AMD: Duronům zvoní umíráček

Durony zmizí letos z nabídky AMD, výrobní kapacity jsou potřeba na jiné procesory.
Trochu překvapivě CEO AMD Jerry Sanders na tiskové konferenci k výsledkům AMD oznámil, že ačkoli se v současnosti Durony podílejí na prodejích procesorů 43 procenty, do konce roku budou zcela vyřazeny z výroby. AMD připravuje nástup 64bitových procesorů a má bohužel omezené výrobní kapacity. Proto budou Durony, které se od Athlonu liší prakticky jen menší L2 cache, postupně vyřazeny z výroby. Sice se ještě objeví 0,13micronový Duron s kódovým označením Appaloosa, bude to ale již jen poslední výkřik.

Nejkvalitnější továrna v Drážďanech začne vyrábět procesory Hammer a současná výroba Athlonů bude outsourcovaná na Tchaj-wan do firmy UMC. AMD již dříve oznámilo záměr outsourcovat výrobu některých čipů byť je právě s šéfem AMD spojován výrok "real men have fabs" a AMD skutečně vyrábělo doposud jen ve vlastních továrnách. Během roku bude i jediná další továrna na procesory v Austinu převedena na výrobu flash pamětí a zdejší výroba Duronů skončí.

UMC chystá spolu s AMD výrobu procesor na 30cm waferech, nebude to ale mít hotové dříve než v roce 2005. Intel, který přechod na tuto cenově přitažlivější technologii oznámil již nyní, tak bude mít na trhu příjemný náskok.

AMD se přes výrazný podíl Duronů na prodejích neobává, že by se nějak výrazněji promítlo vyřazení Duronů z prodeje. Cenové rozdíly mezi Durony a Athlony nejsou již dnes tak velké a dá se i počítat s jejich zmenšováním. Zajímavý bude ale posun konkurenčních řad proti Intelu. Zatímco doposud hrají Durony konkurenta Celeronům, zřejmě na jejich místo nastoupí Athlony a pozici konkurenta Pentia 4 zaujmou nové procesory Hammer. Ty, ač 64bitové, budou přirozeně zpracovávat i 32bitový kód starších procesorů a budou tak spíše konkurenty Pentií 4 než jen minimálně rozšířeného Itania.

Jerry Sanders také uvedl, že AMD drží v současnosti 19,5 procenta na všech prodaných procesorech za čtvrtletí. Do značné míry tento podíl závisí na úspěšnosti Dellu, který procesory AMD do svých počítačů nedává a je jediný výrazně rostoucí celosvětový výrobce počítačů.

Diskuze (84) Další článek: Nové chladiče Titan i u nás

Témata článku: , , , , , , , , , , ,