AMD ohlašuje, že ještě letos si zase nasadí na hlavu korunu

23. listopadu 1999
Computer 22/99 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Nejrychlejší PC čip všech dob má být vyroben ještě letos a má zase patřit firmě AMD.
Firma AMD oficiálně ohlásila, že ještě letos bude na trhu Athlon na 750 MHz a že tedy bude opět koruna výrobce nejrychlejšího PC čipu na světě patřit zase jí. Intel koncem října ohlásil Coppermine na 700 a 733 MHz, ale obou těchto čipů zatím vyrábí malá množství (zejména 733 je velice nedostatkové zboží). Šéf firmy Jerry Sanders při ohlašování zářil obzvláštní spokojeností (jinak je vyhlášeným optimistou a to tak vyhlášeným, že se jeho deklarace obvykle berou s velkou rezervou) jednak proto, že se to firmě zřejmě opravdu podaří, jednak proto, že Intel zaznamenal nepříjemné zdržení ve výrobě čipů Coppermine.

AMD rovněž předpovídá rekordní obrat na 800 mil., který však – i když těsně – ještě nebude stačit k tomu, aby se firma dostala do zisku. Sanders nyní může říkat – podívejte se, také Intel má problémy s výrobou a zatímco on se opožďuje proti slibům, my přicházíme s Athlonem na 750 MHz o čtvrt roku dříve, než jsme slíbili. (Nicméně tento čip na světě ještě není; po zkušenostech s AMD je dobré souhlasit, až když máme věc v ruce).

Soupeření obou firem je jistě pro všechny zákazníky a uživatele velice příjemné, neboť je provází snižování cen, ale začíná mít dvě roviny: teoretickou a praktickou. Teoretická rovina je, že firma čip ohlásila, popřípadě vyrobila 1 ks a jeho šéf se s ním nechal vyfotit před novináři. Praktická rovina je, kdy mohu jít do obchodu za rohem nebo na internetovou stránku a tento čip si objednat. To velice dobře znají lidé z unixové branže – producenti RISCových čipů často ohlašovali procesor rok předtím, než bylo možné si koupit desktop nebo server s tímto čipem, takže debat o tom, kdo má vlastně nejrychlejší počítač, se vedlo naplano stovky.

Nyní je něco podobného i u pécéček. Všichni zájemci o špičkové stroje si přečtou na Internetu zprávu o novém čipu, počkají i pár týdnů a volají svému dodavateli, kde se jim nedostane příznivé odpovědi. U obou firem se to stává stále častěji, u Intelu už mnohokrát s Xeony, u AMD například dnes s Athlonem na 700 MHz. Výrobcům čipů to pochopitelně zhoršuje pověst, ale obětují ji, neboť vzájemné vyostřené soupeření je pro ně přednější.

Co nás ještě čeká? V prvním kvartále roku 2000 bude Athlon na 800 MHz, což není podstatné vylepšení, v polovině příštího roku pak velká novinka s názvem Thunderbird, česky Pták Bouřlivák, který poběží hned na gigahertzu a bude mít poprvé integrovanou sekundární cache (Coppermine ji má). Koncem roku 2000 pak má AMD přijít konečně se serverovým čipem, zatím má kódové jméno Mustang, česky Mustang. Serverový čip se kromě velké cache liší především tím, že je možné vyrábět víceprocesorové servery, což zatím lze na bázi PC provádět pouze s Intel Xeonem. A proto je samozřejmě Xeon tak nepříjemně drahý – konkurence v podobě Mustangu sice potěší, ale už také může být trošku mimo mísu, protože na světě bude Merced a bude se rychle blížit McKinley (aspoň doufáme).

Soupeření těchto obou firem na celé frontě je jednoznačně hlavním motorem vedoucím k dalšímu rychlému zlevňování počítačů. Nejde už jenom o CPU – vždyť to nejlevnější stojí 50 dolarů a i kdyby cena klesla na nulu, dramaticky to cenu počítače nesrazí. Obě firmy ale budou přibalovat k CPU stále více funkcí; brzy se objeví grafika na čipu (tj. nebude potřeba grafická karta), záhy poté také komunikační čipy (modem/síťová karta), na čipset se bude stěhovat stále více inteligence dnes různě rozstrkané po motherboardu (obsluha sběrnic a portů atd.). A že počítač složený v podstatě ze tří částí (čipset, paměť, disk) bude výrobně podstatně levnější než dnešní komplikovaná skládačka, je jasné.

Diskuze (20) Další článek: Computer 22/99

Témata článku: Nedostatkové zboží, Velká novinka, Podstatné vylepšení, Skládačka, Let, Velká fronta, Dobrá obsluha, HLA, Svět motorů, Teoretická rovina, Drahý stroj, MustangLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux