AMD | Grafické karty | Radeon RX 6000

AMD naznačilo výkon Radeonu RX 6000, blíží se GeForce RTX 3080

AMD a její velká říjnová revoluce včera odstartovala prvním kolem, kdy americká firma představila novou generaci procesorů Ryzen 5000 postavených na architektuře Zen 3. Oznámené zvýšení IPC o 19 % bylo nad očekávání, AMD navíc dle svých slov dobyla i poslední baštu Intelu – pozici nejvýkonnějšího herního procesoru.

Podobně jako u Applu jsme se však po půlhodinové prezentaci dočkali ještě „one more thing“. AMD poprvé naznačilo výkon nových grafik Radeon RX 6000 s architekturou RDNA 2. Ty firma odhalí až ve středu 28. října. Včerejší ochutnávka ale měla ukázat, kam Radeony směřují.

Šéfka společnosti Lisa Su na pódiu ukázala již známou podobu grafiky se třemi axiálními ventilátory, pravděpodobně model Radeon RX 6800 či RX 6900. Spolu s tím potvrdila, že nové karty budou opravdový highend schopný vykreslovat hry v nejlepší kvalitě při rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek

Ukázka čítala jeden graf se třemi tituly. V Borderlands 3 (Badass Quality) hra dosahuje 61 fps, Call of Duty: Modern Warfare (Ultra Quality) běží při 88 fps a v Gears 5 (Ultra Quality) hra dosáhla 73 fps.

Výsledky samozřejmě musíme brát s velkou rezervou. AMD nepotvrdilo typ grafiky (jestli použila nejvýkonnější model), nemusí mít vyladěné ovladače, testuje jen v DirectX 12 a navrch používá nový procesor Ryzen 9 5900X, který zatím v jiných testech nebyl a měl by být lepší než dosud používané Intely. (Byť v rozlišení 4K zpravidla není úzké hrdlo na straně CPU.)

Srovnání Radeonu RX 6000 a GeForce RTX 3080 FE
  AMD Radeon RX 6000 Nvidia GeForce RTX 3080 FE
Borderlands 3 (Badass, 4K) 61 fps (R9 5900X) 60,9 fps (i9 10900K)
Gears 5 (Ultra, 4K) 73 fps (R9 5900X) 81,4 fps (i9 10900K)

Srovnáme-li čísla AMD s měřením od Eurogameru, který hry testuje se stejným nastavením, tak vychází, že RX 6000 má v Borderlands 3 stejný výkon jako GeForce RTX 3080 FE, ale v Gears 5 AMD ztrácí 10 %. Eurogamer mimochodem testuje na sestavě s Intelem Core i9-10900K.

U Modern Warfare jsou pak výsledky zcela neporovnatelné, protože nemá standardní benchmark, tudíž průchody se můžou v různých testech lišit. Modern Warfare navíc podporuje ray tracing a AMD neuvádí, jestli těch 88 fps dosáhlo s ním, nebo ne (spíš ne). Každopádně RTX 3080 FE hru v 4K Ultra se zapnutým DXR dává v průměru na 77 fps. Tom's Hardware testoval s Core i9-9900K.

Za tři týdny se dočkáme bližších detailů.

Diskuze (5) Další článek: MCST Elbrus: ruský procesor má 16 jader a splňuje vládní normy pro zabezpečení a spolehlivost

Témata článku: Hardware, Apple, AMD, Intel, Nvidia, Grafické karty, Ryzen, DirectX, Radeon RX 6000, Grafika, Eurogamer, DXR, FPS, Modern Warfare, Radeon, Call of Duty, AMD Radeon, Borderlands, Gears, Lisa Být, Ultra Quality, IPC, GeForce


Určitě si přečtěte

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk