AMD Kabini: nové úsporné hybridní čipy pro notebooky

Nová platforma od AMD, která je určena pro notebooky ve stylu ultrabooků – Kabini, byla oficiálně představena a otestována. Jak si vede proti Intelu?

Nové mobilní hybridní čipy Kabini (notebooky) a Temash (tablety) od AMD jsou určeny pro nová zařízení pro tento a následující rok. Jejich základem je nová architektura procesoru s jádry Jaguar a samozřejmě také vylepšený grafický čip Radeon HD 8000.

V minulých generacích se AMD nedokázalo vyrovnat s modely od Intelu. Čipy byly nejen slabší, ale jejich spotřeba byla zároveň vyšší, což mělo negativní následek na výdrži notebooků.

S novou generací ale AMD opět vstupuje do boje proti řešením jako jsou ULV čipy s architekturou Ivy Bridge od Intelu. Jak se nové čipy z pohledu výkonu AMD povedly, na to se podíváme později. Nejdříve si ale představíme některé novinky a nabídku modelů.

Nový procesor i grafika

Nová generace herních konzolí PlayStation 4 a Xbox One je založená na hybridních čipech od AMD, které mají v základu osm jader Jaguar a grafický čip Radeon HD 8000. I když se jedná v obou případech o upravené verze, asi nejbližší podobnost lze nalézt právě u nových čipů Kabini, které jsou však určené pro úsporné notebooky a jejich výkon je tak z procesorového a grafického hlediska o dost nižší.

Klepněte pro větší obrázek

Čipy Kabini mají čtyři procesorová jádra Jaguar, která podporují pouze jednokanálové připojení operačních pamětí DDR3L (64bit, 1 600 MHz) ve dvou slotech so-dimm. I když architektura procesoru Jaguar podporuje formu Turbo režimu, tedy chvilkové přetaktování dle vytížení a teploty, čipy Kabini žádný mód ve stylu Turbo nepodporují. To je celkem nevýhoda proti čipům Ivy Bridge, které dokáží chvilkově zvýšit výkon nad základní frekvenci, což může pomoci nejen v testech, ale i při běžném použití.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Architektura čipů Kabini (Jaguar) podrobně

Na jednom kusu křemíku čipu SoC se kromě řadičů a čipsetů nachází i grafický čip. V tomto případě jde už o architekturu GCN s podporou DirectX 11.1, OpenGL 4.3, OpenGL ES 3.0 a OpenCL 1.2. AMD tyto grafické čipy označuje již řadou Radeon HD 8000.

Klepněte pro větší obrázek
Čipy Kabini mají grafické čipy řady radeon HD 8000 (GCN)

Představené dva modely A4-5000 a A5-5200 jsou vybavené čtyřmi jádry na frekvenci 1,5 GHz, respektive 2 GHz. Slabší model má Radeon HD 8330 se 128 jádry na frekvenci 500 MHz a TDP 15 W. Výkonnější model disponuje Radeonem HD 8400 se 128 jádry na frekvenci 500 MHz a celkovým TDP 25 W.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled nových modelů pro notebooky a tablety

Při porovnání s čipy v nových herních konzolí jde skutečně o velmi slabé modely, uvnitř Xboxu One a PlayStationu 4 jsou modely s osmi jádry Jaguar a grafickými čipy s 768 a 1152 jádry, čemuž by mělo odpovídat několikanásobně větší TDP. Čipy v herních konzolích mají také výrazně přepracované spojení s pamětí, které je více než desetinásobně lepší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Pro tablety jsou určené čipy Temash, které dvě až čtyři procesorová jádra s celkovým TDP 3,8 W až 8 W. Počet stream procesorů v grafickém čipu zůstává stejných 128, frekvence je ale nižší.

V testech zatím pouze prototyp notebooku

První notebooky s čipy Kabini se na trh teprve chystají, redaktoři z webu Anandtech ale měli k dispozici prototyp přímo od AMD, který obsahoval čip AMD A4-5000M se čtyřmi jádry Jaguar na frekvenci 1,5 GHz a TDP pouze 15 W. Čip je samozřejmě vyroben 28nm technologií.

Klepněte pro větší obrázek
Pozice nových modelů dle představ AMD

Testovaný notebook měl 14palcový displej s rozlišením Full HD, 4 GB operační paměti DDR3L s frekvencí 1 600 MHz a 320GB pevný disk. Nechyběla DVD mechanika, WiFi, Bluetooth 4.0, gigabitový ethernet, port USB 3.0, mini HDI, mini VGA a další standardní komponenty. Notebook byl vybaven šestičlánkovou baterií s kapacitou 45 Wh (3 000 mAh) a to vše celé má hmotnost 1,73 kg. Jedná se tak o relativně lehký notebook s tloušťkou 2,24 cm, který ukazuje do jaké oblasti jsou čipy Kabini určeny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Srovnání procesorového výkonu (Zdroj: Anandtech)

V oblasti procesorového výkonu je testovaný model sice výkonnější než v případě předchozí generace na bázi Bobcatu a mnohem výkonnější než ARM Cortex A15 nebo starší Atom (Saltwell), na čip Core i5 s architekturou Ivy Bridge ale v rámci 15/17W kategorie nemá ani zdaleka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Srovnání grafického výkonu (zdroj: Anandtech)

AMD A4-5000 s Radeonem HD 8330 má problém konkurovat i v oblasti grafiky, kde stojí proti Intel HD 4000. V testech OpenCL si čip vedl o trochu lépe než model od Intelu, Intel HD 4000 je ale v programu Luxmark 2.0 pětkrát lepší. S problémy narazíte i při hraní novějších her, které jsou vlastně nehratelné, počty snímků za sekundu jsou nejen často pod úrovní 20 fps, ale i 10 fps.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spotřeba čipu a tedy výdrž na baterii je srovnatelná s modely od Intelu, dokonce o trochu lepší (Zdroj: Anandtech)

To co ale AMD ztratilo ve výkonu, dorovnává ve spotřebě. Výdrž notebooků by tak měla být srovnatelná s modely s čipy Ivy Bridge, v některých případech ještě o trochu lepší. Jak ale vyplývá z grafů, je to vykoupeno nižším výkonem.

Levné notebooky s dobrou výdrží

Čipy Kabini jsou výkonnější než předchozí mobilní úsporná generace od AMD (Brazos) a jsou tak lepším řešením než Atomy nebo čipy Pentium. Svým procesorovým a grafickým výkonem však nestačí na úsporné čipy Ivy Bridge s grafikami Intel HD 4000, které se hojně objevují například v ultraboocích.

AMD se ale podařilo dorovnat spotřebu, která je dokonce o trochu nižší, než v případě modelů Ivy Bridge od Intelu. AMD tak Intelu určitě nepřebere první pozici v oblasti úsporných procesorů, ale nabídne moderní čipy, které budou levné a v obchodech tak nalezneme levnější notebooky s použitelným výkonem a slušnou výdrží. Výkonnější sféru si ale stále drží Intel a s novými čipy Haswell opět zlepší pozici i ve spotřebě.

 

Diskuze (4) Další článek: Datové centrum Seznamu vyroste u Prahy. Plánuje se i laboratoř

Témata článku: Hardware, Notebooky, AMD, Čipy, Hybrid, HDI, Intel HD, Herní model, Nový model, Playstation 4 herní konzole, Playstation 5 herní konzole, Nová generace, Testovaný model, Luxmark, Použitelný výkon, Jaguar, Testovaný notebook, Herní grafika, Slabá baterie, Hybridní čip, OpenCL, Screen, Čip, Playstation 3 herní konzole, Nová architektura, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk