Již delší dobu spolu firmy AMD a Transmeta spolupracují, například první simulátor technologie x86-64 pracoval na procesorech od Transmety. Firma byla původně nadějná a mnoho se od ní očekávalo, ale poté co se firma dostala do finančních problémů jde to s ní skopce. Nyní přichází AMD, aby tomuto drobečkovi podala záchranou ruku.
Transmeta se zabývá vývojem procesorů pro mobilní zařízení jako jsou například webpady či subnotebooky. Vlajkovou lodí celé firmy je procesor Crusoe, který se pyšní velmi malou spotřebou a speciální instrukční sadu VLIW (Very Long Instruction Word). Dalo by se říct, že se jedná o jeden z technologicky nejvyspělejších procesorů dneška, avšak pouze co se týče koncepce, po výkonnostní stránce je to horší. Procesor se nadále pohybuje na úrovni Pentia III.
Nejzajímavější technologií je právě VLIW, což je pokročilý typ návrhu procesoru, tento procesor není závislý na pevně daných instrukčních, nové instrukce lze přidávat dodatečně. Procesor se přizpůsobuje programu. Díky tomu dokážou procesory Transmeta Crusoe pracovat s širokou paletou programů, je zaručena kompatibilita jak s Windows či Linuxem, tak třeba MacOS. Pokud ne přímo, tak se dá vše doprogramovat.
Transmeta byla ze začátku velmi úspěšná, o procesorech Crusoe se psalo dnes a denně, ale časem zájem opadal. Firma měla potenciál, ale přeci jen přes svoji vyspělou koncepci, neměly její výrobky dostatečný výkon a konkurence typu Intel byla zdrcující. To vedlo firmu téměř k zániku, tedy až do dnešního dne, kdy firma AMD oznámila koupi firmy Transmeta za částku 235 miliónu dolarů. Veškeré duševní vlastnictví, patenty i zaměstnanci přecházejí do rukou AMD.
Udělala AMD dobře? Dalo by říci, že ano. Nejedná se o nijak závratnou částku, vzhledem ke slušným finančním výsledkům si to AMD může dovolit. Před rokem či dvěma tato koupě nepřipadala v úvahu, ale nyní je to pro AMD velmi chutné sousto. Díky této koupi si druhý největší výrobce procesorů na světě polepší zejména v oblasti mobilních zařízení, kde se pokouší proniknout, vzpomeňme na nedávnou akvizici firmy Alchemy, která je výrobcem řídicích čipů do PDA. Po stránce technologií také nepříjde zkrátka. Podle mého názoru bude VLIW v kombinaci s výkonem procesorů AMD velmi účinou zbraní v boji proti Intelu, tuto technologii určitě AMD použije v procesorech K9, které budou uvedeny v roce 2005. Zde bude zacíleno na ještě více lukrativnější oblast - servery.
Intel má obdobu VLIW, kterou nazývá EPIC. Je to instrukční sada, která je obsažena v procesorech Itanium. AMD má sice x86-64, ale řekněme si to přímo, tato technologie je přechodová, je to mezičlánek mezi 32-bity a 64-bity. S pomocí VLIW lze vytvořit plnohodnotný 64-bitový (pokud bude potřeba i 128-bitový) procesor. Uvidíme co AMD s dušenvním vlatnictvím Transmety udělá, ale troufám si tvrdit, že je to další krok správným směrem.