řešení je ale na každém výrobci.

Klepněte pro větší obrázek

Nabídka výstupů zahrnuje HDMI 1.4, DisplayPort 1.2, DVI nebo VGA, ale taktéž se liší od výrobce. Typická spotřeba při zatížení je pouze 27 W, v klidu pak kolem 9 W. Kvůli velikosti i spotřebě se tak hodí do malých počítačů, které jsou určeny pro náročnější uživatele z pohledu možností, nikoli výkonu. Výkon totiž není natolik vysoký, aby se vyplatilo si připlatit oproti integrovanému grafickému čipu v procesoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V oblasti připojení nebo akcelerace videa ale jistě poskytuje lepší možnosti. Ale jak je na tom výkon v porovnání s integrovaným řešením?

Testy ze zahraničních redakcí

I když tato karta není určena pro pařany a další náročné hráče počítačových her, pro některé uživatele a nižší rozlišení bude dostatečná. První testy této karty přinesly servery AnandTech, The Tech Report, Guru3D, HardwareHeaven nebo KitGuru.

Protože nemá smysl sledovat herní výkon ve vysokém rozlišení, podíváme se na výběr pouze v nižším rozlišení, které tato karta ve většině případů zvládá celkem plynule:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výkon Radeonu HD 6450 je o něco lepší, než u nejvýkonnějšího integrovaného grafického čipu Intel HD 3000 uvnitř procesorů Intel s architekturou Sandy Bridge. Z grafů je také patrné, že je výkon lepší než u staršího Radeonu HD 5450.

I když je Intel HD 3000 pouze integrovaným čipem v procesoru, v rozlišení kolem hranice 1 280 × 1 024 si vede překvapivě dobře a dá se říci, že samostatný Radeon HD 6450 nepřináší zas tak velkou výhodu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Radeon ale nabízí nejen lepší možnosti výstupů, ale i kompatibilnější akceleraci videa. Z vlastní zkušenosti můžu říci, že Intel HD 3000 sice podporuje hardwarovou akceleraci videa, ale jen u některých videí, které jsou enkódované ve „správném“ formátu. Oproti tomu Radeon zvládne jakékoli video, velkou roli v tom jistě budou hrát i vyladěné ovladače, se kterými bude Intel asi vždy trochu pozadu.

Pro video i občasné hraní

Pokud hledáte grafickou kartu, která je levná a zároveň moderní, je nový Radeon HD 6450 jistě zajímavou volbou. Má nejnižší spotřebu v klidu i při zátěži, podporuje nejnovější technologie i v oblasti akcelerace videa a zvládne až tři monitory současně. Díky nízkému profilu a pasivnímu chlazení je také vhodný pro HTPC a další malé multimediální počítače, kde nestačí integrovaný grafický čip.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Koncová cena Radeonu HD 6450 by se měla pohybovat kolem 1 200 Kč s DPH a k dostání bude během několika týdnů.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (2) Další článek: Nová Opera 11.10: třináct důvodů, proč ji zkusit

Témata článku: Hardware, AMD, Tisíc, Pasivní chlazení, Občasné hraní, Graf, Vysoká spotřeba, Grafika, Grafik, Nejnižší hranice, Typická spotřeba

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší