AMD Opteron oficiálně uveden

Dnes byl konečně oficiálně uveden tolik očekávaný serverový procesor AMD Opteron. Jaké jsou jeho základní technické parametry, značení a zaváděcí ceny?

Procesory osmé generace spatřily světlo světa již před dlouhou dobou – alespoň na papíře. Kódová označení SledgeHammer a ClawHammer byla nahrazena obchodními názvy Opteron a Athlon 64. Právě Opteron byl dnes oficiálně představen, což znamená konečné dokončení hardwarového vývoje a zajištění podpory ze strany softwarových společností.

V případě nových Opteronů byl zvolen formát MicroPGA s tzv. heatspreaderem, což bude znamenat větší mechanickou odolnost, ale také asi konec jednoduchého otevření násobiče pomocí spojování pinů. Opterony mají celkem 940 pinů umístěných v keramické destičce a jsou baleny v uCPGA (micro Ceramic Pin Grid Array).

Hlavní devízou nového procesoru je však podpora technologie x86-64, což znamená, že procesor dokáže pracovat lépe s 64bitovými daty, přičemž je zpětně kompatibilní s 32bitovým kódem. Jedná se tak o kombinovaný nebo chcete-li hybridní procesor umožňující bezproblémový přechod mezi 32 a 64 bity.
Velmi zajímavý je také integrovaný paměťový řadič, v případě Opteronu dvoukanálový a napojení na sběrnici HyperTransport, která má propustnost 3,2 GB/s každým směrem. Pokud k tomu připočtete fakt, že Opteron disponuje třemi HT cestami (linky), je celková propustnost 19,2 GB/s (ne všechny cesty musejí být u jednotlivých verzí zapnuté.). Ochrana proti přehřátí procesoru by měla být stejná, jako v případě konkurenčního Pentia 4. Opteron by tak měl při nadměrném zahřívání automaticky snižovat frekvenci díky prázdným cyklům respektive by se měl sám vypnout.

Podle všech předpokladů bude AMD novou patici (AMD Socket 940) podporovat několik let, čímž by měla být zajištěna tolik potřebná kompatibilita. Příští generace Opteronu by měla být vyráběna 0,09mikronovou technologií s využitím SOI, přičemž nový bude také DDR-II řadič. Jak to tedy bude se zpětnou kompatibilitou paměťového řadič, to si budeme muset počkat. Ještě dlužnou podotknout, že všechny verze Opteronu mají 1 MB velkou L2 cache.

Varianty

AMD uvedlo nové Opterony řady 241, 242 a 244 na frekvencích 1,4, 1,6 a 1,8 GHz. Další verze by měly následovat v květnu (141, 142, 143, 243, 842, 843) respektive červnu (144, 244 a 844). Pokud jste zmateni novým značením, nejste určitě jediní. Nicméně vysvětlení je ale poměrně jednoduché – první číslice znamená, kolik procesorů je podporováno. Opteron 141 je tak určen do jednoprocesorových systémů atp. Zbývající dvě číslice slouží pro určení relativní výkonnosti v rámci jedné produktové řady. Například Opteron 242 je výkonnější než 241 - nemůžete tak porovnávat 842 s 144.

Ceny

Jak jsme již informovali, Opteron není pro každého a ceny tomu odpovídají. Procesory budou k dostání jak v OEM (tray), tak PIB (retail) verzi. Prvními Opterony v obchodech by měly být verze pro dvouprocesorové systémy – 240 a 242 (OPN: OSA240CCO5AH a OSA242CCO5AH). Uvedení jednoprocesorové verze (snaha konkurovat serverovým systémům s Pentiem 4) a série 800 (konkurence platformy Xeon MP) bude následovat. Cena modelu 240 pracujícího na frekvenci 1,4 GHz bude 275 USD, model 242 bude stát 670 USD (samozřejmě platí při odběru 1000 ks). AMD očekává vysoké prodeje a bude se snažit překonat současnou recesi. Na podzim by jsme se měli dočkat uvedení Athlonu 64, který bude určením přeci jenom blíže domácím uživatelům.

Diskuze (16) Další článek: Světoznámý hacker Mitnick bude podepisovat knihu v ČR

Témata článku: Destička, Jednoduchá cesta, Hybridní procesor, Relativní výkon, Nová cesta, Nadměrné zahřívání


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 42

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 126

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk