AMD | Grafické karty | Superpočítače

AMD Instinct MI100: výpočetní karta pro servery a superpočítače s výkonem 23 TFLOPS

Nejen Nvidia, ale i AMD přispěchalo s novou generací výpočetní karty, avšak v případě AMD se jedná o klasickou kartu do slotu PCI Express 4.0 (×16) a nikoli specializovaný modul jako u Nvidie Ampere A100.

Nová karta AMD Instinct MI100 obsahuje čip už s nejnovější architekturou RDNA2 (Navi 21), který obsahuje celkem 7 680 stream procesorů v rámci 120 CU, což je mimochodem o 40 CU více, než má Radeon RX 6900 XT.

Karta má zároveň 32 GB rychlé paměti HBM2 (4 096-bit, 1,2 GHz, ECC) s propustností až 1,23 TB/s (Nvidia se u A100 chlubí propustností až 2 TB/s). Pokud jde o teoretický hrubý výkon, karta s přesností SP nabízí 23,1 TFLOPS a při FP64 zvládne 11,5 TFLOPS.

Využít lze ale i další módy, které jsou zajímavé hlavně pro učení umělé inteligence a další použití, kde přesnost není to nejdůležitější. Využít lze technologii Matrix, která zvyšuje výkon při přesnost FP32 na 46,1 TFLOPS, dále pak FP16 s výkonem 184,6 TFLOPS nebo populární Bfloat16 s výkonem 92,3 TFLOPS.

Konstrukce karty je jednoduchá a určená pro serverové nasazení. Tomu odpovídá i tenké dvouslotové pasivní chlazení, kdy se vzduch přes serverové komponenty žene i přes tento chladič ven ze skříně. Dodatečné napájení je řešené pomocí dvou osmipinových PCI Express konektorů. Dohromady lze pomocí můstku propojit až 4 karty najednou (Infinity Fabric). V jednom dvousocketovém serveru lze mít až osm těchto karet. TDP jedné karty je 300 W.

AMD uvádí, že se jedná o nejvýkonnější výpočetní grafiku na světě, která je zároveň efektivnější než konkurence v podobě Ampere A100 od Nvidie.

Akcelerátor AMD Instinct MI100 bude k dispozici koncem roku, přičemž bude součástí nabídky serverů od společností jako Dell, Gigabyte, HPE nebo Supermicro. Bude pochopitelně kombinován hlavně s procesory AMD Epyc a stane se základem i nových superpočítačů.

Váš názor Další článek: Netflix chce náš veškerý čas. Chystá obdobu TikToku s vtipnými úryvky z filmů a seriálů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,