AMD Opteron oficiálně uveden

Dnes byl konečně oficiálně uveden tolik očekávaný serverový procesor AMD Opteron. Jaké jsou jeho základní technické parametry, značení a zaváděcí ceny?

Procesory osmé generace spatřily světlo světa již před dlouhou dobou – alespoň na papíře. Kódová označení SledgeHammer a ClawHammer byla nahrazena obchodními názvy Opteron a Athlon 64. Právě Opteron byl dnes oficiálně představen, což znamená konečné dokončení hardwarového vývoje a zajištění podpory ze strany softwarových společností.

V případě nových Opteronů byl zvolen formát MicroPGA s tzv. heatspreaderem, což bude znamenat větší mechanickou odolnost, ale také asi konec jednoduchého otevření násobiče pomocí spojování pinů. Opterony mají celkem 940 pinů umístěných v keramické destičce a jsou baleny v uCPGA (micro Ceramic Pin Grid Array).

Hlavní devízou nového procesoru je však podpora technologie x86-64, což znamená, že procesor dokáže pracovat lépe s 64bitovými daty, přičemž je zpětně kompatibilní s 32bitovým kódem. Jedná se tak o kombinovaný nebo chcete-li hybridní procesor umožňující bezproblémový přechod mezi 32 a 64 bity.
Velmi zajímavý je také integrovaný paměťový řadič, v případě Opteronu dvoukanálový a napojení na sběrnici HyperTransport, která má propustnost 3,2 GB/s každým směrem. Pokud k tomu připočtete fakt, že Opteron disponuje třemi HT cestami (linky), je celková propustnost 19,2 GB/s (ne všechny cesty musejí být u jednotlivých verzí zapnuté.). Ochrana proti přehřátí procesoru by měla být stejná, jako v případě konkurenčního Pentia 4. Opteron by tak měl při nadměrném zahřívání automaticky snižovat frekvenci díky prázdným cyklům respektive by se měl sám vypnout.

Podle všech předpokladů bude AMD novou patici (AMD Socket 940) podporovat několik let, čímž by měla být zajištěna tolik potřebná kompatibilita. Příští generace Opteronu by měla být vyráběna 0,09mikronovou technologií s využitím SOI, přičemž nový bude také DDR-II řadič. Jak to tedy bude se zpětnou kompatibilitou paměťového řadič, to si budeme muset počkat. Ještě dlužnou podotknout, že všechny verze Opteronu mají 1 MB velkou L2 cache.

Varianty

AMD uvedlo nové Opterony řady 241, 242 a 244 na frekvencích 1,4, 1,6 a 1,8 GHz. Další verze by měly následovat v květnu (141, 142, 143, 243, 842, 843) respektive červnu (144, 244 a 844). Pokud jste zmateni novým značením, nejste určitě jediní. Nicméně vysvětlení je ale poměrně jednoduché – první číslice znamená, kolik procesorů je podporováno. Opteron 141 je tak určen do jednoprocesorových systémů atp. Zbývající dvě číslice slouží pro určení relativní výkonnosti v rámci jedné produktové řady. Například Opteron 242 je výkonnější než 241 - nemůžete tak porovnávat 842 s 144.

Ceny

Jak jsme již informovali, Opteron není pro každého a ceny tomu odpovídají. Procesory budou k dostání jak v OEM (tray), tak PIB (retail) verzi. Prvními Opterony v obchodech by měly být verze pro dvouprocesorové systémy – 240 a 242 (OPN: OSA240CCO5AH a OSA242CCO5AH). Uvedení jednoprocesorové verze (snaha konkurovat serverovým systémům s Pentiem 4) a série 800 (konkurence platformy Xeon MP) bude následovat. Cena modelu 240 pracujícího na frekvenci 1,4 GHz bude 275 USD, model 242 bude stát 670 USD (samozřejmě platí při odběru 1000 ks). AMD očekává vysoké prodeje a bude se snažit překonat současnou recesi. Na podzim by jsme se měli dočkat uvedení Athlonu 64, který bude určením přeci jenom blíže domácím uživatelům.

Diskuze (16) Další článek: Světoznámý hacker Mitnick bude podepisovat knihu v ČR

Témata článku: Relativní výkon, Nadměrné zahřívání, Destička, Nová cesta, Jednoduchá cesta, Hybridní procesor


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku