AMD doporučuje pro Athlon 1,1 GHz pouze motherboard FIC

Firma AMD doporučuje pro svůj nový procesor jedině základní desku firmy F.I.C.
Firma AMD doporučuje pro svůj nový procesor jedině základní desku firmy F.I.C. Oním zázrakem je základní deska F.I.C. AZ11. Podle výrobce procesoru je to jediná deska, se kterou se doporučuje provoz nového procesoru. Žádná jiná základní deska takto označena nebyla, a to ani základní desky se shodnou čipovou sadou, ani základní desky od stejného výrobce (tedy F.I.C.).

Základní desky doporučené pro procesory AMD Athlon pro Socket A

základní deska 700 MHz 750 MHz 800 MHz 850 MHz 900 MHz 950 MHz 1000 MHz 1100 MHz
Asus A7V X X X X X
Biostar M7VKA X X X X X X X
Biostar M7VKB X X X X X X X
Epox EP-8KTA X X X X X X X
FIC AZ-11 X X X X X X X X
FIC AZ-31 X X X X X X X
Gigabyte GA-7ZM X X X X X X X
Gigabyte GA-7ZX X X X X X X X
GVC BCM GT133KT X X X X X X X
Chaintech 7AIA X X X X X X X
Iwill KV200-R X X X X X
MSI K7T Pro X X X X X X X
MSI MS-6340 rev. 1.0 X X X X X
MSI MS-6340 rev. 1.0A X X X X X X X
Jmenované základní desky jsou rovněž doporučeny pro procesory AMD Duron. Společným znakem všech těchto základních desek je čipová sada VIA Apollo KT133. Taková shoda není v žádné z kategorií doporučených základních desek firmy AMD.

Zdroj informací: web firmy AMD

Živě komentuje: O zvláštním vztahu firem AMD, FIC a VIA není pochyb. Vždyť pokud některá z těchto firem doporučí některý výrobek, který sama nevyrábí, je to prakticky vždy výrobek druhých dvou firem. Chcete důkaz místo slibů? Tím jsou například počítače ve funkci webových serverů firmy AMD. Základní deska AZ11 není žádným ořezávátkem. Však získala cenu na červnové výstavě Computex v Taipei.

Proč padla volba právě na tuto desku? Odpověď se podle mě nenajde v obecných technických parametrech desky. Ty jsou prakticky stejné pro všechny desky se stejným čipsetem. Důvod podle mě tkví v teplotním prostředí desky a ve zdroji proudu pro procesor. Je potřeba si uvědomit, že procesor AMD Athlon 1,1 GHz přece jen odebírá ještě o necelý jeden ampér víc než stejný procesor s taktem 1,0 GHz (tedy celkem 35,2 A).

Proč musí být zdroj správně dimenzován? Napětí procesorů v patici Socket A lze nastavit s krokem 0,05 V. Zdroj musí tudíž za všech okolností udržet toto napětí při udaném proudu. Odběr procesoru není stále shodný, ale kolísá podle jeho vytíženosti. Vliv mají i použité elektrolytické kondenzátory, použité ve zdroji procesoru. Zdroj musí pokrýt nejen běžný provoz, ale i všechny vzniklé špičkové odběry procesoru. Pokud potřeba procesoru nebude pokryta, sníží se napětí (i když jen na velmi krátkou dobu) a zvýší se pravděpodobnost, že procesor v tuto krátkou chvíli nebude pracovat správně.

Pokud chce AMD zvítězit nad svým odvěkým rivalem Intelem, nesmí udělat ani jedinou chybu. Volba správné základní desky je základem ke správně pracujícímu počítači. O to by mělo jít nejen výrobcům procesorů, ale i počítačů jako celku.

Diskuze (11) Další článek: Olympus C-3030Z - Konstrukce a ovládání

Témata článku: Ořezávátka, Základní deska, Desky, Motherboard, Taipei, Athlon, Deska


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF