AMD posiluje Durony o 750 MHz model

Firma AMD oznámila nový procesor modelové řady Duron s rychlostí 750 MHz.
Firma AMD oznámila nový procesor modelové řady Duron s rychlostí 750 MHz. Tím opět posunula hranici rychlosti v oblasti levných počítačů. Právě pro ně je modelová řada Duron určena.

Procesory Duron jsou vyráběny 0,18mikronovou technologií s továrně FAB-25 ve městě Austin ve státě Texas, USA. Všechny podporují Enhanced 3D-Now! instrukční sadu, mají 128 KB L1 a 64 KB cache úrovně L2. Jejich sběrnice EV68 komunikuje rychlostí 200 MHz, resp. 100 MHz s využitím DDR technologie. Všechny mají napájecí napětí 1,6 V a jsou určeny pro patici Socket A.

Technické parametry nového modelu procesoru

název procesoru AMD Duron
interní takt 750 MHz
externí takt 200 MHz
patice Socket A
počet vývodů 462
systémová sběrnice EV68
doporučené napájecí napětí 1,6 V
maximální napájecí napětí 1,7 V
maximální odběr proudu při napětí 1,7 V 21,9 A
typický teplotní výkon při napětí 1,6 V 31,2 W
maximální teplotní výkon při napětí 1,6 V 28 W
spotřeba při stavu HALT 5 W
napětí při stavu HALT 1,3 V

První graf znázorňuje průběh teplotního výkonu procesorů AMD Duron. Všechny hodnoty jsou při předepsaném napětí 1,6 V. Druhý graf lépe znázorňuje rozdíl mezi novým procesorem s taktem 750 MHz a jeho pomalejšími kolegy. Třetí graf je detailním pohledem na stejný problém.

Cenu procesoru stanovila firma AMD na 181 USD za jeden kus při odběru 1000 kusů.

Zdroj dat: http://www.amd.com

Živě komentuje: Příchodem o stupínek rychlejšího procesoru známé řady Duron se teoreticky zase tak moc nestalo. Pokud se podíváme trochu hlouběji do problematiky této kategorie procesorů, zjistíme, že zde probíhá urputná bitva mezi procesory AMD Duron a Intel Celeron (někdy se jim říká Intel Celeron II pro odlišení od předchozích verzí procesorů řady Celeron). Příchodem tohoto procesoru se změnil stav věcí.

Uživatelé této kategorie se dělí na tři tábory. První vyznává procesory Intel Celeron pro jejich možnosti přetaktování, druhý vyznává tytéž procesory pro jejich SSE instrukční sadu a také pro výrobce samotného a třetí skupina uznává právě Durony pro jejich výborný poměr cena/výkon.

Překvapila mě spotřeba a tepelný výkon nového procesoru. Neodpovídá totiž trendu předchozích modelů řady AMD Duron. Je otázkou, co je příčinou tohoto stavu.

Firma AMD se evidentně rozhodla srazit firmu Intel na kolena v oblasti x86 procesorů počínaje tímto podzimem. Chce tak využít problémů, které firma Intel má. Neomluvitelný je stav procesoru Intel Pentium III 1,13 GHz, který byl vlastně uveden dvakrát a dvakrát opět stažen. V oblasti osobních počítačů tak ustoupila z postu frekvenčně nejrychlejšího procesoru a uvolnila ji pro konkurenční AMD Athlon 1,1 GHz. V kategorii levných osobních počítačů vede opět AMD právě Duronem 750 MHz. Firma AMD však může být ve válcování Intelu úspěšná jedině tehdy, pokud neudělá jedinou chybu, což se jí zatím daří.

Váš názor Další článek: PTC oznámilo vývoj interaktivního plošného modeláře

Témata článku: Nový kus, Předchozí model, Detailní pohled, Maximální rychlost, Model, Austin, Mode, Model S, Levná řada, MHz


Určitě si přečtěte

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

** Jsou lepší mapy od Googlu, nebo ty od Seznamu? ** Má být mapa především tradiční mapou, nebo spíše asistentem? ** Vyslechněte si argumenty a hlasujte, na jaké straně jste vy

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 76

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 83Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí