AMD Phenom II X6: šestijádrový konkurent Core i7 v testu

AMD dnes uvedlo první šestijádrové procesory pro stolní PC. Díky automatickému přetaktování Turbo Core jsou rychlejší nejen ve vícevláknových, ale i také ve starších aplikacích.

To, že AMD připravovalo šestijádrový procesor pro stolní PC, se proslýchalo už docela dlouho. Napětí ještě narostlo s nedávno uvedeným šestijádrovým procesorem Intelu s kódovým označením Gulftown. Nové šestijádro AMD nemá a samozřejmě ani nemůže konkurovat nejvýkonnějšímu procesoru Intelu, stejně jako čtyřjádrové Phenomy přímo nekonkurují nejvýkonnějším čtyřjádrům Core i7. Cenou i výkonem jsou Phenomy II X6 orientovány spíše do vyšší střední třídy, kde už mohou se dvěma jádry navíc bojovat s rovněž 45nm čtyřjádry Core i7 pro platformu LGA 1156 či 1366.

AMD již delší dobu prodává šestijádrové Opterony, což by mohlo svádět k myšlence, že je nový 45nm Thuban jen stolní obodobou šestijádrového Istanbulu pro servery. AMD ale ujišťovalo novináře, že jde o nové jádro navržené speciálně pro stolní PC, protože bylo zapotřebí udělat úpravy, ať už kvůli nové funkci Turbo Core, nebo kvůli integrování obou typů řadičů, tedy pro DDR2 a DDR3. Procesory s jádrem Thuban jsou totiž stále kompatibilní nejen se současnou platformou AM3, ale také se starší AM2+, která ještě využívá starší paměti typu DDR2.

Pro začátek se dvěma modely

AMD právě uvádí na trh první dva modely – Phenom II X6 1090T taktovaný na 3,2 GHz (až 3,6 GHz s Turbo Core) s velkoobchodní cenou 289 dolarů (u nás se cena pohybuje okolo sedmi tisíc s daní) a levnější Phenom II 1055T se základním taktem 2,8 GHz a až 3,3 GHz s Turbo Core s cenou stanovenou na 199 dolarů (4 800 Kč s DPH). Dovětek „T“, který se objevil v modelovém značení, značí podporu Turbo Core.

Klepněte pro větší obrázek 

Kromě právě uvedených modelů už se mluví i o dalších chystaných procesorech včetně čtyřjádrového AMD Phenom II X4 960T, při oficiální prezentaci se ale AMD k dalším modelům a plánům zatím odmítalo vyjadřovat.

Spolu s novými Phenomy uvádí AMD i další čipové sady AMD 890 FX, 880 G a 870:

Klepněte pro větší obrázek

Dvě jádra navíc, stejná maximální spotřeba

Přestože u procesoru přibyla dvě jádra navíc, maximální možná spotřeba – TDP – zůstává zachována na 125W stejně jako u poslední revize Phenomů C3, se kterou kleslo TDP nejvýkonnějších čtyřjádrových Phenomů II ze 140 na 125 W. Zachování stejného TDP je důležité k tomu, aby byly procesory kompatibilní se stávajícími základními deskami. Zajímavé je to zejména s ohledem na to, že se do stejné spotřeby vejdou při obdobných taktovacích frekvencích, jako stávající modely, i se dvěma jádry navíc.

Intel s přidáním dvou jader zvětšil i sdílenou L3 cache. AMD v případě šestijádrových Phenomů II zachovalo stejnou stejná, jako u čtyřjádrových modelů. Celková kapacita L2 cache je o polovinu větší, se dvěma jádry totiž přibylo i 2× 512 kB L2 cache. Paměťový řadič oficiálně podporuje čtyři moduly DDR3 1 333 MHz ve dvoukanálové konfiguraci.

S Turbem už i u AMD

Významnou novinkou uvedených šestijáder, kterou AMD okoukalo od Intelu, je Turbo Core – automatické navyšování frekvence procesoru v případě, že jsou některá jádra plně vytížená a jiná nemají co na práci. Procesor pak může navýšit frekvenci vytížených jader, aniž by se překročilo TDP – obálka maximální spotřeby, které za jiných okolností a běžných podmínek může procesor dosáhnout v případě plného vytížení všech jader.

Nefunguje natolik sofistikovaně a univerzálně, jako v případě Intelu, přesto ale umožňuje znatelné navýšení taktovacích frekvencí. Turbo Core se může aktivovat, pokud je vytížena nejvýše polovina jader procesoru (Intel naproti tomu umí navýšit takty i při zátěži všech jader). Po aktivování Turbo Core se frekvence zahálejících jader se automaticky sníží na 800 MHz, navýší se napájecí napětí všech jader a frekvence vytížených jader se zvýší až o 500 MHz. V případě nejrychlejšího X6 1090T je maximální frekvence 3,6 GHz.

Chování Turbo Core je možné ovlivnit softwarově za pomocí firemní utility AMD Overdrive ve verzi 3.2.1, kterou AMD připravilo právě kvůli prvním šestijádrovým Phenomům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Procesory jsme testovali na následujících komponentách:

Intel LGA1156 MSI H57M-ED65(Intel H57) 
Intel LGA1366 Asus P6T Deluxe V2 (Intel X58) 
AMD AM3 Asus Crosshair Formula III (AMD 790 FX)
AMD AM3Asus Crosshair Formula IV (AMD 890 FX)
operační pamětioperační paměti Kingston HyperX KHX16000D3T1K3/6GX
grafické kartygrafické karty Zotac GeForce 8800 GT, ATI Radeon HD 5870
pevný diskpevný disk Samsung SpinPoint F3 HD103SJ
zdrojEnergyKnight SS-500ET-F3 
operační systém Windows 7 Ultimate 64b

V grafech najdete srovnání s nejbližšími konkurenčními modely a spíše jako zajímavost i výkon dvou extrémních procesorů Core i7 pro platformu LGA 1366 od Intelu:

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek
 

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

O tom, že automatické přetaktování využívá možnosti navýšit některých jáder bez překročení udávané maximální spotřeby procesoru, svědčí i naměřená spotřeba – při vytížení všech šesti jader na základní frekvenci se spotřeba celé sestavy pohybovala okolo 216 W. S aktivním Turbo Core a plným vytížením tří jader, jejichž frekvence se pohybovala v rozmezí 3500-3600 MHz, měla sestava spotřebu 205 W. Celkově je spotřeba nových Phenomů příjemným překvapením. Bez zátěže je sice o něco vyšší, zejména ve srovnání s Core i7 pro platformu LGA 1156, berte však v potaz, že je osazený do desky se špičkovým a podstatně náročnějším čipsetem AMD 890 FX.

Klepněte pro větší obrázek

S novými šestijádrovými procesory AMD, které jsou na rozdíl od Gulftownu za cenu poměrně lidovou, zase o kousek stáhlo náskok Intelu. V testovaných aplikacích má testovaný model výkonem blíže spíše k levnější Core i7-750, výborných výsledků dosahuje především v aplikacích, které dokážou důsledně využít všechna jádra procesoru, jako je rendering v CineBench. V klasických aplikacích je to už o něco horší, a i když podporují více vláken, všech šest nedokážou smysluplně využít. Přesto možná také díky Turbu dosahuje šestijádrový Thuban ve většině testů lepších výsledků, než výše taktovaný Phenom II X4 965 BE. Přínos Turba je hezky vidět třeba při enkódování MP3 pomocí Lame MP3, který využívá pouze jediné jádro. Škoda je jen vyšší ceny špičkového modelu, kvůli které není poměr výkon/cena tak dobrý, jako u konkurenčních Core i7, které v testovaných aplikacích těží především z vyššího výkonu na jádro.

Diskuze (22) Další článek: Inženýři vyvinuli unikátní bionický „chobot“ jako z filmu

Témata článku: Hardware, Turbo, Maximální cena, Maximální vytížení, Core, Znatelný náskok, Extrémní procesor, Nejvýkonnější čtyřjádro, Test, Testovaný model, Istanbul, Turba, Plná zátěž, Konkurenční core, Procesory AMD, Vytížení, Jádro, Intel Core, Konkurent, Intel Core I7, Extrémní zátěž, Chystaný procesor, Notebookmsi na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Dark web: rejdiště nekalých živlů, nebo ostrůvek svobody?

Dark web: rejdiště nekalých živlů, nebo ostrůvek svobody?

** Dark web a deep web jsou rozdílné pojmy ** Temný web je legální, ale často je zneužíván k nelegálním činnostem ** Dostat se na dark web není nic až tak složitého

Karel Kilián | 36

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

** Windows 10 May 2019 Update se blíží ** Hlavní viditelnou změnou je bílé téma ** Novinek je ale samozřejmě mnohem více

Vladislav Kluska | 58

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

** Linuxový Elementary OS se inspiruje v Apple macOS ** Microsoft Windows 10 jde vlastní cestou ** Který z desktopů je hezčí? Prohlédněte si galerii

Jakub Čížek | 122

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch