AMD | Grafické karty | Superpočítače

AMD Instinct MI100: výpočetní karta pro servery a superpočítače s výkonem 23 TFLOPS

Nejen Nvidia, ale i AMD přispěchalo s novou generací výpočetní karty, avšak v případě AMD se jedná o klasickou kartu do slotu PCI Express 4.0 (×16) a nikoli specializovaný modul jako u Nvidie Ampere A100.

Nová karta AMD Instinct MI100 obsahuje čip už s nejnovější architekturou RDNA2 (Navi 21), který obsahuje celkem 7 680 stream procesorů v rámci 120 CU, což je mimochodem o 40 CU více, než má Radeon RX 6900 XT.

Karta má zároveň 32 GB rychlé paměti HBM2 (4 096-bit, 1,2 GHz, ECC) s propustností až 1,23 TB/s (Nvidia se u A100 chlubí propustností až 2 TB/s). Pokud jde o teoretický hrubý výkon, karta s přesností SP nabízí 23,1 TFLOPS a při FP64 zvládne 11,5 TFLOPS.

Využít lze ale i další módy, které jsou zajímavé hlavně pro učení umělé inteligence a další použití, kde přesnost není to nejdůležitější. Využít lze technologii Matrix, která zvyšuje výkon při přesnost FP32 na 46,1 TFLOPS, dále pak FP16 s výkonem 184,6 TFLOPS nebo populární Bfloat16 s výkonem 92,3 TFLOPS.

Konstrukce karty je jednoduchá a určená pro serverové nasazení. Tomu odpovídá i tenké dvouslotové pasivní chlazení, kdy se vzduch přes serverové komponenty žene i přes tento chladič ven ze skříně. Dodatečné napájení je řešené pomocí dvou osmipinových PCI Express konektorů. Dohromady lze pomocí můstku propojit až 4 karty najednou (Infinity Fabric). V jednom dvousocketovém serveru lze mít až osm těchto karet. TDP jedné karty je 300 W.

AMD uvádí, že se jedná o nejvýkonnější výpočetní grafiku na světě, která je zároveň efektivnější než konkurence v podobě Ampere A100 od Nvidie.

Akcelerátor AMD Instinct MI100 bude k dispozici koncem roku, přičemž bude součástí nabídky serverů od společností jako Dell, Gigabyte, HPE nebo Supermicro. Bude pochopitelně kombinován hlavně s procesory AMD Epyc a stane se základem i nových superpočítačů.

Váš názor Další článek: Netflix chce náš veškerý čas. Chystá obdobu TikToku s vtipnými úryvky z filmů a seriálů

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, AMD, Grafické karty, Nvidia, Čipy, Dell, Servery, Superpočítače, Datacentra, Matrix, SUP, Přesnost, PCI Express, ECC, Karta, INS, Výkon, Navi, PCI Express konektor, Supermicro, AMD Epyc, Grafické karty na Heureka.czJak bez rootu odinstalovat z Androidu nepotřebné aplikace a bloatware? Stačí propojení s počítačem

Jak bez rootu odinstalovat z Androidu nepotřebné aplikace a bloatware? Stačí propojení s počítačem

** Potřebujete v Androidu uvolnit místo? ** Běžná odinstalace aplikací nemusí u tzv. „bloatwaru“ fungovat ** Nemusíte rootovat, ale vystačíte si se sadou nástrojů ADB

Martin Chroust
BloatwareJak...Android
Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

** Android je opět cílem útoků zákeřného malwaru ** V nové verzi stále primárně krade data pro přístup k bankovnictví ** Nově však po ukončení „neplechy“ dokáže smazat celý telefon!

Martin Chroust
AntivirusMobilní bankovnictvíMalware
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda