AMD otevírá dvířka: Hammery představeny

Mnoho hardware expertů se shoduje, že letošní IDF (Intel Developler Forum) za mnoho nestojí. Čekalo se na předvedení nějakého trumfu - třeba Pentia 5, ale Intel "pouze" předvedl 3 GHz Pentium 4 a uvolnil informace o nových čipsetech. Zato konkurence, v podobě AMD, se v době IDF ukázala - představila několik systémů s procesorem ClawHammeru v akci! Pokud vás zajímá problematika procesorů 8. generace - tak pravě v tomto článku naleznete fotky procesorů a nejčerstvější informace ... 
 

O procesorech 8.generace od AMD s kódovým jménem Hammer se na PCtuningu již několikrát psalo. Prozkoumali jsme procesor jak po stránce programátorské, tak po stránce fyzické.

Jak jsem již několikrát psal - ClawHammery se vyznačují podporou jak 32bit, tak 64bit programového kódu. Architektonicky jsou podobné Athlonům, ale díky integrovanému HyperTransport a paměťovému řadiči jsou revoluční. Více si můžete přečíst v mém článku - Pod kůži procesorů 8.generace.

Pojďme však k věci - AMD v době IDF předvedla (předvedení probíhalo mimo konferenci IDF) první funkční systémy založené na procesorech ClawHammer. Nyní zatím jen se steppingem A0. Tedy byly uvedeny úplně první kusy těchto procesorů, pokud nepočítáme prototypy. I když se jednalo o první samply, tak jsou vyrobeny 0,13 mikron a SOI tecnhologií. Dokonce se zde objevily i serverové procesory SledgeHammer, které ale nebyly zapojeny v žádném testovacím systému. 

Nový Socket!

Již při uvedení Socketu 563 pro notebooky small factor počítače bylo jasné, že AMD bude podobnou patici používat u svých procesorů osmé generace. ClawHammer budou zasazeny do patice Socket 756 a SledgeHammer bude určen pro patici Socket 940. Destička s procesorem má rozměry 4 x 4 cm. 

vlevo SledgeHammer, vpravo ClawHammer

Pouzdření procesoru je typu mPGA s IHS (Integrated Heat Spreader - "plíšek" chránící jádro před poškozením), které jako by z oka vypadlo Pentiu 4. Jak jde vidět AMD se učí od konkurence. Pro uživatele je hlavním přínosem dobrá ochrana procesoru proti poškození jádra či náhodnému sklouznutí chladiči, která je tak diskutovatelná u Athlonů. 

Osobně se bojím jenom těch titěrných nožiček, které se při neopatrném zacházení s procesorem při přepravě můžou ulomit, ale to je problém i Pentií 4.

Systém s ClawHammerem

AMD minulý týden ohlásila "čipset" AMD-8000, který bude základem systémů s procesory Hammer. Píšu čipset v uvozovkách, protože se již nejedná o složení Northbridge a Southbridge jak jsme byli zvyklí. Systémy s Hammerem nemají FSB sběrnici jak jsme byli zvyklí, ale vše "jede" na HyperTransportu. AMD-8000 v sobě zahrnuje tři integrované odvody, tři bridge: 

  • AMD 8151 - HyperTransport AGP 3.0 Graphics Tunnel - jedná se o AGP řadič, který je přímo napojen na procesor HyperTransport sběrnicí o propusnosti 6,4 GB/s (jedná se o jeden HPT link, procesory Hammer podporují až 3 tyto linky - propustnost vzrůstá na 19,2 GB/s. Tři HPT linky budou pravděpodobně použity jen u serverových systému, my doma se musíme "spokojit" pouze s propustností 6,4 GB/s). AGP řadič zvládá i standard AGP 8.0x, který bude podporován grafickými kartami Radeon 9500 a GeForce s čipem NV30.
  • AMD 8111 - HyperTransport I/O Hub - tento čip bych přirovnal ke klasickému southbridgi. Jediný rozdíl oproti dnešním je podpora USB 2.0 a zapojení do HyperTransport sběrnice o propustnosti 800 MB/s (southbridge MCP od nForce je také na HyperTransportu se stejnou datovou propustností.)

  • AMD 8131 - HyperTranspost PCI-X Tunnel - tento čip pravděpodobně neobjevíme v klasických desktopových sestavách s ClawHammer, jedná se o PCI-X řadič určený zejména pro servery v kombinaci s procesorem SledgeHammer. Tento čip je napojen na 6,4 GB/s sběrnici HyperTransport přímo s procesorem.

Dalšími "čipsety" s podporou nových procesorů AMD budou VIA K8HTB, SiS 755 a Ali M1687. Jedná se o podobné několika čipové sety, které představila AMD.

Na uvedených schématech mě překvapila paměťová sběrnice. Je jasné, že Hammery budou mít integrovaný paměťový řadič s podporou pamětí až PC2700, ale neví se, že ChlawHammery budou mít jen jeden paměťový kanál (64-bitová datová šířka) a až SledgeHammery budou mít dvoukanálovou paměťovou sběrnici (128-bitová datová šířka).

IDF Solo

Přesuňme se od diagramů k železu. AMD také předvedla první desku pro AMD ClawHammery s názvem Solo 2 a je vybavena výše popsaným čipsetem AMD 8000. Nejvíc mě na Solo 2 desce zaujalo napájení - je stejné jako u P4 (klasický ATX konektor + 12V speciální konektor).

AMD ClawHammer - procesorový podzim

První předvedené procesory pracují na frekvenci kolem 1 GHz, na podzim při uvedení "ostrých" procesorů s taktem nad 2 GHz. Datum uvedení se přesně nezná, ale nejpravděpodobnější se zdá říjen nebo listopad, aby se ještě stihla vánoční nákupní horečka. Máme se na co těšit!

Jan Dudek

Zdroj: TomsHardware a Anandtech

Diskuze (157) Další článek: Hammer představen

Témata článku: Hardware, Nákupní horečka, Paměťový kanál, Propustnost, Dobrá ochrana, Jediný prototyp, Paměťová sběrnice, Procesory AMD, Fyzické jádro, První uvedení, Solo, Paměťový čip, Dvir, Heat, Hammer, Ali, Podobný systém


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky