AMD | Procesory | Epyc

AMD pro pátou generaci 256jádrových serverových Epyců zkoumá nastavitelné cTDP s až 600 W

AMD pro pátou generaci 256jádrových serverových Epyců zkoumá nastavitelné cTDP s až 600 W

AMD by měl s nadcházejícími 64jádrovými procesory Epyc Milan-X představit modely s TDP až 280 W. Jak to ale vypadá, s dalšími generacemi AMD zkoumá další zvětšování čipů, které budou mít mnohem více jader a tím pádem i výrazně vyšší TDP.

Informátor ExecutableFix zveřejnil detaily k páté generaci serverových procesorů Epyc 7005, které sice dorazí až za několik let, ale nabídnou zajímavé vlastnosti. Procesory s kódovým označením „Turin“ mají mít v rámci socketu SP5 až 256 jader. Už se přitom bude jednat o architekturu Zen 5.

Takový počet jader v jednom balení sice bude znamenat efektivnější zapojení na menším prostoru, lokálně to bude ale znamenat opravdu vysoké TDP. Tyto procesory mají mít nastavitelné cTDP až 600 W, což s vysokou frekvencí bude poměrně reálné. Na druhou stranu to bude stále mnohem efektivnější, než mít několik procesorů s menším počtem jader. Takové množství tepla už ale nezvládne běžný chladič a lze počítat s tím, že bude nutné použít i nový efektivní systém chlazení.

S pátou generací Epyců se také spekuluje nad tím, že i serverové procesory budou obsahovat integrovanou grafiku, respektive výpočetní grafické obvody pro akceleraci například i strojových výpočtů a úloh pro umělou inteligenci.

Diskuze (9) Další článek: Chytrý detektor oxidu uhelnatého Netatmo slibuje deset let výdrže baterky

Témata článku: AMD, Procesory, Architektura, Čipy, Epyc, Servery, Datacentra, TDP, Jádro, Generace, Chlazení, Epyc Milan-X, Teplo, Procesor, Procesory na Heureka.czNová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10