AMD | Intel | Nvidia | Statistiky

AMD dokázalo v tržním podílu grafických čipů po pěti letech překonat Nvidii

AMD dokázalo v tržním podílu grafických čipů po pěti letech překonat Nvidii | Zdroj: AMD.com

Tento týden statistici z Jon Peddie Research uveřejnili nové statistiky tržního podílu grafických karet od tří největších výrobců na trhu. Největší novinkou je, že z pohledu všech grafických čipů, včetně těch integrovaných, AMD po pěti letech dokázalo v posledním kvartálu překonat Nvidii a posunulo se na druhé místo za Intelem, který má ovšem v této statistice dlouhodobě neotřesitelnou pozici.

Pokud se podíváme na konkrétní čísla, tak Intel drží první příčku s 66,9%, na druhé místo se vyhouplo AMD s 17,2% a na třetím místě je Nvidia s 16,0%. Pokud bychom srovnali statistiky s prvním čtvrtletím, AMD si polepšilo za tři měsíce o 1,5 procentního bodu, Intel ztratil 1,4 a Nvidia nepatrných 0,1. Je tedy zřejmé, že AMD podíl získalo hlavně na úkor Intelu, který měl stále problémy s dodávkami procesoru hlavně pro OEM trh a kombinovaná procesory s grafikou z produkce AMD se v některých případech zjevně staly náhradou.

Klepněte pro větší obrázek

V oblasti dedikovaných grafických karet se situace pro AMD také vylepšila, protože si dokázalo polepšit z 22,7% na konečných 32,1%. Pro AMD to znamená jeden z největších nárůstu podílu na trhu za posledních několik let a mohly za to hlavně velké slevy grafických karet s čipy Polaris a Vega, které musely uvolnit místo nové architektuře RDNA s čipy Navi. Nicméně právě grafické karty Navi (RX 5700) nejsou do této statistiky ještě započteny, ty by s čísly také ještě mohly hnout.

Klepněte pro větší obrázek

Co se týče Nvidie, ta si pohoršila z 77,3% na 67,9%. Tento údaj naznačuje, že nové grafické karty s čipy Turing nejsou nijak zvlášť populární. Uvidíme, jak statistikou zamíchají nové edice Super, které vyšly v červnu tohoto roku a nemohly tedy ještě do této statistiky promluvit.

Pokud se ovšem podíváme na porovnání se situací na trhu z minulého roku, má AMD stále co dohánět, protože tehdy mělo dokonce 36,1% trhu.

Zdroj: Jonpeddie via TomsHardware

Diskuze (19) Další článek: Jak si Volkswagen před 30 lety představoval auto dneška? Koncept Futura ledacos trefil

Témata článku: Hardware, AMD, Intel, Grafické karty, Nvidia, Tržní podíl, Statistiky, Grafický čip, Podíl, IMG, RDNA, Jon Peddie Research, Čip, Alan Turing, Navi, Grafická karta, HNOUT, Super

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5