AMD má patentovaný HyperThreading

Společnost AMD má od roku 1999 patentovánu technologii umožňující využití dvou logických jednotek v procesoru.

Podle všech dostupných informací objevivších se na několika zahraničních webech má společnost AMD patentovanou technologii HyperTherading, kterou již ve svých procesorech používá Intel. Patentový úřad eviduje pod číslem 5,944,816 dokument „Microprocessor configured to execute multiple threads including interrupt service routines“, pospisující, jak pracují procesory AMD zpracovávající dvě vlákna (threads) najednou.

Podle všeho některé pasáže vycházejí z technické dokumentace společnosti Intel, jenž HyperThereading patentovala roku 1994 pod názvem Multiprocessor Specification. Zda-li se dočkáme využití multitheradingu již v procesorech řady Athlon (Clawhammer) ukáže až čas. Registrovaný patent společnosti AMD však ukazuje, že i to je možné.

Pokud vás zajímá celý dokument, můžete kliknout zde (pouze anglicky).

Co to je HyperThreading
Při zpracování různých druhů dat nebývaly všechny části procesoru naplno využity. Proto byly do jádra procesoru místo jedné, vsazeny dvě sady registrů s instrukcemi či chcete-li logické jednotky. Ty souběžně spolupracují s jádrem a hlásí se operačnímu systému jako dva „oddělené“ procesory. Mezi sebou si pak sdílí zbylé části jádra procesoru s výpočetními prostředky, které nejsou zdvojeny. Pak tedy může jeden procesor zpracovávat souběžně dvě počítačové vlákna (tzv. threads). Odtud tedy plyne pojem HyperThreading.

Pokud si v budoucnu budete chtít pořídit procesor vybavený touto technologií, bude nutné mít alespoň Windows XP. Procesor vám sice detekují i Windows 2000, ale vzhledem k neexistující optimalizaci, poklesne výkon systému při zpracování běžných aplikací nevyžadujících HyperThreading až o 20%! U nižších systémů Windows doporučuje výrobce HT  rovnou vypnout při startu počítače v BIOSu.

 

Diskuze (55) Další článek: HDD od Maxtoru se Serial ATA

Témata článku: Windows, Patenty, Hyperthreading


Určitě si přečtěte

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku