Hardware | AMD | Procesory | Servery

AMD prozradilo detaily k chystaným architekturám Zen 3 a Zen 4

AMD prozradilo detaily k chystaným architekturám Zen 3 a Zen 4

AMD sice nyní úspěšně získává podíl na trhu s novými procesory na bázi architektury Zen 2, už v minulosti ale prozradilo, že částečně pracuje i na architektuře, která přijde až za několik let - Zen 5. Na konferenci HPC-AI teď firma odhalila pár dalších detailů k architekturám, které přijdou dříve - Zen 3 a Zen 4.

Vzhledem k zaměření konference se nelze divit k tomu, že se vše točilo kolem výkonných serverových čipů EPYC, konkrétně řadám s kódovým označením Milan a Genoa.

Jako první na řadu přijdou čipy EPYC Milan s procesorovou architekturou Zen 3, jejichž výroba začne ve třetím čtvrtletí roku 2020. Půjde stále sice o 7nm výrobu, ale mírně vylepšenou s označením 7nm+, což by mělo umožnit především zvýšit frekvence. Maximální počet jader zůstane na 64, přičemž TDP dle modelu bude mezi 120 W až 225 W.

Klepněte pro větší obrázek 
Výhled do budoucna u AMD

Dobrou zprávou je, že procesor bude možné osadit do stejného socketu SP3 jako současné čipy Rome. Zachována byla podpora osmikanálového zapojení operačních pamětí DDR4 a další vlastnosti. Spekuluje se o možnosti, že by AMD mohlo přejít na schopnost zpracovat čtyři vlákna najednou pomocí jednoho jádra, zatím ale nic takového oznámeno nebylo.

Samotná architektura bude velmi podobná Rome s několika vylepšeními například po stránce odezvy mezi jádry, což by mělo znamenat, že mezigenerační zvýšení výkonu bude spíše menší, například v řádu jednotek procent, případně nižších desítek procent při zapojení všech jader u vybraných aplikací.

Klepněte pro větší obrázek 
Schema nových čipů Milan a srovnání se stávajícími Rome

Větší změny lze očekávat u čipů Genoa s architekturou Zen 4, které by se měly na trhu objevit v roce 2021. Zde už AMD začne používat novější socket SP5 s podporou nových pamětí (pravděpodobně DDR5) a lze očekávat i implementaci rychlejší sběrnice PCI Express 5.0.

Klepněte pro větší obrázek 
Pohled dál do budoucnosti

Protože AMD začíná velmi rychle získávat dříve monopolní podíl Intelu v oblasti serverů a datacenter, reaguje na to i Intel, který už na první čtvrtletí roku 2021 chystá čipy Sapphire Rapide rovněž s podporou osmikanálového zapojení operačních pamětí DDR5 a PCI Express 5.0.

Výhodou je, že tento tlak rychle přicházet s novými technologiemi by se měl odrazit i v desktopové oblasti, takže se může těšit i na rychlejší inovaci u domácích počítačů.

Váš názor Další článek: Intel zahájil protiútok vůči AMD: zlevňuje vybrané procesory 9. generace až o 20 %

Témata článku: Technologie, Hardware, Intel, AMD, Procesory, Čipy, Superpočítače, Servery, Datacentra, Detail, PCI Express, TDP, Čip, Milan, Zapojení, Paměť, Jádro, Operační paměť


Určitě si přečtěte

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF