AMD má tedy první gigahertz

AMD je prvním, kdo proťal gigahertzovou pásku mezi počítači, které byste si měli mít možnost běžně koupit.
AMD je prvním, kdo proťal gigahertzovou pásku mezi počítači, které byste si měli mít možnost běžně koupit. Proti dřívějšímu postupnému uvádění dílčích mezikroků byly pod tlakem Intelu vypuštěny hned tři verze procesorů: 900 MHz, 950 MHz a 1000 MHz.

Jak se dalo očekávat, ceny nepatří rozhodně k nejnižším. V tisícových objemech stojí 900 MHz 899 dolarů, 950 MHz je za 999 dolarů a konečně gigahertz stojí 1299 dolarů. Pouze samotný procesor Athlon 1 GHz tedy stojí jako celý slušně vybavený počítač s rozumnými komponenty. Doposud byl k mání gigahertový Athlon pouze u Kryotechu, která je známá přetaktováním běžných procesorů a jejich masivním chlazením samostatným chladícím agregátem. Gigahertz u Kryotechu stojí 2450 dolarů a obsahuje pouze kryt počítače s mrazničkou a procesor, vše ostatní si musíte dokoupit. V případě stále nadlidsky drahého gigahertzového Athlonu je to ovšem o něco výhodnější, za téměř stejné peníze (2499) získáte Compaq Presario 5900Z, který má kromě procesoru i 128 MB RAM, 30GB disk, grafiku Diamond Stealth 16MB S540, 40rychlostní CD-ROM, V.90 modem, repráčky od JBL a 17palcový monitor.

Do podobných cen se dostává i Gateway, která také nabízí sestavu s gigahertzovým Athlonem, nicméně u nás se Gateway pořádně sehnat nedá, takže si budeme muset zatím vystačit s tím Compaqem.

Na webu AMD si můžete prohlédnout vlastní firemní benchmarky a můžete sami porovnat, jestli zvýšení výkonu odpovídá vynaloženým prostředkům. Pekelně rychlé jsou všechny nové procesory, jen ten gigahertzový je nejpekelnější. Při pohledu na nezávislé testy na Anandtech to nevypadá již tak výrazně odlišné od slabších .

Intel by měl podle zdrojů výrobců počítačů uvést gigahertzové Pentium III včetně podpory výrobců zřejmě ve středu 8. března.

AMD tedy můžeme pogratulovat, poplácat jí po zádech a napsat si do památníčku, že gigahertzové hranice dosáhly první Athlony 6. března 2000. Už se těším, jak bude příští rok gigahertzový procesor výběhovým typem a já si ho koupím za 3000, teď vážně ne, děkuji.

Pokud vás zajímá marketingově roztomile nabubřelé tiskové vyhlášení, můžete si ho přečíst tady. Je to veselé čtení.

Diskuze (5) Další článek: Týden: dozvuky CeBITu, internetový Březen

Témata článku: Rozumná cena, Nejnižší hranice, Giga +, Veselé čtení, Postupné uváděníGoogle ukázal, jak probíhal největší DDoS historie. Za jedinou sekundu musel ustát aktivitu jako Wikipedie za celý den

Google ukázal, jak probíhal největší DDoS historie. Za jedinou sekundu musel ustát aktivitu jako Wikipedie za celý den

** Síla DDoS začíná růst exponenciálně a také jejich počty ** Naše internetové štíty je ale zatím dokážou zastavit ** Nejvíce práce má Cloudflare, Google a Microsoft

Jakub Čížek
DDoSInternet
Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter
Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View