Hardware | AMD | Procesory | Servery

AMD prozradilo detaily k chystaným architekturám Zen 3 a Zen 4

AMD prozradilo detaily k chystaným architekturám Zen 3 a Zen 4

AMD sice nyní úspěšně získává podíl na trhu s novými procesory na bázi architektury Zen 2, už v minulosti ale prozradilo, že částečně pracuje i na architektuře, která přijde až za několik let - Zen 5. Na konferenci HPC-AI teď firma odhalila pár dalších detailů k architekturám, které přijdou dříve - Zen 3 a Zen 4.

Vzhledem k zaměření konference se nelze divit k tomu, že se vše točilo kolem výkonných serverových čipů EPYC, konkrétně řadám s kódovým označením Milan a Genoa.

Jako první na řadu přijdou čipy EPYC Milan s procesorovou architekturou Zen 3, jejichž výroba začne ve třetím čtvrtletí roku 2020. Půjde stále sice o 7nm výrobu, ale mírně vylepšenou s označením 7nm+, což by mělo umožnit především zvýšit frekvence. Maximální počet jader zůstane na 64, přičemž TDP dle modelu bude mezi 120 W až 225 W.

Klepněte pro větší obrázek 
Výhled do budoucna u AMD

Dobrou zprávou je, že procesor bude možné osadit do stejného socketu SP3 jako současné čipy Rome. Zachována byla podpora osmikanálového zapojení operačních pamětí DDR4 a další vlastnosti. Spekuluje se o možnosti, že by AMD mohlo přejít na schopnost zpracovat čtyři vlákna najednou pomocí jednoho jádra, zatím ale nic takového oznámeno nebylo.

Samotná architektura bude velmi podobná Rome s několika vylepšeními například po stránce odezvy mezi jádry, což by mělo znamenat, že mezigenerační zvýšení výkonu bude spíše menší, například v řádu jednotek procent, případně nižších desítek procent při zapojení všech jader u vybraných aplikací.

Klepněte pro větší obrázek 
Schema nových čipů Milan a srovnání se stávajícími Rome

Větší změny lze očekávat u čipů Genoa s architekturou Zen 4, které by se měly na trhu objevit v roce 2021. Zde už AMD začne používat novější socket SP5 s podporou nových pamětí (pravděpodobně DDR5) a lze očekávat i implementaci rychlejší sběrnice PCI Express 5.0.

Klepněte pro větší obrázek 
Pohled dál do budoucnosti

Protože AMD začíná velmi rychle získávat dříve monopolní podíl Intelu v oblasti serverů a datacenter, reaguje na to i Intel, který už na první čtvrtletí roku 2021 chystá čipy Sapphire Rapide rovněž s podporou osmikanálového zapojení operačních pamětí DDR5 a PCI Express 5.0.

Výhodou je, že tento tlak rychle přicházet s novými technologiemi by se měl odrazit i v desktopové oblasti, takže se může těšit i na rychlejší inovaci u domácích počítačů.

Váš názor Další článek: Intel zahájil protiútok vůči AMD: zlevňuje vybrané procesory 9. generace až o 20 %

Témata článku: Technologie, Hardware, AMD, Intel, Čipy, Procesory, Superpočítače, Servery, Datacentra, Jádro, TDP, PCI Express, Paměť, Zapojení, Detail, Čip, Milan, Operační paměť


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF