AMD mezi superpočítačovou špičku

Společnost AMD oficiálně oznámila svůj plán použít procesory Opteron pro stavbu superpočítače s šíleným výkonem až 10 TFLOPS. Strategickým partnerem se stává čínská Dawning Information Industry Corp. Ltd.

Superpočítač ponese označení Dawning 4000A. Bude to nejen nejrychlejší čínský superpočítač, ale zároveň podle AMD první superpočítač, vyrobený v Číně. Má obsahovat více než dva tisíce procesorů AMD Opteron 800. To naznačuje, že budou umístěny pravděpodobně po osmi. RAM paměť typu DDR SDRAM dosáhne celkové velikosti 2256 GB neboli 2,2 TB. O dalších technických vlastnostech serveru není nic známo kromě již uvedeného výpočetního výkonu 10 TFLOPS (10 trilionů operací v plovoucí řádové čárce). Při dvou tisících procesorů mohou jen ony při spotřebě 100 W na jeden procesor (zaokrouhleno) mít příkon 200 kW! Projekt byl schválen vládou USA i vzhledem k tomu, že AMD je americká firma a musí dbát na americké obchodní i politické zájmy.

Živě komentuje: AMD a superpočítače, tahle kombinace nebyla doposud zrovna běžná. Intel jako protivník AMD má na svém kontě již několik prvenství se svými superpočítači, kterých postavil celou řadu (ASCI Red, XP/S-MP, XP/S29, XP/S140 atd.). Mezi nejčastěji používané procesory v superpočítačích však nepatří ani procesory Intelu, ani AMD. Nyní jde o DEC/Compaq/HP Alpha, IBM Power3/4/4+, Hewlett Packard PA-RISC, MIPS64, případně pro Českou republiku poměrně exotické procesory japonských firem Hitachi nebo Fujitsu. Za poslední dobu však výrazně přibylo strojů s procesory Intel Xeon.

Oficiální žebříček pěti set nejrychlejších superpočítačů na světě Top500 několik strojů s procesory AMD obsahuje. Jde téměř bez výjimky o clustery, složené z „běžných“ počítačů PC s procesory Athlon / Athlon XP. Takové jsou výsledky jarního žebříčku. Ten podzimní (v polovině listopadu 2003) už může obsahovat první superpočítače, postavené jak na procesorech Intel Itanium 2 „Madison“, tak na výše uvedených rovněž 64bitových procesorech AMD Opteron. Uvidíme, jestli AMD a Intel spolu budou soupeřit i na poli superpočítačů.

Odkazy:

Diskuze (29) Další článek: Fujifilm uvádí FinePix S5000 Zoom - jako zrcadlovka!

Témata článku: Procesory AMD, Nejrychlejší typ, Madison, Exotický svět, Deco, Superpočítače

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů