AMD nebo Intel: které procesory jsou po slevách výhodnější

Duben je ve znamení slev procesorů. Začátkem měsíce zlevnilo AMD, Intel následoval jeho příkladu AMD o čtrnáct dní později. Ze dne na den se tak změnilo to, co má řada z nás již dlouho zažité, a z dříve nevýhodných modelů procesorů se staly velmi atraktivní komponenty.
AMD nebo Intel: které procesory jsou po slevách výhodnější

Tentokrát se zaměříme na to, nakolik se po zlevňování změnil poměr výkon/cena u vybraných procesorů a které z nich jsou dnes nakolik výhodné.

Ke srovnání využijeme výsledky z listopadového velkého testu procesorů. Ač je již postaršího data, drtivou většinu z těchto procesorů, které se tehdy testovaly, stále seženete, a stále patří k těm vyhledávanějším.

Pod grafy výledků testů tedy najdete i odpovídající graf s aktuálním poměrem výkon/cena - můžete se tedy na vámi preferovaných aplikacích snadno přesvědčit, jak si který procesor po zlevnění vede.

Více zajímavých novinek se od dob srovnávacího testu objevilo u společnosti Intel – namátkou Core 2 Duo E4300, který nově zlevnil na úžasných 3 200 korun, a z procesorů Core 2 Duo je bez debat v poměru výkon/cena jedničkou – výkonem za E6300 jen o něco málo zaostává, zato cena je výrazně lepší. Jen při přetaktování obecně dosahuje mírně horších výsledků.

V testu schází také čerstvá a zajímavá novinka, procesory Core 2 Duo E6320 a E6420 s oproti E6300 a E6400 dvojnásobnou, tedy 4MB, L2 cache – výkonnostní rozdíl oproti E6300 nebude příliš dramatický, spíše jsou zajímavé tím, že 4MB L2 cache byla až do doby jejich uvedení doménou Core 2 Duo s cenou začínající od osmi a půl tisíce. Prodávat by se měly za stejnou cenu, jako modely s poloviční L2 cache, v praxi je rozdíl kolem sta korun. Určitě se vyplatí koupit právě tyto modely s větší cache.

V nabídce Intelu přibyly čtyřjádrové procesory, které v testu taktéž schází. I když model Q6600 doznal významného zlevnění, asi nemá význam zdůrazňovat, že s cenou 13 700 korun s daní je aspirantem na nejspodnější příčky žebříčku po,ěr výkon/cena. Na druhou stranu - ve srovnání s nedávnými cenami - kupříkladu s E6700, která se kupodivu docela dobře prodávala i za necelých patnáct tisíc, už jde o mnohem výhodnější koupi.

U AMD pak nelze opomenout, že se objevilo několik dalších výkonných modelů, jejichž cena je po zlevňování také docela příjemná. Od listopadu nás AMD také potěšilo srovnáním cen standardních Athlonů s úspornými, brali jsme tedy ceny dnes už výhodnějších EE verzí.

Co se dalších změn týče, současná nabídka procesorů na trhu se sice od listopadové situace liší, ale jen velmi mírně. Opustilo nás pár slabších modelů, přidaly se nějaké výkonnější. Hlavní proud, tedy procesory pro náročnější, ale přece jen spořivé spotřebitele, zůstala nezměněná – půl roku starý test se tedy ukazuje jako velmi nadčasový.

Kde jsme nenašli v nabídce prodejců stejný procesor, volili jsme nejbližší výkonovou i cenovou variantu – k výslednému poměru výkon/cena si tedy můžete připočíst v grafek malinký kousíček k dobru. Ve výsledku to ale neovlivní celkové pořadí - výkonové rozdíly mezi dvěma blízkými modely nejsou nikterak drastické, a rozdíl v ceně jednotlivých modelů odpovídá u levnějších procesorů často rozdílu mezi jednotlivými obchody.

Ceny procesorů pro účely tohoto článku kopírují nabídku společnosti Softcom, která patří spíše k těm levnějším a co je důležité - zejména na zlevňování u Intelu, zareagovala velmi pohotově a umožnila tak vznik dnešního článku.

Pro jistotu ještě připomínáme, že nejen výkon procesoru dělá počítač a většina lidí se rozhoduje i v závislosti na tom, jaký je sortiment základních desek, jejich výbava a v jakých cenových relacích se pohybují - pár ušetřených stovek na procesoru totiž může snadno padnout vniveč v případě, že kvůli němu pořídíte dražší základní desku. Někdy je zase nutné naopak díky nižší ceně desky při rozhodování připočíst další body k dobru.

Témata článku: Windows, Procesory, Center, Centra, Diva, Strong, HTTP, Audio, Core, Intel Core, Windsor, Výrobní technologie, Výrobní jádro, Manila, Xvid

78 komentářů

Nejnovější komentáře

  • mayor 31. 7. 2007 20:06:57
    hosi po skusenostech jedine x2 intely jsou na prd maji sice nizzsi...
  • Nemokrates 28. 4. 2007 17:24:16
    Dokonce Intel a AMD spolupracovali na vývoji procesoru 486. Ale Intelu...
  • mikaso 27. 4. 2007 21:28:45
    a u kterych? rad bych videl aplikace, ktery tech 64bitu opravdu vyuzivaji,...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky