Byznys | AMD | Finanční výsledky

AMD má nejvyšší příjmy od roku 2005, může za to úspěch procesorů Ryzen a Epyc

Před pár dny jsme psali o finančních výsledcích Intelu, který z pohledu celkového příjmu meziročně stagnuje a u desktopových procesorů zaznamenává propady prodejů. U AMD je to ale zcela naopak.

AMD se podařilo za třetí čtvrtletí dosáhnout příjmu 1,8 miliardy dolarů, což znamená meziroční růst slušných 9 % a mezičtvrtletně dokonce 18 % a to i přes to, že třetí čtvrtletí je obvykle nejslabší. Zároveň to ale také znamená, že AMD dosáhlo nejvyšší příjmu za posledních 14 let. Zvýšila se i marže na 43 % a zisk byl 121 milionů dolarů., což představuje meziroční růst o 18 %

Nejvíce se AMD dařilo v oblasti procesorů. U desktopových 7nm procesorů Ryzen 3000 s architekturou Zen 2, to byl meziroční růst 36 %, přičemž je nutné přihlédnout i k faktu, že číslo mohlo být ještě vyšší, kdyby nebyl problém s pokrytím poptávky. U serverových čipů Epyc byl mezičtvrtletní růst dokonce o 50 %.

AMD ale ztrácelo v segmentu integrovaných a custom čipů, které se týkají například obou hlavních herních konzolí. Propad byl meziročně o 27 % a je jasné, že prodeje klesají před uvedením nové generací konzolí, které budou opět postavené na čipech AMD (Zen 2 či novější). Uvedení PlayStation 5 se očekává na konci roku 2020.

V příštím čtvrtletí AMD očekává ještě další zvyšování s plánem příjmu kolem 2,1 miliardy dolarů, což by znamenalo o polovinu vyšší obrat než v minulém roce a rekordní příjmy v rámci celé historie společnosti.

Stále je však nutné myslet na to, že AMD je oproti Intelu velmi malé, protože Intel má příjem přibližně 10× vyšší (19,2 miliardy dolarů). 

Diskuze (71) Další článek: Odborníci na umělou inteligenci vášnivě kritizují filmy o Terminátorech

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,