Na konci minulého týdne AMD konečně vyrukovalo s představením zbrusu nové mikroarchitektury Zen, na níž pracuje několik posledních let. S tou kompletně přejde na 14nm výrobní proces s využitím FinFET tranzistorů a není tedy divu, že se zvedne především efektivita procesorů ve srovnání s předchozí 28nm generací Excavatoru. Součástí prezentace bylo mimo jiné také srovnání výkonu s procesorem Intelu při stejném taktu na jádro.
Konečně SMT
Podle AMD přinese architektura Zen o 40 % vyšší IPC, tedy instrukcí za takt. Velkou změnou je také podpora SMT - podpora dvou vláken na jednom fyzickém jádru. To, co běžně známe již několik generací u procesoru Intelu, dorazí se Zenem také k AMD.

IPC vzrostlo o 40 %, zároveň klesly energetické nároky a AMD se tedy snad konečně bude moci chlubit efektivitou
AMD zapracovalo na cache subsystému a Zen tedy obsahuje osmicestnou L2 cache s kapacitou 512 KB a šestnácticestnou L3 s kapacitou 8 MB. Instrukční čtyřcestná L1 pojme 64 KB a datová L1 potom 32 KB. Mělo by se tedy jednat o pětinásobný nárůst kapacity a propustnosti cache subsystému – to vše v souvislosti s nástupem SMT.
Jako první dorazí procesory s označením Summit Ridge určené do patice AM4. S tím přijde také podpora pro DDR4, PCIe 3.0, USB 3.1 (2. generace), NVMe a SATA Express. Jisté je, že první procesory budou v plné konfiguraci, tedy osm fyzických jader a 16 vláken díky SMT.

Zen přinese podporu SMT - dvou vláken na jedno jádro
Srovnání s Intelem
A právě vývojářský vzorek procesoru Summit Ridge taktovaný na 3 GHz se postavil v rámci prezentace proti procesoru Intel Core i7-6900K (Broadwell-E). Ten samozřejmě také nabízí 8 jader a 16 vláken a při testu byl podtaktován na totožné 3 GHz. Pro srovnání bylo použito renderování scény v Blenderu a Summit Ridge byl nepřekvapivě o několik sekund rychlejší. Ve videu si můžete test prohlédnout v čase 1:25.
Testovaný procesor v konfiguraci s taktem 3 GHz však pravděpodobně do finálních specifikací patřit nebude. AMD s největší pravděpodobností přinese procesory s o něco vyššími takty. Navzdory očekávání předvánočního trhu zamíří první procesory Zen na virtuální pulty e-shopů až na začátku příštího roku. Dá se očekávat oficiální představení v průběhu lednového veletrhu CES 2017.
Postupně však mají procesory se zbrusu novou mikroarchitekturou zamířit do všech kategorií. Vedle desktopů to budou mobilní procesory pro notebooky, úsporné modely pro hybridní tablety bez aktivního chlazení, výkonné procesory pro datacentra a nesmíme zapomenout na kategorii serverů, kde by si AMD už také konečně rádo ukrojilo svůj podíl.
Není proto divu, že se ještě v průběhu novinářské prezentace pochlubilo také s procesory označované jako Naples. Ty zamíří do serverů a nabídnou až 32 jader a tedy 64 výpočetních vláken. Využívat budou zbrusu nový socket SP3 a podle Overclock3D přijdou v konfiguraci s 16MB L2 a 64MB L3.

Zen je jen začátkem, architekturu bude AMD dále vylepšovat a v následujících letech přijde Zen+
V prezentacích jsme si také mohli všimnout dalšího vývoje, který byl skryt za prozatímním označením Zen+. Ten bude následovat v rámci evolučního vývoje a přinést má opět především zvýšenou efektivitu a výkonu na jeden MHz.