AMD | Grafické karty | Superpočítače

AMD Instinct MI100: výpočetní karta pro servery a superpočítače s výkonem 23 TFLOPS

Nejen Nvidia, ale i AMD přispěchalo s novou generací výpočetní karty, avšak v případě AMD se jedná o klasickou kartu do slotu PCI Express 4.0 (×16) a nikoli specializovaný modul jako u Nvidie Ampere A100.

Nová karta AMD Instinct MI100 obsahuje čip už s nejnovější architekturou RDNA2 (Navi 21), který obsahuje celkem 7 680 stream procesorů v rámci 120 CU, což je mimochodem o 40 CU více, než má Radeon RX 6900 XT.

Karta má zároveň 32 GB rychlé paměti HBM2 (4 096-bit, 1,2 GHz, ECC) s propustností až 1,23 TB/s (Nvidia se u A100 chlubí propustností až 2 TB/s). Pokud jde o teoretický hrubý výkon, karta s přesností SP nabízí 23,1 TFLOPS a při FP64 zvládne 11,5 TFLOPS.

Využít lze ale i další módy, které jsou zajímavé hlavně pro učení umělé inteligence a další použití, kde přesnost není to nejdůležitější. Využít lze technologii Matrix, která zvyšuje výkon při přesnost FP32 na 46,1 TFLOPS, dále pak FP16 s výkonem 184,6 TFLOPS nebo populární Bfloat16 s výkonem 92,3 TFLOPS.

Konstrukce karty je jednoduchá a určená pro serverové nasazení. Tomu odpovídá i tenké dvouslotové pasivní chlazení, kdy se vzduch přes serverové komponenty žene i přes tento chladič ven ze skříně. Dodatečné napájení je řešené pomocí dvou osmipinových PCI Express konektorů. Dohromady lze pomocí můstku propojit až 4 karty najednou (Infinity Fabric). V jednom dvousocketovém serveru lze mít až osm těchto karet. TDP jedné karty je 300 W.

AMD uvádí, že se jedná o nejvýkonnější výpočetní grafiku na světě, která je zároveň efektivnější než konkurence v podobě Ampere A100 od Nvidie.

Akcelerátor AMD Instinct MI100 bude k dispozici koncem roku, přičemž bude součástí nabídky serverů od společností jako Dell, Gigabyte, HPE nebo Supermicro. Bude pochopitelně kombinován hlavně s procesory AMD Epyc a stane se základem i nových superpočítačů.

Váš názor Další článek: Netflix chce náš veškerý čas. Chystá obdobu TikToku s vtipnými úryvky z filmů a seriálů

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, AMD, Grafické karty, Nvidia, Čipy, Dell, Superpočítače, Servery, Datacentra, Matrix, INS, PCI Express konektor, Karta, Navi, ECC, Výkon, AMD Epyc, Supermicro, PCI Express, Přesnost

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5