Hardware | AMD | Procesory | Servery

AMD prozradilo detaily k chystaným architekturám Zen 3 a Zen 4

AMD sice nyní úspěšně získává podíl na trhu s novými procesory na bázi architektury Zen 2, už v minulosti ale prozradilo, že částečně pracuje i na architektuře, která přijde až za několik let - Zen 5. Na konferenci HPC-AI teď firma odhalila pár dalších detailů k architekturám, které přijdou dříve - Zen 3 a Zen 4.

Vzhledem k zaměření konference se nelze divit k tomu, že se vše točilo kolem výkonných serverových čipů EPYC, konkrétně řadám s kódovým označením Milan a Genoa.

Jako první na řadu přijdou čipy EPYC Milan s procesorovou architekturou Zen 3, jejichž výroba začne ve třetím čtvrtletí roku 2020. Půjde stále sice o 7nm výrobu, ale mírně vylepšenou s označením 7nm+, což by mělo umožnit především zvýšit frekvence. Maximální počet jader zůstane na 64, přičemž TDP dle modelu bude mezi 120 W až 225 W.

Klepněte pro větší obrázek 
Výhled do budoucna u AMD

Dobrou zprávou je, že procesor bude možné osadit do stejného socketu SP3 jako současné čipy Rome. Zachována byla podpora osmikanálového zapojení operačních pamětí DDR4 a další vlastnosti. Spekuluje se o možnosti, že by AMD mohlo přejít na schopnost zpracovat čtyři vlákna najednou pomocí jednoho jádra, zatím ale nic takového oznámeno nebylo.

Samotná architektura bude velmi podobná Rome s několika vylepšeními například po stránce odezvy mezi jádry, což by mělo znamenat, že mezigenerační zvýšení výkonu bude spíše menší, například v řádu jednotek procent, případně nižších desítek procent při zapojení všech jader u vybraných aplikací.

Klepněte pro větší obrázek 
Schema nových čipů Milan a srovnání se stávajícími Rome

Větší změny lze očekávat u čipů Genoa s architekturou Zen 4, které by se měly na trhu objevit v roce 2021. Zde už AMD začne používat novější socket SP5 s podporou nových pamětí (pravděpodobně DDR5) a lze očekávat i implementaci rychlejší sběrnice PCI Express 5.0.

Klepněte pro větší obrázek 
Pohled dál do budoucnosti

Protože AMD začíná velmi rychle získávat dříve monopolní podíl Intelu v oblasti serverů a datacenter, reaguje na to i Intel, který už na první čtvrtletí roku 2021 chystá čipy Sapphire Rapide rovněž s podporou osmikanálového zapojení operačních pamětí DDR5 a PCI Express 5.0.

Výhodou je, že tento tlak rychle přicházet s novými technologiemi by se měl odrazit i v desktopové oblasti, takže se může těšit i na rychlejší inovaci u domácích počítačů.

Váš názor Další článek: Intel zahájil protiútok vůči AMD: zlevňuje vybrané procesory 9. generace až o 20 %

Témata článku: Technologie, Hardware, AMD, Intel, Procesory, Čipy, Datacentra, Servery, Superpočítače, Zapojení, DFS, Čip, Zen +, TDP, PCI Express, Paměť, Milan, Jádro, Detail, Epyc Milan, Operační paměť, Genoa, Procesory na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru