AMD Phenom X4 9850 vs Intel Core 2 Quad Q9300

Spuboj procesorů AMD a Intel • 11 ventilátorů v testu • 640GB WD Caviar SE16 se 320 GB na plotnu

AMD Phenom X4 9850 vs Intel Core 2 Quad Q9300

Mnoho uživatelů nejen starších, ale i novějších počítačů s dvoujádrovým procesorem uvažuje o upgradu na čtyřjádrový procesor. Čtyři jádra mají v některých aplikacích i při náročném používání počítače nespornou výhodu a nabízejí dostatečnou výkonnostní rezervu. V jednu chvíli je na běžném počítači spuštěno i několik tisíc vláken (podprocesů), které se střídají o procesorový čas, jehož je občas nedostatek a dochází tak ke zpomalení či horší odezvě systému.

Čtyřjádrové procesory jsou samozřejmě zbytečné pro běžnou práci, kde obvykle nejvyšší zatížení počítače spočívá například v otevření několika složitých webových stránek s flash obsahem, či pro hraní her nebo přehrávání videa v HD rozlišení. Pokud ale patříte mezi náročnější uživatele, na trhu je nyní velký výběr čtyřjádrových procesorů jak od společnosti AMD, tak od Intelu. Pokud pomineme starší ale stále velmi výhodný a výkonný Intel Core 2 Quad Q6600, v podobné cenové relaci se nám nabízí AMD Phenom X4 9850 a Intel Core 2 Quad Q9300. Právě tyto dva atraktivní nové procesory spolu s Core 2 Duo E8500 srovnali redaktoři serveru ExtremeTech.

Technické údaje obou procesorů naleznete v následujícím obrázku:

Klepněte pro větší obrázek

Procesor od AMD byl osazen do základní desky Gigabyte MA-790FX DQ6 s čipsetem AMD 790G, v případě procesoru Intel se jednalo o základní desku ASUS P5E3 Premium s čipsetem Intel X48. Do testu byl zahrnut také dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo E8500, který se nachází ve stejné cenové relaci. Testování proběhlo v širokém spektru aplikací, od syntetických testů (PCMark Vantage, SYSmark 2007 Preview 1.02,), rendering (POV-Ray 3.70 beta 24, 3ds Max 9, NewTek LightWave 9.0, Cinebench 10.0), přes nekódování videa (Windows Media Encoder, MainConcept H.264, MPEG-2), až po programy Adobe After Effects CS3, Noiseware a hry Supreme Commander, Crysis, World in Conflict, Quake Ware: Enemy Territory, Unreal Tournament 3 a Company of Heroes.

Klepněte pro větší obrázek

Syntetický testovací program PCMark Vantage prověřuje pomocí reálných aplikací a postupů celkový výkon, který je následně bodově ohodnocen. V tomto testu nad Phenomem vyhrály mírně oba procesory Intel.

Jako další test si ukážeme Cinebench 10:

Klepněte pro větší obrázek

Zde Phenom X4 9850 rovněž mírně zaostává za Q9300. Při enkódování videa se situace opakuje, v případě Mainconcept MPEG-2 však byl překvapivě rychlejší než Q9300.

Klepněte pro větší obrázek

Jak dopadl souboj v oblasti her (v nízké i vysoké kvalitě), můžete vidět zde:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Redaktoři se samozřejmě pustili i do přetaktování, Phenom X4 9850 se jim podařilo přetaktovat z původních 2,5 GHz na stabilních 2,8 GHz (+0,3V), zatímco Core 2 Quad Q9300 z frekvence 2,5 GHz na 3 GHz a to bez zvedání napětí. AMD Phenom má v tomto případě výhodu odemčeného násobiče, Q9300 ale lze dostat na vyšší frekvence.

Ať už je jakkoliv zarážející, že nejslabší čtyřjádro od Intelu ve většině testů porazí nejsilnější čtyřjádro od AMD, tak Phenom X4 9850 je u nás k dostání za cenu kolem pěti tisíc korun s DPH, zatímco Core 2 Quad Q9300 kolem 6 000 Kč s DPH. Pokud tedy rozmýšlíte jakou cestou se vydat, tak v případě AMD získáte za menší obnos také menší výkon. Problém nastane, pokud do výběru zapojíte starý známý Core 2 Quad Q6600, který má ve většině aplikací téměř stejný výkon jako Q9300, ale stojí stejně jako zmíněný Phenom. Konečné rozhodnutí je jen na vás.

Klepněte pro větší obrázek

Jedenáct ventilátorů v testu

Na serveru XbitLabs se objevil velký test 11 ventilátorů, které nebyly testovány v laboratorních podmínkách, ale zkoumalo se jejeich chování se přímo v praxi – jak na dvou výkonných procesorových chladičích, tak při osazení do skříně. Do testu se dostaly ventilátory GlacialTech SilentBlade, Cooler Master LED Silent Fan, Noctua NF-S12-1200, Noctua NF-P12, Scythe Minebea Silent IC, Scythe Ultra Kaze, SilverStone FM121/F122/FM123, Zalman ZM-F3 LED a Scythe Slip Stream 120mm.

Klepněte pro větší obrázek

Každému ventilátoru je věnována samostatná strana, kde naleznete veškeré podrobnosti, včetně spousty fotografií. Kompletní souhrn údajů naleznete v této tabulce:

Klepněte pro větší obrázek

Přehledné srovnání ventilátorů co se týče rychlosti, průtoku vzduchu a hluku si prohlédněte zde:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K testu byla použita skříň ASUS ASCOT 6AR2-B, ve které se nacházela základní deska ASUSTek P5K Deluxe s procesorem Intel Core 2 Extreme QX9650 a grafickou kartou HIS Radeon HD 3870 s pasivním chladičem Arctic Cooling Accelero S1. Testování proběhlo na chladičích Thermalright SI-128 a Scythe Infinty, přičemž procesor byl přetaktovaný na frekvenci přibližně 3,9 GHz (1,5 V). Okolní teplota se pohybovala kolem 25 stupňů.

Thermalright SI-128

Klepněte pro větší obrázek

Scythe Infinity

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět výsledky nejsou nijak překvapivé, pořadí poměrně věrně kopíruje průtok vzduchu jednotlivých ventilátorů a jejich schopností překonávat statický tlak.

Další grafy se týkají nasazení ve skříni a na chladič Arctic Cooling Accelero S1na grafické kartě ATI Radeon HD 3870.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výkon ventilátoru však není pro každého to nejdůležitější, samozřejmě se prověřovala i hlučnost:

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, pokud nehledáte úplně ten nejtišší ventilátor (Noctua NF-P12), můžete zvolit i výkonnější, který bude také téměř neslyšitelný a s kterým dosáhnete klidně i o 8 stupňů lepších teplot.

Western Digital Caviar SE16 640 GB

Test relativně nového pevného disku Western Digital Caviar SE16 WD6400AAKS s neobvyklou kapacitou 640 GB provedl server ExtremeTech. Díky vysoké hustotě záznamu používá pouze dvě 320GB plotny, uvidíme jak se tato „vlastnost“ promítne na výkonu. Disk má 16 MB cache a spotřebu 8,3 W (standby 1 W). Pro srovnání výkonu se v testu objevily i disky Seagate 7200.11, Western Digital WD10EACS a Samsung HD103UJ. Specifikace jednotlivých disků si prohlédněte zde:

Klepněte pro větší obrázek

Testy proběhly v programech HDTach 3.0.1. a PCMark Vantage (Drive test).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Western Digital Caviar SE16 WD6400AAKS dosahoval v testech často nejlepších výkonů (především v práci s videem) a má také nejnižší přístupovou dobu. Vzhledem k ceně, která činí pouze přibližně 2 500 Kč s DPH, se tak jedná o ideální pevný disk pro nákup v této cenové kategorii. Jediným konkurentem by mohl být také nový Samsung Spinpoint F1 HD642JJ se stejnou kapacitou 640 GB, který má taktéž jen dvě plotny, ten bohužel otestován nebyl. Disk si odnáší zasloužené hodnocení 10 z 10 a jen samé kladné hodnocení.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (35) Další článek: Computer 7/08: nechte to na NAS!

Témata článku: Video, Heroes, Supreme, Stabilní teplota, Zalman, Nový Samsung, Cenová relace, Konečné rozhodnutí, Okolní teplota, Quad, Cooler Master, Nejvyšší zatížení, Výkonný Intel, After Effects, Adobe After Effects, Jediný konkurent


Určitě si přečtěte

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 114

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

** NASA zveřejnila nové termíny prvních demonstračních letů dvou soukromých kosmických lodí ** Známe už také jména prvních astronautů ** Jako první poletí k ISS Crew Dragon od SpaceX

Petr Kubala | 15

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 142

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

** AMD představilo nové levné procesory až s 32jádry ** AMD útočí na serverový i domácí trh Intelu ** Intel nemá konkurenceschopnou nabídku

Karel Javůrek | 84

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

** Vyzkoušeli jsme veřejnou betu macOS 10.14 Mojave ** Hlavní novinkou je temný režim a velký důraz na soukromí ** Jako první beta je systém překvapivě rychlý a dobře použitelný.

Martin Miksa | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny