AMD Hammer: Kladivo na konkurenci

V historii firmy AMD bylo několik předělů. Dalším takovým budou procesory založeny na architekuře Hammer. Již několik roků se o zbrusu nových procesorech šeptá, ale až dnes se na veřejnost dostali první podrobnější informace.

Procesory s kódovým označením SledgeHammer a ClawHammer budou první 64-bitové procesory firmy AMD. Jejich základ tvoří architektura x86-64. Nejedná se o čistě 64-bitový procesor jako v případě Intel Itania, ale procesor zvládá jak 64-bitový, tak 32-bitový kód. Zpětná kompatibilita bude lepší než u procesorů firmy Intel. Jedná se o zbrusu nový procesor, který bude mít vlastní patici i čipsety. Zapomeňte na to, že byste Hammer mohli provozovat na Socket A desce.

Hammer se již v malém množství vyrábí v drážďanské továrně FAB 30, ale jedná se jen o testovací produkci. Ve finále by se procesory měly vyrábět 0,13 mikron a Silicon on Insulator technologií. To dovolí vyrobit procesor, který bzde pracovat na frekvencích nad 2 GHz. V našich počítačích se tyto procesory objeví až na konci roku 2002. AMD chce vytvořit novou procesorovou řadu, která by byla nezávislá na procesorech založených na architektuře K7.

Klepněte pro větší obrázek

Jako první by se měl objevit ClawHammer. Systémy s tímto procesorem budou podporovat dual processoring, neboli dva procesory na jedné desce. Tento produkt bude zaměřen hlavně na segment pracovních stanic a nejvýkonnějších desktopů. Hned po ClawHammerovi by měl následovat SledgeHammer, který bude určen výhradně pro serverou oblast. Měl by podporovat zapojení až 8 procesorů současně na jedné desce. Cílem AMD je konkurovat procesorům Intel Itánium (s jádrem McKinley i Medison) a Sparc od firmy Sun. V daleké budoucnosti (v horizontu několika let) se můžou procesory Hammer objevit i v noteboocích.

Čím budou procesory Hammer výjimečné?

  • Procesor se skládá: 32/64 bitové jádro, integrovaný řadič DDR SDRAM pamětí, L1 cache datová a instrukční, L2 cache a řadič systémové sběrnice HyperTransport.
  • Podpora 32 i 64 bitové instrukcí
  • Hammer má zdvojené jádro, každá část pracuje nezávisle na sobě
  • Procesoru byla zdvojnásobena paralelicita. Procesor je schopen souběžně v jednom taktu zpracovat dvakrát tolik instrukcí než Athlon na stejné frekvenci.
  • L1 cache by měla být stejně velká jako u nynějších procesorů Athlon, tzn. 128 KB. Integrovaná L2 cache by se měla zvětšit na 1024 KB.
  • Procesor by měl obsahovat zbrusu nové jednotky zvyšující výkon procesoru. Jsou známy pod jmény: ESP Look Ahead jednotka a Forward Collapse jednotka. Pravděpodobně se jedná o jednotky, které se budou starat o lepší předpovídání běhu programu.
  • Paměťový řadič bude podporvat paměti PC1600, PC2100, PC2700 a možná i novější typy.
  • Plná podpora instrukcí SSE a SSE 2
  • Hammer je v některých ohledech podobný svému předchůdci Athlonu, avšak architektura procesoru je zcela nová.

Procesorová řada Hammer vypadá velmi slibně. Použité technologie i architektura jsou revoluční. Těžko říct jestli bude procesor stejnou "bombou" jako ve své době Athlon s jádrem K7. Je však jasné, že AMD bude bojovat do posledního dechu.

Jan Dudek

Diskuze (49) Další článek: PVT sníží od ledna počet zaměstnanců o 650 na 1650 lidí

Témata článku: Bomb, Forward, Procesor, Procesorová řada, Procesor založených, Fab, Hammer, Konkurence, Kladivo, Look, Zvyšující výkon


Určitě si přečtěte

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5