AMD | Grafické karty | Radeon RX 6000

AMD naznačilo výkon Radeonu RX 6000, blíží se GeForce RTX 3080

AMD a její velká říjnová revoluce včera odstartovala prvním kolem, kdy americká firma představila novou generaci procesorů Ryzen 5000 postavených na architektuře Zen 3. Oznámené zvýšení IPC o 19 % bylo nad očekávání, AMD navíc dle svých slov dobyla i poslední baštu Intelu – pozici nejvýkonnějšího herního procesoru.

Podobně jako u Applu jsme se však po půlhodinové prezentaci dočkali ještě „one more thing“. AMD poprvé naznačilo výkon nových grafik Radeon RX 6000 s architekturou RDNA 2. Ty firma odhalí až ve středu 28. října. Včerejší ochutnávka ale měla ukázat, kam Radeony směřují.

Šéfka společnosti Lisa Su na pódiu ukázala již známou podobu grafiky se třemi axiálními ventilátory, pravděpodobně model Radeon RX 6800 či RX 6900. Spolu s tím potvrdila, že nové karty budou opravdový highend schopný vykreslovat hry v nejlepší kvalitě při rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek

Ukázka čítala jeden graf se třemi tituly. V Borderlands 3 (Badass Quality) hra dosahuje 61 fps, Call of Duty: Modern Warfare (Ultra Quality) běží při 88 fps a v Gears 5 (Ultra Quality) hra dosáhla 73 fps.

Výsledky samozřejmě musíme brát s velkou rezervou. AMD nepotvrdilo typ grafiky (jestli použila nejvýkonnější model), nemusí mít vyladěné ovladače, testuje jen v DirectX 12 a navrch používá nový procesor Ryzen 9 5900X, který zatím v jiných testech nebyl a měl by být lepší než dosud používané Intely. (Byť v rozlišení 4K zpravidla není úzké hrdlo na straně CPU.)

Srovnání Radeonu RX 6000 a GeForce RTX 3080 FE
  AMD Radeon RX 6000 Nvidia GeForce RTX 3080 FE
Borderlands 3 (Badass, 4K) 61 fps (R9 5900X) 60,9 fps (i9 10900K)
Gears 5 (Ultra, 4K) 73 fps (R9 5900X) 81,4 fps (i9 10900K)

Srovnáme-li čísla AMD s měřením od Eurogameru, který hry testuje se stejným nastavením, tak vychází, že RX 6000 má v Borderlands 3 stejný výkon jako GeForce RTX 3080 FE, ale v Gears 5 AMD ztrácí 10 %. Eurogamer mimochodem testuje na sestavě s Intelem Core i9-10900K.

U Modern Warfare jsou pak výsledky zcela neporovnatelné, protože nemá standardní benchmark, tudíž průchody se můžou v různých testech lišit. Modern Warfare navíc podporuje ray tracing a AMD neuvádí, jestli těch 88 fps dosáhlo s ním, nebo ne (spíš ne). Každopádně RTX 3080 FE hru v 4K Ultra se zapnutým DXR dává v průměru na 77 fps. Tom's Hardware testoval s Core i9-9900K.

Za tři týdny se dočkáme bližších detailů.

Diskuze (5) Další článek: MCST Elbrus: ruský procesor má 16 jader a splňuje vládní normy pro zabezpečení a spolehlivost

Témata článku: Apple, Hardware, AMD, Intel, Grafické karty, Nvidia, Ryzen, Radeon RX 6000, DirectX, DXR, Modern Warfare, Lisa Být, Borderlands, Eurogamer, Call of Duty, Badass, Grafika, Ultra Quality, Radeon, FPS, IPC, Gears, Říjnová revoluce, GeForce RT, GeForce, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace